Światowy Dzień Książki
 

„Langer”, Remigiusz Mróz

Nowa książka Remigiusza Mroza to zawsze wielkie wydarzenie dla miłośników pisarza, ale i samej literatury sensacyjnej. Co tym razem zaserwuje nam najpopularniejszy, polski autor literatury sensacyjnej? Wszyscy fani serii o Joannie Chyłce z pewnością dobrze znają Piotra Langera oraz wiedzą jak niebezpieczna jest to postać. Tym razem będą mieli okazję poznać lepiej jednego z najbardziej wyjątkowych bohaterów wykreowanych przez Remigiusza Mroza – jego przeszłość, sposób myślenia i metodykę działania. A wszystko to napisane z lekkością i napięciem, do którego przyzwyczaił nas autor przez lata. Świetna literatura gatunkowa, a także doskonały powód, żeby nadrobić całą serię z Chyłką.
 

Mróz Światowy dzień książki
 

„Następca tronu. Opowieść z Elfhame. Tom 1”, Holly Black

Twórczość Holly Black to międzynarodowy fenomen, a cykl „Okrutny książę” zyskał sobie gigantyczne uznanie fanów na całym świecie. Książki orbitujące na granicy klasycznego fantasy i young adult z delikatną domieszką romansu to fantastyczna propozycja dla wszystkich osób szukających niezobowiązującej, wciągającej przygody i niezapomnianych. „Następca tronu” stanowi szczególną książkę w bibliografii Holly Black – akcja ma miejsce kilka lat po wydarzeniach z „Okrutnego księcia”, więc świetnie odnajdą się w niej zarówno starzy miłośnicy serii, jak i czytelnicy, którzy nigdy wcześniej mieli styczności z magiczną krainą Elfhame. Jest to także rozpoczęcie nowego cyklu, więc mamy na co czekać!

Przeczytaj też nasz artykuł „W jakiej kolejności czytać książki Holly Black?”
 

Światowy Dzień Książki Holly Black
 

 „Urodzony morderca”, Katarzyna Bonda

Jeżeli interesujesz się polskim kryminałem, z pewnością postać Huberta Meyera – znanego profilera, pomagającego policji w śledztwach – nie jest ci obca. Katarzyna Bonda po raz kolejny powraca do swojej najpopularniejszej postaci. W „Urodzonym mordercy” fabuła wychodzi od śmierci znanego biznesmena, którego zwłoki zostają odnalezione w spalonym samochodzie. Gdy krąg podejrzanych powiększa się, a na jaw wychodzą nieznane wcześniej fakty, policja prosi o pomoc Meyera. Istnieje obawa, że bohaterowie mają do czynienia z bezwzględnym, seryjnym mordercą.

Nowa książka Katarzyny Bondy to świetnie napisana historia o zdradzie, pożądaniu i zemście, a narracja prowadzona przez mistrzynię polskiego kryminału sprawia, że emocje nie opuszczają czytelnika do ostatniej strony. Doskonała książka, żeby rozpocząć przygodę z serią o Hubercie Meyerze i przetestowanie innych tytułów cyklu.

Przeczytaj też nasz wywiad z Katarzyną Bondą!
 

Bonda Światowy Dzień Książki
 

„Zemsta. Meghan Harry i wojna Windsorów”

Zbliżająca się koronacja króla Karola III sprawia, że oczy całego świata ponownie są zwrócone na pałac Buckingham. A przecież dopiero co miłośnicy brytyjskiej monarchii żyli skandalem związanym z odejściem od rodziny królewskiej księcia Harry’ego i Meghan Markle. Wszystkie osoby zainteresowane tematem powinny sięgnąć po „Zemstę” – Tom Bower, brytyjski dziennikarz śledczy i autor specjalizujący się w biografiach – prowadzi nas za kulisy wewnętrznej wojny odbywającej się w rodzie Windsorów i tłumaczy wszelkie zależności ich wewnętrznej polityki. „Zemsta” imponuje szeroko zakrojonym researchem autora oraz inteligentnym podejściem do tematu. Bower wie, jak pisać książki pełne wiedzy, a jednocześnie przystępną w odbiorze. To także doskonały punkt wyjścia, by zgłębiać kolejne książki o rodzinie królewskiej, z hitowym „Tym drugim” księcia Harry’ego na czele.
 

Zemsta Światowy Dzień Książki
 

„Rodzina Monet”, Weronika Anna Marczak

„Rodzina Monet” – ten popkulturowy fenomen w kilka miesięcy absolutnie podbił rynek czytelniczy w Polsce i skradł serca wszystkich osób, które choć trochę interesują się literaturą młodzieżową. Weronika Anna Marczak odkryła przepis na sukces w gatunku young adult – historia Hailie, młodej dziewczyny, która po tragicznej śmierci mamy i babci musi zamieszkać w wielkiej willi z nieznanymi jej wcześniej braćmi to fantastycznie napisana opowieść pełna zwrotów akcji, niezapomnianych emocji i sekretów czekających na odkrycie. Już wkrótce premierę w druku będzie miał trzeci tom serii – nie było lepszego momentu, by zapoznać się z „Rodziną Monet”!

