Spierzchnięte usta to nic przyjemnego. Nie chodzi tylko o wymiar estetyczny, ale również o realny dyskomfort, który powoduje suchy naskórek na wargach. Zdarza się, że trudno powstrzymać się od naruszania delikatnej warstwy, co skutkuje jeszcze większym zaognieniem problemu. Zimowe lodowate powietrze może potęgować ten efekt — to właśnie w okresie jesienno-zimowym kłopot ze spierzchniętymi wargami dotyka najwięcej osób. Czy jest na nie jakiś sposób? Pozornie odpowiedź jest prosta — balsamy do ust! Warto jednak zaznaczyć, że kosmetyk kosmetykowi nierówny. Niemniej, szukając konkretnych składników i sprawdzonych rozwiązań, możesz liczyć na skuteczność.

Balsamy do ust — dlaczego nie wszystkie są skuteczne?

Najczęstszym problemem w przypadku specyfików mających nawilżać i koić suche usta jest powierzchowne działanie. Zamiast wnikać w głębsze warstwy skóry i faktycznie wygładzać spierzchnięte wargi, kosmetyki często pokrywają je tłustym filmem, który w pewnym stopniu działa ochronnie, jednak na dłuższą metę nie zdaje egzaminu. Efektem ubocznym takiego działania jest też nieestetyczny wygląd warg, które pokrywa widoczna, biaława warstwa.

Wynika to przede wszystkim ze średniej jakości składu. Dobre balsamy do ust zawierają w sobie masła, a do tego są wzbogacone o kompleksy witamin. Warto też zwrócić uwagę skład. Jeśli jest w nim zbyt dużo substancji zapachowych, zdecyduj się na inny kosmetyk.

 

Pielęgnacja ust

 

Dobre pomadki ochronne do ust — co powinny w sobie zawierać?

Balsamy i pomadki skuteczne w walce z tą uporczywą przypadłością zazwyczaj zawierają cały szereg dobroczynnych dla naskórka składników o działaniu regeneracyjnym i ochronnym. Dzięki temu nie tylko chronią suche usta przed działaniem mroźnego powietrza, ale również faktycznie wnikają w głębsze warstwy skóry warg i odżywiają je. Jakie to składniki?

  • odżywcze masła — do najpopularniejszych, wykorzystywanych powszechnie w pomadkach i balsamach, należą: masło shea, karite, cupucacu czy murumuru. Wszystkie wykazują działanie regeneracyjne, nawilżające i zmiękczające,

  • oleje — ich rodzaj zależy oczywiście od konkretnego produktu. Olejki nadają kosmetykom wspaniały zapach, a jednocześnie poprawiają ich konsystencję. Przy tym  oczywiście wykazują szereg dobroczynnych dla skóry właściwości. Niektóre z nich, jak olej z pestek malin działają również jak naturalne filtry,

  • wosk pszczeli — pokrywa naskórek ochronnym filtrem i odżywia;

  • filtry — nie tylko skórę twarzy należy chronić przed szkodliwym działaniem promieni UV. Również pomadki ochronne do ust i balsamy powinny zawierać w sobie filtr, chroniący wargi;

  • witaminy — w wielu balsamach można znaleźć witaminę D, która regeneruje spierzchnięte usta.

 

Produkty do makijażu ust pełna oferta

 

Rodzaje kosmetyków na spierzchnięte usta

Na rynku znajdziesz sporo specyfików, które mogą okazać się skuteczne zimą i nie tylko. Wśród nich warto wyróżnić produkty o różnych konsystencjach:

Wybór zależy od twoich osobistych preferencji. Warto mieć na uwadze, że kosmetyki w kremie trzeba nakładać palcami, co wiąże się z większymi trudnościami w utrzymaniu sterylności formuły. Z kolei w przypadku tych o formie półpłynnej wchłanianie jest nieco wolniejsze.

Które balsamy odżywią wysuszone usta?

Legendarnym wariantem balsamu do ust jest Carmex, który swego czasu miał na ustach cały świat. Polecały go największe gwiazdy, deklarując cudowne działanie regeneracyjne i nawilżające. Doczekał się różnych wariacji smakowych, między innymi ananasowej czy truskawkowej. Podstawowy wariant Carmexu ma dość niezdefiniowany smak i zapach o lekko miętowym aromacie. Po jego nałożeniu można poczuć na wargach lekki efekt „zmrożenia”. Znika on jednak dość szybko, więc bez obaw — możesz stosować go również zimą.

Ciekawą i rozbudowaną ofertę balsamów do ust na polskim rynku mają Ziaja czy Eveline. Pierwszy z wymienionych producentów stawia na naturę, oferując bogate w masła i olejki kosmetyki o zniewalających zapachach kakao czy kokosa. Drugi również dostarcza świetne produkty, chętnie używane przez klientów na całym świecie.

 

Balsamy do ust pełna oferta

 

Przyczyny pierzchnięcia i pękania ust

Najczęstszą przyczyną jest po prostu wiatr i chłód, które nie mają litości dla skóry i warg. Z tego względu, w okresie jesienno-zimowym należy zachować szczególną ostrożność i chronić się ciepłą odzieżą i kosmetykami ochronnymi. Zdarza się również, że pierzchnięcie ust wynika z braku witamin czy nadmiernego wpływu promieni UV na naskórek.

Często problem suchej skóry i spierzchniętych ust wynika po prostu z… odwodnienia. Warto zastanowić się, czy wypijasz dziennie wystarczająco dużą ilość wody. Problem może tkwić właśnie w niewłaściwych nawykach związanych z uzupełnianiem płynów. Może na przykład wypijasz ich dużo, ale w rzeczywistości, zamiast cię nawadniać, powodują odwadnianie? Tak działa choćby herbata czy kawa.

Jak jeszcze możesz odżywić pękające usta?

Dobrym pomysłem na pękające usta może okazać się również regularne złuszczanie naskórka szczoteczką do zębów. Oczywiście, należy wydzielić osobną specjalnie do tego rodzaju rytuałów. Jeszcze skuteczniejszy jest specjalny peeling do warg. Często pomadki do ochronne do ust nie mogą ujawnić pełni swojego potencjału, ponieważ gruba warstwa martwego naskórka na wargach skutecznie utrudnia wnikanie składników aktywnych. Taki peeling — oczywiście wykonywany tak delikatnie, jak tylko to możliwe, by nie zranić ust — może sporo zmienić. Wargi będą gładsze, lepiej ukrwione i nawilżone.

 

Peelingi do ust pełna oferta