Po co nam instrukcja obsługi zdrowia psychicznego?

Depresja, stany lękowe, psychozy, problemy z funkcjonowaniem społecznym i inne zaburzenia psychiczne to problem dotykający coraz większej części społeczeństwa. Niestety, jeśli obecne trendy utrzymają się, to w krajach rozwiniętych w ciągu nadchodzących dekad depresja może stać się jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób w ogóle. Chociaż tak wiele osób cierpi na zaburzenia psychiczne lub zmaga się z kryzysem, są to często tematy tabu, obrosłe przesądami, nierozumiane i otoczone wstydliwym milczeniem.

Zaburzenia psychiczne – przełamać tabu

Po co niepotrzebnie cierpieć w milczeniu? Tak wielu osobom można pomóc, przywrócić im energię i chęć do normalnego życia. Zbyt wiele czasu, zdrowia i sił marnuje się każdego dnia, bo ludzie wstydzą się przyznać do tego, że ich zdrowie psychiczne szwankuje. Zresztą wstyd to nie jedyny problem. Wiele osób po prostu nie wie, że ich problemy są realne i można realnie im zaradzić. Inni nie wiedzą, na jakie objawy trzeba zwracać uwagę – czy to u siebie, czy swoich dzieci, partnerów, rodziców lub przyjaciół. A nawet jeśli czują, że coś się dzieje, to nie orientują się, co zrobić, żeby uzyskać pomoc – o co pytać, do kogo się zwrócić ani czego się spodziewać.

Twój poradnik na trudny czas

Książka Aleksandry Pięty daje praktyczne i klarowne odpowiedzi na te i inne pytania. Pomaga zrobić pierwszy krok w drodze do lepszego zdrowia psychicznego. Podpowiada też, gdzie kierować kolejne kroki. To książka zarówno dla tych, którzy czują, że życie czasem ich przerasta, jak i dla tych, którzy na razie mają się doskonale. Problemy psychiczne mogą dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku, zamożności, wyznania czy zawodu. Warto wiedzieć, jak pomóc sobie lub innym, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Jeśli potrzebujesz bardziej konkretnych argumentów, że ta książka jest dla ciebie, wymienię co najmniej sześć korzyści, jakie przyniesie ci jej lektura!
 

Zdrowie psychiczne instrukcja obsługi recenzja
 

Lista korzyści dla lubiących konkrety - (co najmniej) 6 rzeczy, jakich dowiesz się z książki „Zdrowie psychiczne. Instrukcja obsługi”

  1. Czym jest zdrowie psychiczne i dlaczego jest tak ważne?

„Instrukcja obsługi” zdrowia psychicznego zaczyna się od określenia, czym ono jest oraz dlaczego jest ono integralną częścią zdrowia i dobrostanu każdego z nas. Po prostu - zdrowie jest jedno i nie ma nad nie nic cenniejszego!

  1. Czym są zaburzenia psychiczne, jakie ich rodzaje występują najczęściej i jakie są metody leczenia?

Czy choroba psychiczna jest tym samym co psychoza, zaburzenie  psychiczne lub upośledzenie psychiczne? Kto może zachorować? Czy każdy problem psychiczny jest chorobą? Czy zaburzenia psychiczne są uleczalne? Czy to wstyd leczyć się u psychiatry? Jeśli kiedykolwiek zadawałeś lub zadawałaś sobie te pytania, w tej książce znajdziesz jasne i zrozumiałe odpowiedzi. Uwaga - odpowiedź na ostatnie z nich brzmi: zdecydowanie nie!

  1. Kiedy, jak i do kogo możesz się zwrócić o pomoc?

Czujesz, że nie radzisz sobie z własnymi problemami lub ktoś z twoich przyjaciół czy rodziny potrzebuje pomocy i nie wiesz, co zrobić w tej sytuacji? Nie masz pewności, czy warto iść do specjalisty? A może jeszcze poczekać? Książka Aleksandry Pięty podpowiada, co zrobić, dokąd się zgłosić, jak przygotować się do wizyty. Dodatkowo na końcu książki znajdziesz spis najważniejszych wskazówek, adresów internetowych i telefonów, pod którymi możesz szukać fachowej pomocy w kryzysowych sytuacjach. Autorka zamieszcza także dodatek przeznaczony specjalnie dla młodzieży w kryzysie i ich rodziców, który może bardzo ułatwić porozumienie między nimi i przyspieszyć rozpoczęcie procesu terapeutycznego.

  1. Jak wygląda leczenie chorób psychicznych?

Wahasz się, czy zgłosić się do specjalisty? Czy psychiatra „naszpikuje” cię lekami? Jak będziesz się po nich czuć? Co to jest psychoterapia? I czym w ogóle różni się psycholog od psychoterapeuty i od lekarza psychiatry? Z książki „Zdrowie psychiczne” dowiesz się tego wszystkiego i przekonasz się, że to nie leczenia należy się obawiać, a raczej konsekwencji ignorowania swoich problemów i pozostawania bez pomocy.

  1. Jak skutecznie pomóc bliskim osobom, które zmagają się z trudnościami?

Dlaczego nie należy mówić komuś w depresji, żeby „wziął się w garść” lub że „inni mają gorzej”? Jak postępować w trudnych sytuacjach związanych ze zdrowiem psychicznym? Jak namówić bliską osobę w kryzysie do podjęcia leczenia? Jak i dlaczego trzeba zadbać o siebie, kiedy pomagamy innym? To zagadnienia nurtujące wiele osób, które chcą wspierać członków rodziny lub przyjaciół zmagających się z depresją, lękiem lub chorobą psychiczną. Jeśli należysz do tego grona, to w książce Aleksandry Pięty znajdziesz praktyczne wskazówki.

  1. Jak i dlaczego warto dbać o swoje zdrowie psychiczne na co dzień?

Książka „Zdrowie psychiczne. Instrukcja obsługi” zawiera rozdział dotyczący profilaktyki, czyli tego, jak utrzymać dobrą kondycję psychiczną i zapobiegać zaburzeniom. Znajdziesz tam zebrane w jednym miejscu najważniejsze sposoby dbania o swoje ciało, umysł i emocje, które wszak są ze sobą nierozerwalnie związane. Wiele z tych sposobów z pewnością znasz, choć może nie przyszło ci nigdy do głowy, że mogą mieć coś wspólnego ze zdrowiem psychicznym!

Istnieje prześmiewcze powiedzenie dotyczące uruchamiania rozmaitych urządzeń: „jeśli wszystko inne zawiodło – przeczytaj instrukcję obsługi!”. W tym przypadku zdecydowanie lepiej przeczytać ją ZANIM spróbuje się różnych niesprawdzonych metod. Miłej i pożytecznej lektury!

Więcej recenzji książek znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam