Sporty zimowe to wspaniała zabawa. Niestety, wiąże się ona również z pewnym ryzykiem. Podobnie jak w innych dyscyplinach wiele zależy od umiejętności narciarza czy snowboardzisty. Są oczywiście kwestie, których nie sposób przewidzieć – np. gwałtowne zmiany warunków pogodowych.

Przy standardowej jeździe po wyznaczonych trasach, które są regularnie monitorowane i utrzymywane w dobrym stanie, niebezpieczne sytuacje wynikają najczęściej z niewłaściwych zachowań na stoku. Podczas jazdy należy przestrzegać sportowego savoir-vivre, ale też zasad bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku ruchu drogowego, tutaj również obowiązują zasady, które warunkują bezpieczeństwo osób korzystających ze stoku. Przed pierwszymi próbami jazdy na snowboardzie warto się z nimi zapoznać, a przed każdym kolejnym sezonem odświeżyć je sobie.

Bezpieczny snowboard – jak zachowywać się na stoku?

Podstawowa zasada na stoku – miej oczy dookoła głowy. Bezpieczeństwo użytkowników stoku nie zależy tylko od nich samych, ale również od innych osób. Stałe kontrolowanie, czy nie zajeżdżasz komuś drogi lub nie przecinasz jego traktu, jest bardzo ważne. Z czasem wejdzie ci to w krew – jednak na początku snowboardowej przygody trzeba stale sobie o tym przypominać.

O czym jeszcze warto pamiętać?

#1 Nie zatrzymuj się zbyt gwałtownie

Są sytuacje, które wymagają gwałtownego hamowania – na przykład upadek innego narciarza czy snowboardzisty, który jedzie przed tobą. Jeżeli jesteś zmuszony do hamowania, wykonaj ten manewr spokojnie. Podczas ostrego hamowania na snowboardzie trudno zachować kontrolę nad deską. Zbyt duże nachylenie może spowodować upadek.

#2 Nie ćwicz na zbyt stromych stokach

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze snowboardem, musisz opanować najważniejsze manewry – hamowanie, zwalnianie, skręcanie. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych – podstaw ucz się na łagodnych górkach. Na zbyt stromych stokach możesz stracić panowanie nad deską i stworzyć poważne zagrożenie dla siebie i innych.

#3 Patrz na znaki

Niebezpieczne sytuacje często wynikają z ignorowania znaków. Pamiętaj o tym, by zawsze zwracać na nie uwagę, aby przypadkiem nie wjechać na niebezpieczne trasy.

Snowboard czy narty?

Utarło się, że snowboarding jest trudniejszą dyscypliną niż narciarstwo zjazdowe. Kwestia trudności jest jednak rzeczą względną. Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które zaczynają od snowboardingu, jazda na desce jest znacznie prostsza. Co ciekawe, według statystyk, snowboardziści znacznie częściej ponoszą kontuzje, natomiast narciarzom częściej zdarzają się poważne wypadki.

Niemniej jednak deska snowboardowa generuje sporo zagrożeń, zwłaszcza na początkowym etapie nauki. Powodem jest przede wszystkim ograniczone pole widzenia. Na nartach mamy znacznie większą swobodę w kwestii rozglądania się. Jadąc na desce, przez większość czasu ustawiamy się natomiast równolegle do stoku, a więc jego część pozostaje poza zasięgiem naszego wzroku.

Warto zaznaczyć, że pozycja, jaką przybiera się na snowboardzie (dwie stopy na jednej desce zwrócone w jedną stronę) sprawia, że amatorzy desek rzadziej ulegają urazom kończyn dolnych. Najczęstsze są u nich urazy kończyn górnych, zwłaszcza nadgarstków. Upadki są dość częste na początkowym etapie przygody ze snowboardem – aby uniknąć obrażeń, najczęściej opieramy się na rękach, co niestety może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Bezpieczna jazda na snowboardzie – jak się zabezpieczyć?

Umiejętności to twoja największa broń – jednak pewnych urazów bardzo trudno uniknąć choćby ze względu na panujące warunki czy decyzje innych użytkowników stoku. Dlatego należy sięgnąć po środki, które ochronią to, co najcenniejsze – nasze zdrowie i życie. W co warto się wyposażyć?

#1 Kask

Urazy głowy stanowią największe niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia snowboardzistów i narciarzy. Dlatego kask na stoku to absolutna podstawa wyposażenia ochronnego. Kask powinien być dobrze dopasowany do głowy i odpowiednio wyregulowany.

Wybierając kask dla małego snowboardzisty, trzeba pamiętać o tym, aby wybierać modele przylegające ciasno do głowy. Zdarza się, że rodzice wybierają większe modele. W przypadku kasku nie warto jednak kupować „na zapas”. Jeśli jest za duży, nie chroni dostatecznie głowy, co znacząco zwiększa ryzyko urazów.

 

Uvex, Kask z wizjerem, Visor 400 Style, szary, matowy, rozmiar M

 

#2 Okulary polaryzacyjne z filtrem UV

Podczas słonecznej pogody warto, a nawet trzeba mieć przy sobie dobre okulary. Światło odbijające się od śniegu może oślepiać, co stwarza zagrożenie na stoku. Okulary są więc niezbędnym dodatkiem.

 

UVEX, Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne, Sportstyle 225 Pola 532047, biały

 

#3 Gogle narciarskie

Gdy pogoda nie dopisuje, nie musisz rezygnować z wyprawy na stok. Podczas intensywnych opadów śniegu podstawą są gogle. Okulary nie ochronią cię przed opadami w takim stopniu, ponieważ nie przylegają do twarzy. Gogle zapewniają skuteczną ochronę.

 

Uvex, Gogle, Downhill 2000 FM

 

#4 Ochraniacze

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku snowboardzistów, najczęstsze kontuzje dotyczą górnych kończyn. Warto zabezpieczyć się przed nimi poprzez zastosowanie ochraniaczy na nadgarstki i łokcie. Odpowiednio skonstruowane ochraniacze usztywnią stawy, a jednocześnie zabezpieczą je przed zwichnięciem i obiciem.

 

Ochraniacze łokci X-Factor Hybrid Elbow Pads Nałokietniki z Kevlarem

 

Snowboarding wcale nie musi oznaczać kontuzji i wypadków. Jeśli będziesz pamiętać o powyższych wskazówkach, znacznie zredukujesz ryzyko.

Więcej porad znajdziesz w dziale Sporty zimowe.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock