Książki o jedzeniu nie służą nam już tylko jako zbiór przepisów lub wskazówek jak zgubić zbędne kilogramy. Żyjemy coraz bardziej świadomie. Ze względu na zdrowie swoje i swoich bliskich chcemy sięgać tylko po wartościowe produkty.
Dobra książka dotycząca odżywiania potrafi zmienić życie przez inne myślenie o jedzeniu.



Oto kilka naszych propozycji:


 1.      Lina Nertby Aurell, Mia Clase – „Food Pharmacy 

Zabawnie i lekko napisana skarbnica mądrości dotycząca funkcjonowania naszych jelit. Lina i Mia, popularne blogerki przetestowały na sobie różne sposoby odżywiania, a potem napisały tę książkę, aby podzielić się zdobytą wiedzą.

Uwaga! Skutki uboczne występujące po przeczytaniu:
• nowe spojrzenie na jedzenie (podniebienie Ci podziękuje)
• mnóstwo energii (także w poniedziałkowe poranki)
• zadowolone bakterie jelitowe (zaufaj nam, chcesz, żeby były szczęśliwe)
• zdrowa flora jelitowa (czyli lepszy komfort życia)
• umiarkowany poziom cukru we krwi (bez utraty uroku osobistego)

 2.      Marta Zaraska – „Mięsoholicy

Niemal codziennie słyszymy o negatywnym wpływie produkcji oraz konsumpcji mięsa na środowisko i organizm człowieka. Wielu z nas próbuje ograniczyć ilość spożywanego mięsa albo całkowicie z niego zrezygnować. Niełatwo jednak oprzeć się wędzonym, suszonym, grillowanym czy smażonym przysmakom. Co powoduje, że mamy tak nieodpartą ochotę na białko zwierzęce i nie potrafimy się od niego odzwyczaić? I dlaczego ewolucja nie uczyniła nas wegetarianami, skoro jedzenie mięsa nam szkodzi?

3.      Jolene Hart – „Eat Pretty. Jedz i bądź piękna 

Poznaj nową filozofię piękna – opróżnij szafę pełną chemicznych kosmetyków i zadbaj o to, co masz w lodówce. Bo:

  • zdrowe włosy to: orzech włoski, botwinka, kokos, maliny, pietruszka, seler,
  • płaski brzuch to: ananas, grejpfrut, karczochy, kiwi, szałwia,
  • piękna cera to: awokado, bataty, brzoskwinie, marchew,
  • doskonały nastrój to: pestki dyni, banany, cukinia, proso.

Jolene Hart na własnym przykładzie udowadnia, że prawdziwe piękno drzemie w każdej z nas. By zapomnieć o wahaniach wagi, przesuszonej skórze czy niedoskonałościach i rozbłysnąć pełnym blaskiem potrzebujesz tylko zdrowego, naturalnego pożywienia. Będzie pięknie… i pysznie!

 4.      Małgorzata Kalemba-Drożdż – „Pyszne chwasty” 

Czy zamiast uparcie pozbywać się chwastów, nie prościej, przyjemniej i bardziej eko będzie po prostu je… zjeść? Zasmakuj w twarożku z kurdybankiem, upiecz wegańskie bułeczki z komosą i skosztuj spaghetti z pączkami mniszka! Dowiedz się, jak przyrządzić nalewkę z kwiatów fiołka i ugotuj risotto z koniczyny! Pokrzywa, tasznik, babka czy gwiazdnica nie muszą być wrogimi intruzami, lecz mogą stać się składnikiem wyjątkowego dania!
Ta książka uczy, jak wprowadzić do codziennego menu rośliny o ciekawych smakach i wartościowych składnikach. Z fiołka, pokrzywy, stokrotki, zebranych podczas zwykłego spaceru, stworzymy niezwykłe dania.



5.      Iwona Wierzbicka, Katarzyna Karus-Wysocka – „Polski przewodnik Paleo. Teoria, praktyka i przepisy” 

Dieta paleo, to sposób żywienia inspirowany tym jak kiedyś żyli nasi pierwotni pradziadkowie. Jak mówi jedna z autorek Iwona Wierzbicka: "Dieta paleo to odpowiedź na coraz bardziej zmodyfikowaną żywność i zanieczyszczone środowisko. Nie chodzi w niej bynajmniej o jedzenie mamuta, polowanie i spanie w szałasie, lecz o względny powrót do naturalności, na tyle, na ile to jest możliwe. Kiedy potrzebuję więcej węglowodanów, sięgam po ziemniaki, bataty, owoce, miód. Nie liczę kalorii, nie liczę makroskładników, każdego dnia moje ciało mi podpowiada, czego potrzebuje."

 6.      Julita Bator – „Zamień chemię na jedzenie 

„Zamień chemię na jedzenie” Julity Bator to książka, w której autorka udziela porad, jak unikać szkodliwej żywności oraz jakie naczynia będą najlepsze w kuchni. Dodatkowo podaje 81 różnych przepisów, które przywracają polskiej kuchni dawną, utraconą przed laty świetność. Autorka w swojej książce stara się ustrzec czytelników przed złym odżywianiem i podpowiada co jeść, aby unikać chemii, która może być przyczyną alergii, niestrawności, złego samopoczucia, a nawet zespołu ADHD.



7.      Tomasz Purol – „Warzywniak. Zapomniane smaki 

Są warzywa, które choć dawniej gościły na polskich stołach, z czasem zostały zapomniane. Niesłusznie! Tomasz Purol, uczestnik 5. edycji Top Chef Polska i szef kuchni restauracji Blow Up Hall 5050 w Poznaniu, odkrywa na nowo brukiew, topinambur, jarmuż, kolorową marchew, skorzonerę i pasternak. Brzmi dziwacznie, staromodnie? Nic bardziej mylnego! 60 przepisów na dania z zapomnianymi warzywami pokaże je z nowoczesnej, wyrafinowanej i przede wszystkim przepysznej i zdrowej strony.



Więcej poradników żywieniowych i ciekawych książek kulinarnych znajdziecie na empik.com i w salonach Empik. Smacznego!