„SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”, Anja Rubik

„SEXEDPL” stanowi precyzyjnie zaprojektowany przewodnik dla rodziców, którzy chcą możliwie jak najlepiej rozmawiać o seksualności z dziećmi. A przecież wiadomo, że nie jest to łatwe – zwłaszcza, gdy nie czujemy się do tego przygotowani, szukamy rozwiązań i mierzymy się ze stereotypami czy własnymi uprzedzeniami. Nowy „SEXEDPL” to solidna pigułka wiedzy stworzona we współpracy z ekspertami: psychologami i edukatorami seksualnymi specjalizującymi się w tematach seksualności dzieci na poszczególnych etapach rozwoju.

Wśród przeprowadzających rozmowy w książce znalazły się znane osoby ze świata kultury m.in. Joanna Okuniewska, Marcin Prokop, Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr, Martyna Wojciechowska, Aleksandra i Michał Żebrowscy. Całość robi wrażenie pod względem merytorycznym oraz szerokiego zakresu tematów: są tu też poruszane kwestie dotyczące dzieci z niepełnosprawnościami czy LGBTQ+. Wartościowa i potrzebna lektura.
 

nowy sexedpl
 

„Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” 

Książka, która sprawdzi się zarówno w przypadku nastolatków, jak i samych rodziców, którzy chcą jak najlepiej dbać o zdrowie psychiczne swoich dzieci. Justyna Suchecka – dziennikarka, autorka książki „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” – stworzyła wraz z ekspertami kompleksowy przewodnik z zakresu zdrowia psychicznego. Rozmówcy i rozmówczyni autorki opowiadają swoje historię, a zaproszeni do udziału eksperci doradzają w zakresie m.in. budowania dobrej samooceny czy pierwszej pomocy psychicznej. A wszystko to utrzymane w duchu empatii i poczucia bezpieczeństwa.

Nowa książka Justyny Sucheckiej może okazać się fantastycznym punktem wyjścia do rozmowy o trudnych tematach, budowania wzajemnego zrozumienia i wczesnego rozpoznawania niepokojących sygnałów. Pozwala także zdobyć solidną pigułkę wiedzy związaną ze zdrowiem psychicznym i dostrzec, jakie niebezpieczeństwa czyhają na każdego z nas. Warto – niezależnie od wieku. 
 

Justyna Suchecka
 

„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”

Efektywna i zdrowa komunikacja nawet w najlepiej zgranej rodzinie nie zawsze jest łatwą sprawą – szczególnie, gdy dziecko dorasta, idzie do szkoły i zaczyna mierzyć się z nowymi problemami. Łatwo wpaść w pułapkę, gdy rozmowa z dzieckiem zaczyna przypominać nieprzyjemną listę nakazów i zakazów, a przy tym dotyczy tylko jego szkolnych obowiązków.

Bestsellerowy poradnik Adele Faber i Elaine Mazlish porusza dwie istotne kwestie: jak należy mówić do najmłodszych członków rodziny oraz co zrobić, żeby dzieci się przed nami otworzyły. Autorzy udzielają wielu praktycznych wskazówek doryczących jasnej, empatycznej komunikacji i dzielą się przemyśleniami na temat relacji rodzic-dziecko. Całość utrzymana jest w duchu wzajemnej miłości i zrozumienia.
 

Jak mówić żeby dzieci nas słuchały
 

„Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur”

Wszyscy jesteśmy ludźmi; w kryzysowych sytuacjach nie zawsze umiemy trzymać nerwy na wodzy i reagować ze spokojem. Zwłaszcza, gdy stres dotyczy ukochanego dziecka. Książka Nicoli Schmidt to inteligentne, wielowymiarowe spojrzenie na zdrowe wychowanie dzieci – bez awantur czy negatywnych emocji.

Autorka udowadnia, że krzyki lub przesadnie surowa krytyka nie tylko są dla dziecka przykre, ale też nie wnoszą niczego dobrego – co popiera badaniami naukowymi. Tłumaczy też,  jak odnaleźć spokój i odnosić się do dziecka tak, żeby wzmacniać wspólną więź i działać na rzecz jego dobra. „Jak nie ranić własnego dziecka?” to mądry, świetnie napisany poradnik pełen empatii – doskonała propozycja, nie tylko dla choleryków.
 

Jak nie ranić własnego dziecka?
 

