Jaki laptop dla architekta – parametry

Poniżej znajdziesz listę, co powinien mieć dobry laptop dla osoby zawodowo związanej z projektowaniem:

  • procesor o wysokiej wydajności, wielordzeniowy,
  • wydajna karta graficzna,
  • ekran o wysokiej rozdzielczości, wyposażony w dodatkowe technologie,
  • duża ilość pamięci RAM,
  • ekran o wysokiej przekątnej,
  • szybki dysk twardy SDD o dużej pojemności
  • złącza różnych typów: HDMI, USB typu C, USB 3 i DisplayPort
  • matryca antyrefleksyjna lub matowa,
  • system operacyjny 64-bitowy.

 

Laptop MICROSOFT Surface

 

Karta graficzna – najważniejsza część laptopa do projektowania

Karta graficzna jest sercem laptopa dla projektanta lub architekta. To najważniejszy element, który decyduje o płynności i jakości pracy. Musi mieć jak największą wydajność. Karta do pracy na programach do projektowania musi mieć co najmniej 4 GB pamięci VRAM i obsługiwać DirectX11. Jest to zestaw sterowników, które usprawniają tworzenie grafiki dwu i trójwymiarowej. Najlepiej wybrać kartę przeznaczoną specjalnie dla profesjonalnych grafików i projektantów.

Autocad – jaki laptop do pracy na tym programie?

AutoCAD to program, którego używa w swej pracy większość projektantów i inżynierów. Projektowanie i praca z programami takimi jak AutoCAD, Sketchup, Adobe Photoshop czy 3dsMaxnie będzie możliwa bez szybkiego, wydajnego procesora oraz dużej ilości pamięci RAM. Do obsługi tych programów konieczny jest także procesor wielordzeniowy i wielowątkowy.

 

Laptop LENOVO ThinkPad

 

Ekran laptopa do projektowania – przekątna i rozmiar

Duży ekran jest konieczny, by zapewnić wysoką rozdzielczość obrazu. Architekt, by projektować i rysować potrzebuje sporego obszaru roboczego, znacznie większego, niż osoby, które z komputera korzystają jedynie do wykonywania zadań biurowych. Wygodny ekran do projektowania zaczyna się od przekątnej 15 cali. Większość pracowników zajmujących się projektowaniem posługuje się dodatkowym monitorem zewnętrznym. Jeśli nie planujesz pracować w ten sposób, wybierz laptop z ekranem o przekątnej 17 cali. Pamiętaj jednak, że będzie on nieco cięższy i mniej mobilny niż laptop 15 cali. Jeśli więc zależy ci na wygodnym i częstym przemieszczaniu się z laptopem, rozważ ekran 15 cali i monitor zewnętrzny, używany do projektowania.

Wysoka rozdzielczość ekranu i powłoka dla ochrony wzroku

Rozdzielczość Full HD to absolutne minimum. Profesjonaliści zwykle korzystają jednak z ekranów o dużo wyższych rozdzielczościach. Najlepiej wybrać laptop do projektowania z ekranem Ultra HD – 4 K (4096 x 1080), co zagwarantuje wyjątkową ostrość i odwzorowanie detalu. Wyświetlacz matowy lub pokryty powłoką antyrefleksyjną sprawia, że oczy nie męczą się podczas pracy w mocnym, dziennym świetle.

 

Microsoft Surface Pro 7+ Platinum

 

Nowoczesne technologie, które wpływają na jakość obrazu

Wyświetlacz powinien być wyposażony w technologię IPS. Jest to nazwa matrycy, w którą wyposażane są ekrany LCD. Zapewnia ona wyjątkowo wierne odwzorowanie barw, odpowiednie dla architektów, grafików, projektantów. oraz szeroki kąt widzenia. Warto zwrócić uwagę również na technologię Dream Color. Oferuje ona m.in. 100% przestrzeni barw sRGB i 99% przestrzeni barw Adobe RGB. Zapewnia również 10-bit głębię kolorów oraz płynne przejścia kolorystyczne. Technologia Dream Color chroni również przed pogorszeniem wzroku spowodowanym przez długą pracę przy komputerze.

Procesor i pamięć RAM – koniecznie o wysokiej wydajności

Zalecane parametry procesora w laptopie do projektowania to minimum 4 rdzenie i 3GHz. Przykładowy procesor to intelcore i5, i7 lub i9, Xeon.Pamięć RAM jest konieczna, by komputer nie zacinał się, gdy pracujesz na kilku programach jednocześnie. Programy dla projektantów, grafików i architektów nie będą pracować poprawnie bez dużej pamięci RAM.16 GB to absolutne minimum. Dobry laptop do projektowania wnętrz powinien mieć nawet 32 i 64 GB.

Laptop do projektowania – w jaki dysk powinien być wyposażony?

Dysk SDD jest szybszy niż HDD, dzięki czemu gwarantuje szybsze otwieranie i pracę aplikacji i programów. Dysk HDD z kolei zapewnia większą pojemność, dzięki której można przechować duże ilości „ciężkich” plików. Dobry wybór dla architekta to laptop do projektowania wyposażony w oba rodzaje dysku. Dysk powinien mieć minimum 500 GB pojemności.

 

APPLE Macbook Pro 13

 

Interfejs dysku SDD i płyta główna

Najlepiej, by laptop do projektowania wnętrz był wyposażony w odpowiedni interfejs dysku SDD, czyli interfejs PCIe NVMe. Zwiększa on wydajność dysku twardego i sprawia, że działa on szybciej. Aby użycie tego interfejsu było możliwe, płyta główna musi być wyposażona w gniazdo M.2, które będzie kompatybilne z PCIe NVMe.

Dodatkowe udogodnienia – klawiatura, porty i touchpad

Do pracy na laptopie konieczna będzie duża możliwość gniazd różnego typu oraz ich funkcjonalne rozmieszczenie. Touchpad musi być precyzyjny, umożliwiać szczegółową pracę, reagować szybko na dotyk i być wyposażony w tzw. manipulator punktowy, czyli trackpoint, umieszczony pomiędzy klawiszami, najczęściej pośrodku klawiatury. Możliwość podświetlenia klawiszy sprawdzi się w sytuacjach, gdy do pomieszczenia dociera niewiele światła słonecznego, np. w pochmurny dzień, jednak nie jest na tyle ciemno, by zapalać światło.

Odpowiednio dobrany sprzęt komputerowy dla projektantów, architektów i inżynierów zwiększa produktywność pracy, a co za tym idzie – dokładność i jakość wykonywanych zadań. Ceny laptopów profesjonalnych zaczynają się od ok. 2500 zł. Przed zakupem zawsze sprawdzaj konfiguracje danego modelu pod kątem obsługi programów, których będziesz najczęściej używać.

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock