Autorka: Ewa Świerżewska

Niekwestionowanymi liderami wśród autorów książek logopedycznych są Elżbieta i Witold Szwajkowscy, którzy, jak możemy przeczytać na ich stronie, piszą książki dla dzieci i do pracy z dziećmi. Nic więc dziwnego, że wśród zebranych przeze mnie propozycji, znajdzie się kilka tytułów ich autorstwa.

Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci

Wierszyki ćwiczące języki

Marta Galewska-Kustra, Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
wyd. Nasza Księgarnia, 2019
wiek: 3+

Ten zbiór zabawnych wierszyków, którym towarzyszą zachwycające i pełne humoru ilustracje, to książka wyjątkowa. Jej wspólne czytanie może być świetną zabawą dla dzieci i rodziców. To doskonała pomoc w pracy z dziećmi mającymi problemy logopedyczne. Nie straszy trudnymi do wymówienia łamańcami językowymi, bo rymowanki są dostosowane do wieku dziecka. Sprawdzi się jako materiał do ćwiczenia mowy, bo jest nie tylko profesjonalnie przygotowany, lecz także niezwykle atrakcyjny dla małych czytelników.

To również świetna propozycja dla dzieci, które nie mają kłopotu z mową, ale są w wieku, kiedy wymowa się rozwija. Książka w ciekawy sposób pomaga ten rozwój wesprzeć.

Dodatkową wartością są fachowe informacje, dzięki którym rodzice mogą ustalić, czy ich dziecko powinno już daną głoskę wymawiać, i co zrobić, jeśli jej nie wymawia.

Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach

Sto wierszyków

Seria: Sto wierszyków
Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
wyd. Wilga, 2016
wiek: 3+

Ćwiczenie wymowy może być świetną zabawą!

Logopedyczna i logiczna kontynuacja "Stu wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy". Dla dzieci, które muszą pokonać kolejny poziom trudności artykulacyjnych.

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

Seria: Sto wierszyków
Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
wyd. Wilga, 2017
wiek: 3+

Nowa seria ćwiczeń i zadań, przygotowanych przez Elżbietę i Witolda Szwajkowskich to świetny trening jak najczęstszego używania danej głoski w odpowiednich kontekstach. Ćwiczenia wpisano w ciekawą fabułę, która sprzyja pobudzeniu uwagi i twórczego działania u dziecka. Autorzy proponują także samodzielne skompletowanie „Skrzyneczki logopedycznej”, czyli oryginalnej pomocy naukowej do ćwiczeń wymowy.

Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych

Sto wierszyków atrakcyjnych

Seria: Sto wierszyków
Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
wyd. Wilga, 2017
wiek: 3+

Nie ma to jak nauka poprzez zabawę! Dzieci zdążyły już pokochać zabawne wierszyki Elżbiety i Witolda Szwajkowskich, które w przyjazny i łatwy sposób uczą dykcji i gimnastyki języka. Oto nowa propozycja, dzięki której żadne słowo nie będzie zbyt trudne do wymówienia!

Dwa poprzednie tytuły z cyklu "Sto wierszyków" Państwa Szwajkowskich zyskały pozytywne recenzje m.in.: dr Anny Walencik-Topiłko – doktora Katedry Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr n. hum. Agnieszka Banaszkiewicz – językoznawcy, filologa polski, logopedy i neurologopeda, adiunkta w Katedrze Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego.

Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci

Z muchą na luzie ćwiczymy buzię

Seria: Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać
Marta Galewska-Kustra
wyd. Nasza Księgarnia, 2015
wiek: 3+

Poznajcie Fefe! To nie taka zwykła mucha, która tylko sobie lata tu i tam! Fefe gasi pożary, jeździ samochodem, chodzi do kina, biega w maratonach i jest gwiazdą opery. Każdy przyjaciel Fefe będzie się z nią świetnie bawił!

Książka "Z muchą na luzie ćwiczymy buzie" Marty Galewskiej - Kustry zawiera zabawy logopedyczne, które wspierają rozwój wymowy dziecka. Dzięki Fefe ćwiczenia stają się świetną zabawą, a dzieci śledząc przygody wyjątkowej muchy i realizując wyznaczone przez nią zadania, wykonują bardzo ważną pracę.

Zawarte w książeczce zabawy i ćwiczenia logopedyczne mają na celu zapewnienie odpowiedniej ruchomości narządów artykulacyjnych, która wpływa na poprawną wymowę. Fefe zachęci każdego malucha do odpowiedniego trenowania warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy!

"Z muchą na luzie ćwiczymy buzie" należy do serii "Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać", w ramach której wcześniej ukazała się książka "Wierszyki ćwiczące języki".

Gimnastyka dla języka (i Polaka, i Anglika)

Gimnastyka dla języka

Małgorzata Strzałkowska
wyd. Media Rodzina, 2004
wiek: 3+

Kolejny tom wierszy dla dzieci uznanej i nagradzanej autorki. Z właściwą sobie łatwością rymowania, lekkością i dowcipem bawi się ona słowami i do zabawy wciąga czytelnika.

Książka została zilustrowana kolażami samej autorki (wyklejanymi we wtorki, a niektóre kartki także we czwartki) i wzbogacona o płytę CD, na której Piotr Fronczewski i Kevin Aiston w mistrzowski sposób interpretują wiersze z tomiku.

Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków

Pucio na wakacjach

Seria: Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać
Marta Galewska-Kustra
wyd. Nasza Księgarnia, 2018
wiek: 3+

Poznajcie Pucia i jego wesołą rodzinkę, spędzając z nimi niezapomniane wakacje na Kaszubach! Ten sympatyczny maluch stanie się ulubionym towarzyszem Waszego dziecka w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy.

Czwarta część przygód Pucia skierowana jest do dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Czas na zabawę związaną z artykulacją, czyli umiejętnością właściwego wymawiania głosek. Książka wspiera rozwój wymowy dziecka oraz pozwoli rodzicom sprawdzić, czy ich pociecha mówi prawidłowo czy też wymaga profesjonalnego wsparcia logopedycznego.

(opisy książek ze strony wydawców, opr. Ewa Świerżewska)