Lewandowski, Staszewski, Markiewicz i Organek od dziesięciu lat są mocnym filarem polskiej sceny rockowej i mimo trendów panujących w branży muzycznej, pozostają wierni temu, co drzemie w ich duszach. Dekada na scenie sprzyja podsumowaniom oraz wspomnieniom, a jeśli dołączymy do tego projekt MTV Unplugged, to przybiorą one nowy, jeszcze bardziej trafiający w serca, kształt. Za co tak bardzo pokochali ich fani? Przeczytajcie!

 

MTV Unplugged Organek
MTV Unplugged Organek
4.6/5
53,99 zł
51,29 zł
MTV Unplugged Organek
MTV Unplugged Organek
3.9/5
152,49 zł
144,86 zł

 

Funk i soul flirtujący z hip-hopem

Tomasz Organek, rocznik 76., zaczynał karierę muzyczną w 2003 roku jako współzałożyciel toruńskiego zespołu SOFA, w którego skład wchodzili: Adam Staszewski, Iwo Naumowicz, Michał Bryndal (zastąpiony później przez Roberta Markiewicza), Bartosz Staszkiewicz i Katarzyna Kurzawska.

Ich muzyka łączyła hip-hop, funk, soul i R&B. W 2004 roku wydali EP’kę „Wicked Skills”, debiutanckie „Many Stylez”, koncertowy album z raperem O.S.T.R. „Trójka Live!”, „Doremifasofa” oraz „Hardkor i Disko” . Zdobyli Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii, byli nominowani do Paszportów Polityki. Po dziesięciu latach, wewnętrzne spięcia w zespole nie pozwoliły na dalszą współpracę, a Tomasz wielbiący od nastoletnich czasów Hendrixa, The Doors i Dead Can Dance postanowił założyć nowy, rockowy band – Ørganek – zapraszając do niego Markiewicza i Staszewskiego.

Gitara, sygnet i blond grzywka

Debiutancki album tria Ørganek „Głupi” wydano 12 maja 2014 roku w wytwórni Mystic Production. W nagraniach materiału gościnnie wziął udział klawiszowiec Tomasz Lewandowski, który później dołączył do zespołu na stałe. Mocny, przemyślany debiut przyniósł rosnące w szybkim tempie uwielbienie fanów jak i pozytywne reakcje dziennikarzy. Promujące płytę single „Głupi ja” i „O, matko” do tej pory pozostają jednymi z ulubionych piosenek publiczności gromadzącej się na koncertach.

„Głupi” zdobył status platynowej płyty, a Organek jako gitarzysta zasilił skład Orkiestry Męskiego Grania w 2015 roku. Artyści zostali też nagrodzeni w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy w kategorii Nadzieja Roku i Płyta Roku. Zwyciężając w Eliminacjach do Przystanku Woodstock w 2015 wystąpili na Dużej Scenie w Kostrzynie nad Odrą.

 

Głupi Organek

 

Czarna Madonna, Męskie Granie i wyraziste teledyski

2016 rok okazał się być dla zespołu rokiem szczególnym. Organek został dyrektorem artystycznym Orkiestry Męskiego Grania i wraz z Dawidem Podsiadłą i O.S.T.R.-em nagrali hymn MGO „Wataha”. Panowie w żartach nazywali się  „Trzema Muszkieterami”, a energia między nimi na scenie wyraźnie to potwierdzała.

Po niezwykle udanej trasie Orkiestry, w której prócz Organka brał udział Staszewski i Markiewicz, muzycy wrócili do studia, by nagrywać swój drugi album. „Czarną Madonnę” wydali 4 listopada 2016 roku. Gościnnie w utworze „Ki Czort” zagrał Adam Nergal Darski. Płyta pokryła się platyną i zdobyła Fryderyka w kategorii „Album Roku Rock”, a singiel promujący wydawnictwo – „Mississippi w ogniu” wygrał statuetkę jako „Utwór roku”.

Tytułowy numer doczekał się teledysku w lutym 2017. Niesamowity obraz, w którym rolę Czarnej Madonny zagrała świadoma już swoich ostatnich miesięcy życia Kora, wyreżyserowany został przez jednego z najznakomitszych polskich reżyserów – Jerzego Skolimowskiego (Organek współpracował z nim już wcześniej przy tworzeniu muzyki do filmu „11 minut”).