Zainteresował cię temat? Sprawdź też nasz artykuł „Rodzina Monet – wszystko, co musisz wiedzieć!”
 

Rodzina Monet Światowy Dzień Książki
 

„Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy do teatru”, Anita Głowińska

Na naszej liście TOP książek na Światowy Dzień Książki nie mogło zabraknąć czegoś dla najmłodszych czytelników. Wszyscy rodzice z pewnością dobrze kojarzą twórczość Anity Głowińskiej. „Kicia Kocia” to prawdziwy hit wśród rodzimej literatury dziecięcej – każda z książeczek z uroczą kotką to mądra, pełna wrażliwości opowieść o wydarzeniach bliskich każdemu dziecku. Do tego całość uzupełniają śliczne ilustracje przypominające malunki farbami, które dodatkowo budują ciepły klimat. W najnowszej książce  z serii „Kicia Kocia i Nunuś” ukochani bohaterowie po raz pierwszy wybierają się do teatru – co samo w sobie jest niezapomnianą przygodą! Po serię z Kicią Kocią powinni sięgnąć wszyscy, którym zależy na podsuwaniu dzieciom wysokiej jakości książek już od najmłodszych lat.

Dowiedz się więcej z naszego artykułu „Kotka, z którą dorastają wasze dzieci. Oto Kicia Kocia!”
 

Kicia Kocia Światowy Dzień Książki
 

„Heartstopper”, Alice Oseman

Jeden z tych komiksów, który powinien przeczytać każdy. „Heartstopper” Alice Oseman udało się stworzyć opowieść będącą prawdziwym doświadczeniem pokoleniowym dla współczesnej młodzieży. Historia Charliego i Nicka, dwóch chłopaków, którzy poznają się w szkole, zakochują oraz próbują stworzyć szczęśliwy związek chwyta za serce i nie puszcza do samego końca. To nie tylko romans, ale pełna empatii opowieść o odkrywaniu własnej orientacji, swojego miejsca w świecie i mierzenia się ze współczesnym światem. Do tego przy całej swojej młodzieżowości niesamowicie autentyczna i działająca na emocje. Niezależnie od wieku czy doświadczeń życiowych – lektura absolutnie obowiązkowa.

Chcesz lepiej zrozumieć „Heartstoppera”? Przeczytaj recenzję Wojciecha Szota na Empik Pasje.
 

Heartstopper Światowy Dzień Książki
 

„Wszyscy niestety normalni”, Maria Czubaszek

Specjalne wydanie dwóch kultowych tytułów Marii Czubaszek – „Na wyspach Hula-Gula” i „Dziewczyny na ścianę i na życie” – stanowi wspaniałą okazję, by na nowo odkryć twórczość jednej z najważniejszej dziennikarek oraz felietonistek współczesnej historii.  Po latach jej książki nie straciły na autentyczności. To wciąż fenomenalna literatura, zabawna jak i refleksyjna, niepozbawiona ciętego języka, bystrego zmysłu obserwacyjnego i intelektualnej zaczepności, za którą pokochało ją tak wielu czytelników. Nawet jeżeli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tekstami Marii Czubaszek – warto dać im szansę.
 

Czubaszek Światowy Dzień Książki
 

„Ten pierwszy ostatni dzień”, Adam Silvera

Kontynuacja hitowego „Naszego ostatniego dnia” Adama SIlvery to prawdziwa gratka dla osób, które szukają nieoczywistego połączenia elementów literatury Young Adult z romansem oraz tropami typowymi dla fantastyki. Fabuła książki krąży wokół uruchomienia Prognozy Śmierci – wszyscy zastanawiają się, czy faktycznie jest prawdziwa i może co do dnia przewidzieć czyjąś datę zgonu. Dla naszych bohaterów, Oriona i Valentina, zaczyna się dzień, który może być ich ostatnim. Czy na pewno? Silvera tworzy poruszającą, słodko-gorzką opowieść o przyjaźni, godzeniu się losem i walce z wyzwaniami dnia codziennego. Prawdziwy emocjonalny rollercoaster – ale tej przejażdżki na pewno nie będziecie żałować.
 

Ten pierwszy ostatni dzień Światowy Dzień Książki
 

„Pożegnanie z bronią”, Ernest Hemingway

Jeden z najważniejszych amerykańskich pisarzy w historii literatury, autor, który stanowił inspirację dla kilku pokoleń twórców. Wracając dzisiaj do Ernesta Hemingwaya – a jest to dużo prostsze za sprawą nowych, pięknych wydań wydawnictwa Marginesy – możemy na nowo odkryć surowe piękno kryjące się w jego najważniejszych powieściach. Bo nawet po tylu latach „Pożegnanie z bronią” wciąż porusza – oszczędny styl kontrastuje tu z przerażającym doświadczeniem wojny, każdy rozdział wydaje się zaplanowany z chirurgiczną wręcz precyzją, a w części autobiograficzna fabuła nadaje całości dodatkowej głębi. To jedna z tych książek, które po prostu trzeba przeczytać.
 

Hemingway Światowy Dzień Książki
 

A jak w y planujecie świętować Światowy Dzień Książki? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com