Jak wybrać rozmiar kasku na narty?

Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą zakupu kasku, powinieneś dokładnie zmierzyć obwód swojej głowy, ponieważ odpowiednio dobrany rozmiar jest kluczem do tego, aby cieszyć się nie tylko doskonałą zabawą, ale i bezpieczeństwem. Kask narciarski nie powinien za bardzo przylegać do głowy, ale z drugiej strony nie może być zbyt luźny, bo w trakcie upadku, może nie spełnić swojej roli. Pamiętaj, że chodzi nie tylko o twój komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Obwód głowy należy zmierzyć nieco powyżej linii brwi (ok. 1 cm), pilnując, by centymetr krawiecki był ułożony równo. Uzyskany wynik porównaj do rozmiarów dostępnych w opisie interesującego cię modelu. Jeśli pomiar wyszedł na granicy dwóch rozmiarów i nie wiesz, na który się zdecydować postaw na kask z możliwością regulacji.

 

Kask narciarski, Whoopee Visor - Rossignol

 

Jak dobrać kask na narty? Pozostałe kwestie

Zanim ruszysz na stok w nowym kasku na narty, zadbaj o kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim ten element wyposażenia powinien być nie tylko dopasowany do twojej głowy, ale też kompatybilny z goglami. Jeśli pomiędzy kaskiem a goglami jest zbyt duża szczelina, musisz liczyć się z ostrym wiatrem oraz drobinkami śniegu wpadającymi w oczy, co obniży przyjemność z jazdy.

Niestety pogoda na stoku bywa nieprzewidywalna i niekiedy bardzo nieprzyjemna, w związku z czym odpowiednie wyposażenie to podstawa. Szerokość gogli powinna być zbliżona do szerokości zapięcia kasku, aby całość do siebie pasowała oraz nie narażała cię na urazy i nadmierny ucisk. Źle dobrany sprzęt może zsuwać się w trakcie zjazdu.

Jaki rodzaj kasku wybrać?

Kaski narciarskie dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: modele z twardą skorupą oraz miękkimi uszami.

  • Kaski narciarski z twardą skorupą

Kaski na narty z twardą skorupą, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w twardą osłonę uszu, a także nieco wydłużony tył, dzięki czemu bardzo dobrze osłaniają głowę oraz kark. Polecane są najbardziej zaawansowanym snowboardzistom, wykonującym salta w powietrzu i inne skomplikowane triki. To także odpowiedni model dla narciarzy wyczynowych oraz najmłodszych fanów zimowego szaleństwa. Przykładowy model tego typu to kask dziecięcy Carat 9035389 marki Alpina Sport.

 

Kask narciarski, Carat 9035389 - Alpina Sport

 

  • Kaski narciarski z miękkimi uszami

Kaski z miękkimi uszami polecane są z kolei do jazdy rekreacyjnej oraz dla osób początkujących. Modele te nie uwierają w okolicy żuchwy. Miękka osłona uszu w mniejszym stopniu ogranicza słyszalność, dzięki czemu można łatwiej porozumieć się ze znajomymi czy instruktorem jazdy. Warto zwrócić uwagę na kask Skid marki Uvex.

 

Kask narciarski, Skid - Uvex

 

Wśród dostępnych kasków narciarskich można znaleźć także takie z przyłbicą, czyli modele wyposażone w opuszczaną osłonę na oczy, która może zastępować gogle. Rozwiązanie to z pewnością docenią osoby noszące okulary korekcyjne. Taki model ma w swojej ofercie marka Uvex.

 

Kask narciarski z wizjerem, Visor 400 Style - Uvex

 

Wybierając kask warto zwrócić uwagę na kilka funkcji takich jak możliwość regulacji, wentylację, miękki pasek zapinany pod brodą oraz haczyk do przypięcia gogli.

Dla wielu osób ważny jest również wygląd kasku. Kwestia estetyki nie jest rzecz jasna najważniejsza na stoku, ale kto z nas nie lubi czuć się dobrze w tym, co nosi. Większość producentów oferuje kaski z ciekawymi wzorami oraz szeroką gamą kolorystyczną. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

 

Kask narciarski, Pulse Jr HS-016 409112 - McKinley

 

Kask narciarski – nieodłączny towarzysz sportów zimowych

Trudno wyobrazić sobie jazdę na nartach czy snowboardzie bez odpowiedniej ochrony głowy. Na stokach często dochodzi do mniejszych lub większych wypadków i wielu osobom kask narciarski może uratować życie lub uchronić przed nieprzyjemnymi stłuczeniami. To element wyposażenia narciarskiego, na którym nie należy oszczędzać. Warto zainwestować w sprzęt odpowiednio zabezpieczający twoją głowę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock