Spis treści:

  1. Czytnik e-booków: co brać pod uwagę?
  2. Jaki ekran w czytniku?
  3. Czytnik e-booków: jakie formaty?
  4. Dodatkowe funkcje
  5. Już wiesz, jaki czytnik e-booków wybrać?

 

Czytnik e-booków to świetna propozycja dla każdego, kto ma na co dzień styczność ze słowem pisanym. Jest więc nie tylko gadżetem dla bibliofilii, ale także przydatnym narzędziem dla osób uczących się języków obcych oraz studentów i uczniów, którzy chcą mieć stały dostęp do notatek i tekstów. Sprawdzi się także u wszystkich tych, którzy pochłaniają duże ilości prasy cyfrowej i artykułów w portalach internetowych. O zaletach takich jak dostęp do pozycji niszowych autorów, możliwości zakupu wersji elektronicznych w atrakcyjnych cenach oraz posiadaniu ogromnej ilości książek i innych materiałów w jednym miejscu i pod ręką już nawet nie wspominając. Podpowiadamy, jak dobrać funkcjnany model.

 

Czytnik Empik stworzony we współpracy z Pocketbook wraz z kodem na Empik Go

 

Czytnik e-booków: co brać pod uwagę?

Po pierwsze: ekran. Jak można się domyślić, jest to najważniejsza właściwość czytnika, która pociąga za sobą szereg konsekwencji funkcjonalnych i sprawia, że używa się nam go lepiej bądź gorzej. Zacznijmy więc od jego wielkości - większość modeli dostępnych na rynku ma przekątną między 5 a 10 cali, jednak przyglądając się uważniej ofercie producentów zauważyć można, że najpopularniejszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest ekran 6-calowy. Dlaczego? Bo to kompromis między poręcznością i wygodą użytkowania - czytnik pozostaje urządzeniem niewielkim, umożliwiając jednocześnie bezproblemowe czytanie. Model takiej wielkości kosztować będzie od nieco ponad 300 do 800 złotych, w zależności od innych parametrów. Należy do nich przede wszystkim rozdzielczość, czyli kolejny aspekt decydujący o tym, jak wyraźny i komfortowo widoczny czytany przez nas tekst. Modele tańsze (od 300 do 450 zł) mają zazwyczaj rozdzielczość 800x600, co jest wartością wystarczającą, chociaż wartości wyższe (1024x758 oraz 1072x1448) dają większą wygodę. W tym przypadku jednak ceny zaczynają się od 500 złotych i kończą na około 900.

Jaki ekran w czytniku?

Ostatnim, ale wyjątkowo ważnym aspektem ekranu w czytniku e-booków, jest jego podświetlenie. Znakomita ich większość korzysta z technologii nazywanej e-papierem (e-ink), która, w dużym skrócie, nie generuje własnego światła, więc nie męczy ludzkiego wzroku, dając doświadczenie (nie licząc braku szeleszczącego papieru) w zasadzie identyczne, co przy czytaniu klasycznej książki. Tańszą alternatywą są tu ekrany LCD, które jednak nie nadają się do dłuższego korzystania - bowiem porównać je można to do czytania na telefonie bądź tablecie, a przecież nie o to nam chodzi. E-papier ma obecnie kilka swoich odmian, a do najpopularniejszych i najlepszych zaliczają się e-ink carta (w przedziale cenowym od 320 do 900 zł w zależności od wielkości ekranu i jego rozdzielczości), e-ink carta hd (zdecydowanie największy wybór modeli w najszerszym przedziale cenowym) oraz e-ink pearl (cena 400-450 zł). Dodajmy do tego także kwestię samego oświetlenia ekranu, ale nie w takim wydaniu, jakie znamy z urządzeń mobilnych - diody w czytniku podświetlają go od góry, co sprawia, że nasz wzrok się nie męczy, a my mamy możliwość swobodnego czytania nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach bez przeszkadzania innym. Ostatnią z ważnych funkcji ekranów czytników e-booków, która wpływa również na ich cenę, jest ekran dotykowy. Dzisiaj w dużej mierze już standard, dostępny także w modelach, których ceny zaczynają się od 340 złotych, wprowadzony został na rynek przez Amazon Kindle. Oczywiście wciąż dostępne są także modele z przyciskami.

 

Czytnik ebook Pocketbook Touch hd 3 w kolorze miedzianym

 

Czytnik e-booków: jakie formaty?

Kolejną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę, są formaty obsługiwane przez nasz czytnik oraz ewentualna możliwość ich konwersji. Absolutnie podstawowe to EPUB i MOBI, jeżeli jednak przeglądamy duże ilości dokumentów, warto zaopatrzyć się w wersję, w której znajdziemy także obsługę formatu PDF, TXT, HTML, RTF czy DOC. Im dłuższa lista, tym większe prawdopodobieństwo swobodnego korzystania z nawet najbardziej niestandardowych plików. Obecnie większość czytników obsługuje wszystkie wskazane powyżej rozszerzenia, jeżeli jednak ważna jest dla nas cena urządzenia, warto sprawdzić, czy nie ma tu jakichś ograniczeń. Przy okazji warto więc wspomnieć też o obsłudze nośników zewnętrznych, czyli możliwości wygodnego podpięcia karty SD - co jest istotne szczególnie w przypadku posiadania dużej biblioteki cyfrowych tytułów.

Dodatkowe funkcje

Co jeszcze powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając idealny dla nas czytnik e-booków? Jeżeli czytasz dużo prasy cyfrowej lub artykułów w serwisach internetowych, istotną kwestią będzie dla Ciebie łączność bezprzewodowa, umożliwiająca korzystanie z zasobów, których nie mamy bezpośrednio na dysku naszego urządzenia. Przydaje się ona też do wygodnej aktualizacji oprogramowania. Obecnie moduł wi-fi posiadają praktycznie wszystkie, nawet najtańsze modele, których ceny zaczynają się od 320 złotych. Niektóre posiadają także łączność 3G, która daje nam możliwość korzystania z sieci również podczas podróży, w dużym skrócie działając podobnie do smartfona. Inne, dodatkowe funkcje, które przydają się przy korzystaniu z czytnika e-booków, to między innymi transkrypcja z tekstu na mowę, która zamienia nasze urządzenie w (bardzo podstawowy, bo korzystający z syntezatora mowy) czytnik audiobooków; automatyczne dopasowanie treści (szczególnie istotne, jeżeli wyświetlamy dużo plików PDF); odtwarzacz mp3 czy interaktywny indeks oraz możliwość pracy z tekstem, czyli podkreślanie i zaznaczanie ważnych jego fragmentów.

Już wiesz, jaki czytnik e-booków wybrać?

Ogromny wybór czytników e-booków sprawia, że znalezienie modelu odpowiadającego nawet najbardziej wyśrubowanym gustom i specyficznym potrzebom nie jest żadnym problemem. Najtańsze wersje, o standardowych wymiarach, wystarczającej rozdzielczości oraz kontraście i pojemności pamięci wewnętrznej, zaczynają się już od nieco ponad 300 złotych. W przedziale od 500 do 900 znajdziemy czytniki dla bardziej wymagających: o wyższej rozdzielczości, z zastosowaniem wysokiej jakości technologii e-papieru i z różnymi, dodatkowymi funkcjami. Jeżeli zaś zależy nam na czytniku o wielkości tabletu (od 10 do nawet 13 cali!), szykować powinniśmy się na wydatek od 1000 złotych w górę.

Sprawdźcie także, co jest bardziej eko: czytnik czy książka, oraz zajrzyjcie do pozostałych publikacji w pasji Czytam.