„Jak nie zgubić dziecka w sieci? Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie”

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że internet znacząco się zmienił od czasu, gdy większość z nas była w wieku nastoletnim czy dziecięcym. Tu pojawia się pytanie  – jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo i upewnić się, że korzysta z dobrodziejstw cyberprzestrzeni w mądry, dobry dla niego sposób? W swoim poradniku Mikołaj Marcela i Zyta Czechowska (Nauczycielka Roku 2019) przedstawiają odpowiedzi na pytania związane z bezpieczeństwem w sieci. 

Ogromną zaletą „Jak nie zgubić dziecka w sieci?” jest podejście autorów do tematu. To nie jest poradnik rodem sprzed kilkudziesięciu lat, który pokazuje komputer wyłącznie jako zagrożenie dla młodego umysłu. Autorzy rozumieją potencjał drzemiący w internecie czy grach wideo. Zwracając uwagę na technologiczne zagrożenia, pokazują, jak inteligentnie opiekować się dziećmi aktywnymi w sieci. Dobra lektura zarówno dla laików, jak i rodziców, którym kultura internetu nie jest obca.
 

Jak nie zgubić dziecka w sieci
 

„Jak nie krzyczeć na swoje dziecko?”

Poradnik Carli Naumburg to potężny zastrzyk wiedzy, jak wychowywać dzieci bez złych emocji, z korzyścią dla siebie i pociechy. „Jak nie krzyczeć na swoje dziecko?” zawiera całą masę cennych wskazówek dotyczących m.in. zachowania spokoju podczas komunikacji z najmłodszym członkiem rodziny w trudnych sytuacjach.

Autorka stawia sprawę jasno: krzyczenie na dziecko jest dla niego bolesne, nie przynosi pożądanych rezultatów, a także źle wpływa na samego rodzica. Zamiast tego proponuje zestaw strategii i wskazówek, które są w stanie zastąpić emocjonalne reakcje oraz ułatwiają zachowanie cierpliwości. Efekt? Szczęśliwsi rodzice i szczęśliwsze dzieci.
 

Jak nie krzyczeć na swoje dziecko?
 

„Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku”

Dosadny, inteligentny i zapadający w pamięć na długo – poradnik Mikołaja Marcela to jedna z tych książek, którą powinien przeczytać każdy rodzic. Autor bierze na warsztat temat edukacji dzieci. Tłumaczy, jak wspierać je w nauce i skutecznie przygotować do samodzielnego, dorosłego życia. Czyni to bez ogródek, w oparciu o badania naukowe i z ogromnym zrozumieniem dla współczesnego świata dzieci i nastolatków.

W „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku” przechodzimy przez wszystkie etapy rozwoju dziecka i dowiadujemy się, jakie podejście w danym czasie najskuteczniej wesprze jego edukację. Ogromnym atutem książki jest lekki i przystępny styl autora. Tę książkę szybko się czyta i równie chętnie do niej wraca.
 

Jak nie spieprzyć życia dziecku
 

„Wysoko wrażliwi rodzice”

Jak sprostać wyzwaniom rodzicielstwa, gdy samemu czujemy, że świat nas przytłacza? Jak pogodzić wysoką wrażliwość z wychowywaniem dzieci? Elaine N. Aron udowadnia, że bycie wysoko wrażliwym rodzicem nie stanowi przeszkody w budowaniu szczęśliwej i pełnej miłości relacji. „I ty, i twoje dziecko macie szczęście. Jako osoba wysoko wrażliwa możesz być nie tylko dobrym, ale wręcz fantastycznym rodzicem” – pisze autorka.

W swoim poradniku zwraca uwagę na masę ważnych rad, które będą cenne dla osób o wysokim poziomie wrażliwości. Pokazuje czytelnikom, jak regenerować się po stresujących doświadczeniach oraz uczy technik reakcji na przeciążenie bodźcami. Udowadnia, że można pogodzić zaangażowanie w rodzicielstwo i zaspokajanie własnych potrzeb emocjonalnych.
 

Wysoko wrażliwi rodzice
 

„Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?”

Odnalezienie w sobie motywacji, by każdego dnia dać z siebie wszystko, potrafi być trudne nawet dla nas dorosłych, a co dopiero dla najmłodszych. To jedno z kluczowych zadań rodziców –umiejętnie wspierać dziecko na każdym etapie jego dojrzewania i zadbać o rozwój jego potencjału. „Dodaj mi skrzydeł” pokazuje, jak skutecznie zachęcać swoje dziecko do działania w odpowiedzialny i pełen miłości sposób.