 

 

MGO 2017 ponownie wystartowało pod dyrekcją Tomka, a tym razem w „Nieboskłonie” towarzyszyła mu Monika Brodka i Piotr Rogucki.

Dwa lata po wydaniu „Czarnej Madonny” zrealizowano dwupłytową edycję specjalną, na której znalazło się pięć dodatkowych utworów: „Wędrówką życie jest człowieka” i „Jestem niczyj” na podstawie tekstów Edwarda Stachury, „Ta Nasza Młodość” autorstwa Tadeusza Śliwiaka i Zygmunta Koniecznego oraz dwa zupełnie nowe utwory „Right On Time” i „Niemiłość”. W tym samym roku Organek wziął udział w kolejnej edycji Męskiego Grania nagrywając hymn „Sobie i wam” z Nosowską, Igo i Zalewskim.

„Ocali nas miłość” – w hołdzie powstańcom

Z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego, w ramach corocznego cyklu upamiętniającego wybuch powstania, powstała płyta „Ocali nas miłość”. Główną inspiracją zespołu były zdjęcia Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok, który podczas powstania wykonał ich ponad tysiąc (będąc jednocześnie dowódcą plutonu w kompanii „Koszta”).

Obiektem fotografii nie była wyłącznie walka, ale i codzienność ludności cywilnej: śluby, szpitale polowe, życie ulicy. Teksty piosenek, które Tomek napisał w zaledwie trzy tygodnie dotyczą emocji ludzi, którym przyszło żyć w czasach wojny. Na płycie gościnnie wzięli udział: Magda Umer, Ralph Kaminski i Klaudia Szafrańska. Na przestrzeni lat to jeden z najbardziej poruszających albumów dotyczących tematu powstania.

 

Ocali nas miłość Organek

 

Elektroniczne bity, postpunkowe inspiracje i nowe brzmienia

Trzeci studyjny album Ørganka to wydany w 2021 roku „Na razie stoję, na razie patrzę”. Muzycy zainspirowani twórczością IDLES i Fontaines D.C., otworzyli nowy rozdział w swojej karierze.
Singiel „Walcz” był częścią akcji informacyjnej Fundacji Człowiek, która polegała na promocji bezpłatnej pomocy terapeutycznej dla osób będących w kryzysie psychicznym, w tym poszkodowanych w wyniku epidemii COVID-19.

Po raz kolejny wydawnictwo promował również społecznie zaangażowany teledysk. Życie emigrantów w Polsce i tęsknotę z tym związaną  w klipie do „Samolotów” pokazał reżyser Marek Skrzecz.

 

 

Gypsy jazz i duch Paryża

Zaproszenie do udziału w cyklu MTV Unplugged  to zawsze ogromne wyróżnienie dla zespołu. Znalezienie odpowiedniego kierunku w przygotowywaniu nowych aranżacji bywa nie lada wyzwaniem, ale nie w tym przypadku. Pomysł na projekt w stylu manouche – cygańskiego jazzu – zaiskrzył w głowie Organka już jakiś czas temu, a lepsza okazja do zrealizowania go nie mogła się wydarzyć.

Przeplatanie się jazzu, rocka i „muzyki literackiej” z teatralnymi elementami oraz szykiem paryskiej bohemy zaowocowało albumem, który od pierwszych minut przenosi w lata 20., zaskakując nie tylko najwierniejszych fanów ale i osoby mające styczność z twórczością zespołu po raz pierwszy.

Na potrzeby trasy Unplugged Ørganek występuje w poszerzonym składzie z Tomaszem Orłowskim (trąbka, flugelhorn), Szymonem Łukowskim (flet, klarnet, saksofony, dzwonki), Maciejem Kocińskim (saksofony, klarnety), Bartłomiejem Halickim (puzony) z  gościnnym udziałem skrzypka Adama Bałdycha i wokalisty zespołu Raz Dwa Trzy Adama Nowaka. „MTV Unplugged Ørganek” to 19 numerów będące namiastką wiosennego słońca, którego tak bardzo potrzebuje się po zimie.

Po więcej podobnych artykułów zapraszamy do działu Słucham.