Za co odpowiada procesor w laptopie?

Procesor to mózg komputera, który odpowiada za poprawne przetwarzanie danych, analizuje informacje, dokonując obliczeń, a następnie przesyła je do pamięci komputerowej. Kieruje działaniami wszystkich pozostałych podzespołów. Procesor w laptopie pełni te same funkcje, co w komputerze stacjonarnym, musi jednak zużywać mniej energii i wytwarzać mniej ciepła. Dlatego procesory w laptopach zwykle mają niższą liczbę rdzeni i prędkość niż w sprzęcie stacjonarnym, choć wraz z postępem technologicznym zaczyna się to zmieniać.

Ilość rdzeni i wątków w procesorze – na co ma wpływ?

Liczba elementów procesora zwanych rdzeniami ma kluczowe znaczenie dla jego wydajności i mocy. Liczba rdzeni i wątków ma wpływ na to, jak wiele procesów jednocześnie jest w stanie obsługiwać komputer i jak płynnie jest w stanie to zrobić. Dwurdzeniowy procesor wystarczy do wykonywania podstawowych zadań na komputerze. Jest to dobry wybór w przypadku gdy laptop ma ci posłużyć do pracy biurowej lub przeglądania internetu. Lepiej jednak zdecydować się na cztery rdzenie, aby mieć pewność, że laptop będzie działał sprawnie, a programy nie będą się zacinać. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zamierzasz na komputerze przeprowadzać dużo obliczeń, oglądać filmy i słuchać muzyki. Podobnie jak w przypadku rdzeni, im bardziej zaawansowany i wydajny procesor, tym większą będzie miał liczbę wątków.

procesor i7

Architektura procesora – czym jest? Szybkość procesora

Do wyboru są dwie architektury procesora – 32-bitowa lub 64-bitowa. Ten parametr decyduje, z jak dużych zasobów pamięci podręcznej może korzystać procesor. Architektura 64-bitowa jest znacznie szybsza i zapewnia sprawniejsze działanie urządzenia. Szybkość procesora jest wyrażana w gigahercach (GHz). Oczywiście im wyższa, tym lepiej.

Procesory firmy Intel Core z serii „i”

Jedne z najpopularniejszych procesorów na rynku to Intel Core od firmy Intel. CPU ich produkcji zdecydowanie zdominowały rynek podzespołów elektronicznych. Każdy procesor tej firmy oznaczany jest małą literką oraz towarzyszącą jej cyfrą. Cyfra oznacza numer seryjny kolejnej wersji procesora. Nie jest to jednak kolejność chronologiczna, z jaką poszczególne urządzenia pojawiały się na rynku. Procesor Intel Core i7 firma wypuściła w 2008 roku, a i5 – w 2009. Każda z wersji oznaczonych cyfrą oferuje także różne rodzaje procesora pod względem parametrów (m.in. liczby rdzeni, wątków, szybkość). My przyjrzymy się dwóm wersjom procesora Intel Core – i5 oraz i7. Różne wersje (numery) procesorów produkowanych przez tę firmę przeznaczone są do różnych zastosowań.

Główne podobieństwa i różnice między CPU Intel core i5 i i7

  • Intel Core i5 jest możliwy do kupienia w wersji dwu-, cztero- i sześciordzeniowej. Intel Core i7 można nabyć w wersji od dwu- do aż 10-rdzeniowej.
  • Oba procesory są zintegrowane z kartą graficzną. W laptopach jest to standardowe rozwiązanie. Dzięki temu nie musisz kupować karty graficznej oddzielnie, jeśli planujesz używać laptopa do pracy biurowej lub do przeglądania internetu, oglądania filmów. Do grania w zaawansowane gry wymagana będzie już oddzielna, dedykowana karta graficzna.
  • Oba CPU są przystosowane do rozdzielczości 4K.

intel i5

Dla kogo sprawdzi się laptop z procesorem i5?

Zgodnie z zaleceniami firmy Intel, i5 będzie najlepszy do:

  • pracy biurowej (dużo zadań wykonywanych naraz),
  • zadań takich jak przeglądanie internetu, odtwarzanie multimediów (oglądanie filmów, słuchanie muzyki),
  • okazjonalnego grania w gry, ale niekoniecznie te wymagające najwyższych ustawień grafiki.

Dla kogo sprawdzi się laptop z procesorem i7?

  • Do obsługi programów graficznych, które mocno obciążają procesor – dla profesjonalnych grafików i projektantów, także tych, którzy tworzą grafiki trójwymiarowe lub filmy. Procesor i7 zapewnia większą płynność grafiki i liczbę klatek na sekundę.
  • Dla graczy – by móc grać w nowoczesne, zaawansowane gry. Ma od 2 aż do 10 rdzeni, przy czym osoby, które chcą kupić laptop do zastosowań profesjonalnych lub gier, będą zainteresowane raczej tymi wyższymi liczbami rdzeni. Gra potrzebuje 8 rdzeni, a 4 to minimalna ilość.

Co powinien mieć dobry laptop?

Na koniec podpowiedź odnośnie innych parametrów laptopa. Optymalny laptop w 2021 roku, który posłuży ci na dłużej, powinien mieć następujące parametry:

  • wydajna bateria,
  • procesor 4-rdzeniowy (lub więcej),
  • pamięć RAM przynajmniej 8 GB, z możliwością rozszerzenia,
  • szybki i cichy dysk SDD,
  • ekran matowy,
  • matryca LCC wyposażona w technologię IPS,
  • klawiatura dopasowana do indywidualnych potrzeb,
  • precycyjny touchpad z trackpointem.

intel core i5

Podsumowując, do prac graficznych, związanych z projektowaniem oraz dla graczy, którzy chcą grać na optymalnych, a nie minimalnych ustawieniach, lepszym wyborem będzie procesor Intel Core i7. Umożliwi on wyższą rozdzielczość i płynne działanie grafiki. Dla osób, które grają w gry sporadycznie i nie potrzebują najwyższych ustawień grafiki lub dla tych, którzy planują wykonywać na komputerze tylko prace biurowe, wystarczający będzie procesor Intel Core i5. Nie ma bowiem sensu przepłacać za większą wydajność, z której i tak nie będzie okazji skorzystać. Pamiętaj jednak, by zawsze sprawdzić dokładnie pozostałe parametry konkretnego CPU, wbudowanego w laptop, który planujesz kupić

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com