Nic dodać, nic ująć. Przed wami książki, które dają nadzieję, które uczą, które inspirują. Niektóre noszą w sobie opowieść, wszystkie zawierają wewnętrzną mądrość, która zostaje z nami na dłużej.

„Rozmyślania” Marek Aureliusz

Zapiski Marka Aureliusza wystarczą, by wraz z nimi spędzić chociaż jeden pełen przemyśleń i refleksji rok, który może odmienić nasze życie. Marek Aureliusz skupia się w nich na filozoficznych przemyśleniach dotyczących życia, moralności oraz sposobu radzenia sobie z trudnościami. Przypomina o tym, jak istotne jest, by żyć w zgodzie z samym sobą, kierując się własnymi, twardymi wartościami. Zachęca i inspiruje do kultywowania spokoju ducha i umiłowania życia takim, jakie jest. Ze wszystkimi radościami i ze wszystkimi wyzwaniami.

          

„Rok 1984” George Orwell

To nie tylko najbardziej znana powieść Orwella, ale nieprzeceniona jeśli chodzi o znaczenie kulturowe – ilość memów, wartych zapamiętania sentencji czy odniesień, do których wracamy w naszym codzienny dyskursie wyznacza znaczenie tej przerażającej wizji totalitarnej rzeczywistości. O życiu w skrajnie nadzorowanym społeczeństwie, gdzie władza manipuluje informacjami i narzuca myślenie jednomyślne. Główny bohater, Winston Smith, próbuje zachować swoją tożsamość w świecie pozbawionym prywatności i wolności. Porusza aktualne kwestie związane z kontrolą społeczną i wolnością jednostki, pozostawiając czytelnika z głębokimi refleksjami nad kondycją ludzkiego ducha.

„Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktor E. Frankl

Kultowa już mądra książka, której kolejne wydania, wznowienia i edycje inspirują rzesze czytelników w każdym wieku. Autor bowiem jest cenionym psychiatrą oraz ocalałym z obozów koncentracyjnych II Wojny Światowej. W książce dzieli się swoimi doświadczeniami oraz swoją życiową, wypracowaną filozofią, wskazując, że nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach człowiek może odnaleźć sens i cel swojego życia. Jego mądrość to inspirujące świadectwo ludzkiej wytrwałości i zdolności do przetrwania, nawet w najtrudniejszych warunkach.

„Życie Violette” Valérie Perrin

Pełna życia, ciepła, totalnie bezpretensjonalna opowieść o pewnej francuskiej konsjerżce cmentarza i jej sekretach. To hołd złożony życiu, codzienności, trwaniu. Pełen tych krótkich, nieuchwytnych emocji. Niewielkich momentów, które każdego dnia przemijają na zawsze. Wszystkie małe przyjemności, osobiste rozpacze, chwile zwątpienia i niezwykłej radości. Nostalgiczna zaduma i ekstatyczna rozkosz. Smak jaśminowej herbaty, dźwięki ukochanej piosenki w radio, uśmiech bliskiej osoby. Mądra książka, która przypomina, że z tego składa się życie i nie ma na co czekać, ale łapać je całymi garściami.

„Własny pokój” Virginia Woolf

O kobietach i dla kobiet, chociaż nie tylko! To jeden z najważniejszych esejów brytyjskiej pisarki i myślicielki. Błyskotliwy, ostry jak brzytwa i wciąż diabelnie aktualny tekst, który każda kobieta mogłaby znać. O idei tytułowego „własnego pokoju”, który nie jest wyłącznie dosłowną, fizyczną przestrzenią, ale rozumiany jest jako metafora dla oddania niezależności myśli i pielęgnowania własnego „ja”. Ważna, mądra książka, która daje do myślenia. Po prostu.

„Błękitny Zamek” Lucy Maud Montgomery

Niespotykana lekkość prawdziwej klasyki! „Błękitny Zamek” o opowieść o bezwstydnym powiewie wolności, kobiecości wolnej i wyzwolonej, o marzeniach i tęsknocie, która znalazła ukojenie. Historia Joanny Stirling, która skonfrontowana z ostateczną diagnozą lekarską zaczyna żyć od nowa. Ciepła, czuła, niezwykła książka, która porusza tematykę emancypacji kobiet, odwagi w podejmowaniu własnych decyzji oraz poszukiwaniu szczęścia i spełnienia osobistego. Raz przeczytanej nie sposób zapomnieć.

„Kosmos” Carl Sagan

Legendarna publikacja równie legendarnego astronoma, pisarza i popularyzatora nauki, który dzięki swoim publikacjom pozwolił nam inaczej spojrzeć w niebo. „Kosmos” to pasjonująca podróż przez fundamentalne zagadnienia związane z naturą wszechświata i ludzkości. Sagan porusza kwestie związane z rozwojem technologii kosmicznych, badaniami planet i gwiazd oraz refleksją nad naszym miejscem we wszechświecie. Książka pozwala zgłębiać tajemnice kosmosu i lepiej zrozumieć złożone mechanizmy, które nim rządzą. Jednak przede wszystkim rozbudza naszą wyobraźnię i potrzebę poszukiwania sensu istnienia.

„Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” Philip K. Dick

Kultowa powieść science fiction, którą warto przeczytać, nawet jeśli film w reżyserii Ridleya Scotta znamy już na pamięć. To bowiem powieść, która uczy empatii, która uczy czułości względem drugiego człowieka. Mówi o istocie człowieczeństwa, o tym co prawdziwe, a co sztuczne, co wartościowe, a co z założenia skazane na śmierć. Pokazuje przyszłość, która jawi się boleśnie prawdziwie. Odczłowieczoną, mechaniczną ludzkość, w której to android okazuje się być pełen skrajności, pytań, niedomówień. Niezapomniana lektura – pozwala na nowo spojrzeć na otaczający nas świat.

A jakie mądre książki na was zrobiły szczególne wrażenie? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com