Joanna Steinke-Kalembka od początku zaznacza, że motywowanie dziecka nie może być „przeciąganiem liny” między rodzicem a nim, a złe dopingowanie może szybko wywołać u dziecka poczucie przymusu i strach przed zawyżonymi oczekiwaniami, którym nie jest w stanie sprostać. Autorka odpowiada na wiele ważnych pytań: w jaki sposób mądrze zachęcić dziecko do nauki? Kiedy przekonywanie do zmiany nawyków okaże się skuteczne? Jaka krytyka okaże się prawdziwie konstruktywna? Przeczytamy tutaj wiele na temat budowania u dziecka wiary w siebie. To jeden z tych poradników, po który zawsze warto sięgnąć – niezależnie od tego, czy dziecko ma 6, czy 16 lat.
 

Dodaj mi skrzydeł
 

„Dziecko z bliska. Zbuduj dobrą relację"

Agnieszka Stein, polska psycholożka dziecięca, od lat zajmuje się tzw. rodzicielstwem bliskości. Jej najnowsza książka „Dziecko z bliska” daje nam szerokie spojrzenie na kwestie relacji rodzinnych oraz budowania wzajemnego zaufania. Autorka skupia się nie tylko na relacji rodzic-dziecko – znajdziemy tu również informacje na temat dynamiki stosunków między rodzeństwem.

„Dziecko z bliska” pokazuje, że zachowanie otwartości i bliskości może się udać nawet w trudnym okresie dojrzewania. Z książki dowiadujemy się wiele na temat pracy z dzieckiem nad emocjami: umiejętnością ich nazywania, odkrywania, z czego wynikają etc. Omówiony zostają także tematy kar i nagród, wyznaczania granic, własnych potrzeb oraz konsekwencji w wychowaniu.
 

Dziecko z bliska
 

„Rodzeństwo bez rywalizacji”

Jeżeli wychowywaliście się w rodzinie wielodzietnej, doskonale wiecie, że rozmaite tarcia i kłótnie między rodzeństwem zdarzają się na początku dziennym. Jak unikać takich sytuacji i ułatwić dzieciom budowanie zdrowych i ciepłych stosunków między sobą? Na te pytania odpowiadają popularne autorki poradników dla rodziców: Adele Faber i Elaine Mazlish.

W „Rodzeństwie bez rywalizacji” autorki przypominają, że stałe, długie konflikty między rodzeństwem nie tylko negatywnie wpływają na samych zainteresowanych, ale też na ich rodziców – pojawia się napięcie, a jedne negatywne emocje napędzają kolejne. Podczas lektury poznajemy rozmaite techniki rozwiązywania sporów oraz dowiadujemy się, jak nasze zachowanie może pomóc dzieciom unikać konfliktowych sytuacji. Znaczna część książki została poświęcona rywalizacji o względy rodziców oraz temu, co robić, by uniknąć u dzieci zazdrości czy poczucia pokrzywdzenia. Jeżeli macie dużą rodzinę, ta książka na pewno poruszy bliskie wam tematy.
 

Rodzeństwo bez rywalizacji
 

„Toksyczni rodzice. Jak się uwolnić od bolesnej spuścizny i rozpocząć nowe życie”

Na koniec coś zupełnie innego – historie osób, dla których dzieciństwo było koszmarem, a toksyczna relacja z rodzicami rzutuje na ich życie jeszcze wiele lat później. „Toksyczni rodzice” to wspólne dzieło pisarza Craiga Bucka i psychoterapeutki Susan Forward. Podczas lektury czytelnik ma szansę poznać historię pacjentów Forward. Książka pomaga zrozumieć, na jak wiele sposobów rodzice krywdzą swoje dzieci, i dowiedzieć się, jakie radzić sobie z krzywdami doznanymi w dzieciństwie, by budować dorosłego siebie na nowo.

„Toksyczni rodzice” to trudna, ale ważna lektura. Stanowi ważne świadectwo tego, jak ogromny wpływ rodzice mają na całe życie dzieci, nawet gdy te są już całkiem dorosłe.  Dla osób dotkniętych złymi wspomnieniami z dzieciństwa może stać się przyczynkiem do nazwania swoich problemów i rozpoczęcia pracy nad nimi. Warto przeczytać, by uświadomić sobie, jak ważne jest odpowiedzialne i pełne miłości rodzicielstwo.
 

toksyczni rodzice

Więcej artykułów przeczytacie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com