„One”, „I Still Haven’t Found What I’m Looking For”, „Vertigo”, „Pride (In The Name Of Love) – lista przebojów stworzonych przez U2 jest bardzo długa. Do tego trzeba dołożyć jeszcze spektakularne koncerty, charakterystyczny wokal Bono oraz riffy The Edge’a , przejmujące teksty nierzadko na tematy polityczne i religijne, a także zaangażowanie w inicjatywy społeczne czy charytatywne.

Tak można opisać w pigułce wszystko, co najlepsze w pochodzącym z Dublina zespole. Ich światowa kariera to niezliczone historie pełne muzyki, wiary we własne przekonania i chęć niesienia głębszego przekazu. W najnowszym wydawnictwie – „Songs of Surrender” powracają do swoich najpopularniejszych piosenek, nadając im nowy wymiar.

 

Songs of Surrender U2

 

Szkolne ogłoszenie

Kiedy piętnastoletni Larry Mullen grający na perkusji, w 1976 roku organizował w swoim domu spotkanie dla chłopaków, którzy odpowiedzieli na jego ogłoszenie wywieszone na szkolnym korytarzu, nie spodziewał się, że tworzy właśnie legendarną historię. Kwintet Feedback, założony podczas tego zgromadzenia szybko zmienił nazwę na The Hype i na szkolnych koncertach grał punkowe covery m.in. The Clash i Sex Pistols.

Paul Hewson odpowiadał za śpiew, Dick i David Evans za gitary, a Adam Clayton za gitarę basową. Po dwóch latach z zespołu odszedł Dick, a The Hype zmieniło nazwę na U2, co znacznie poszerzało pole na jej interpretację. Pierwsze piosenki i koncerty nie przynosiły pożądanego sukcesu, dopiero podpisanie kontraktu z Islands Records poskutkowało wydaniem pierwszego albumu – „Boy”.

 

Boy wersja  zremasterowana U2

 

Pierwsze razy

Trasa koncertowa „Boy Tour” obejmowała nie tylko Europę ale i Stany Zjednoczone, co dla debiutantów było sporym wydarzeniem. Nie obyło się jednak bez przykrych niespodzianek – w Seattle Bono zgubił wszystkie teksty i pomysły na kolejny krążek, w wyniku czego dwumiesięczna sesja nagraniowa opierała się w dużej mierze na improwizacji.

W tym samym czasie co drugi album Irlandczyków  – „October” – debiutowała również MTV, a teledysk do piosenki „Gloria” był pierwszym wideo U2, które tam zagościło.

 

October wersja  zremasterowana U2

 

Rosnąca popularność i drzewo sukcesu

Kolejne wydawnictwa i trasy koncertowe przynosiły coraz to wyższe miejsca na listach przebojów, coraz lepsze wyniki sprzedażowe i gromadziły coraz większe grono fanów. Pochodzący z czwartej płyty singiel „Pride (In the Name of Love)”, którego bohaterem jest Martin Luther King, zyskał ogromną, międzynarodową popularność.

Promując album „The Unforgettable Fire” muzycy zaczęli również swoją przygodę z udzielaniem się charytatywnie. Wzięli udział w koncercie „Live Aid”, następnie w „Self Aid” zbierającym datki na rzecz najuboższych bezrobotnych w Irlandii. Byli także częścią trasy „A Conspiracy of Hope, z okazji dwudziestopięciolecia Amnesty International.

 

The Unforgettable Fire U2

 

Jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w karierze U2 okazał się być album „The Joshua Tree”. Najlepiej sprzedający się krążek w historii zespołu, gdzie Bono jeszcze głośniej niż poprzednio wyraził swoje poglądy na tematy społeczne i polityczne („Bullet the Blue Sky”, „Mothers of the Disappeard” czy „Where the Streets Have No Name”) otrzymał nagrodę Grammy w kategorii album roku.

 

The Joshua Tree U2

 

Achtung!

Podczas akcji promocyjnej następnego wydawniczego dzieła – „Rattle and Hum”, po raz pierwszy zaprezentowano dokumentalny film koncertowy o U2, a zakończenie tej trasy na występie sylwestrowym miało dodatkowy wydźwięk, bo wtedy Bono wyznał, że jest to koniec pewnego etapu, co zaniepokoiło fanów. Chodziło jednak o zmianę stylistyki zespołu, co pokazał album „Achtung Baby” będący drugim najważniejszym elementem dyskografii grupy. To właśnie z tego krążka pochodzi największy hit U2 – „One”.

 

Achtung Baby U2

 

Zabawy dźwiękiem i koncertowe szaleństwo

Bono i spółka z albumu na album flirtowali z coraz większą ilością gatunków, nie były im obce elektroniczne wstawki, syntezatory czy stylistyka hip-hopowa i popowa. Jednak co jakiś czas wciąż powracali do tego, co było ich rdzeniem, czyli rockowego grania.

Nie można teżprzejść obojętnie wobec ich koncertów, wspominając chociażby taniec Bono z fanką w 1985 roku, emocjonalne występy na Madison Square Garden ku pamięci ofiar z  11 września 2001, gdzie do zespołu dołączyła grupa strażaków i ratowników czy koncert na Stadionie Śląskim w Chorzowie – polscy fani utworzyli flagę na trybunach podczas wykonywania utworu „New Year’s Day”, o czym Bono napisał w książce  „U2 o U2”. Według niego był to „najwspanialszy moment na trasie”. Niezaprzeczalnym hitem było jednak  tournée „U2 360°”, które objęło 110 koncertów i 7 milionów biletów generując tym samym rekordowy zysk ponad 730 milionów dolarów.

 

 

Słowo klucz: surrender

Ponad cztery dekady funkcjonowania zespołu dostarczyły bardzo dużo materiału, o którym każdy fan chciałby przeczytać. Są to kulisy powstawania utworów, tras koncertowych, anegdoty zza sceny, fotografie. Część z nich ukazała się już m.in. w pozycji „Encyklopedia U2” czy „U2 FAQ”, jednak najświeższą propozycją, bo sprzed kilku miesięcy, jest książka „Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść”, autobiografia Bono, w której w 40 rozdziałach nazwanych tytułami piosenek U2, opowiada on o kulisach funkcjonowania w tak wielkiej machinie jaką jest irlandzki zespół i o tym, jaki to ma wpływ na jego życie.

 

Songs Of Surrender niebieski winyl U2

 

U2 nie byliby sobą, gdyby również muzycznie nie przygotowali dla swoich fanów niespodzianki. Najnowsze wydawnictwo zespołu: „Sounds of Surrender”, to największe przeboje grupy w nowych aranżacjach, a czasem i z nowymi tekstami. Zmiany tempa, dodatkowe klawisze czy akordy to tylko kilka z zabiegów nadających nowe brzmienie ponadczasowym hitom. Kuratorem całej kolekcji jest The Edge i tak mówi o projekcie:

„Proces wyboru piosenek rozpoczął się od demówek. Wsłuchałem się w brzmienie utworów pozbawionych swoich podstawowych elementów. Kolejnym ważnym celem, który mi przyświecał, była chęć nadania piosenkom intymności, ponieważ większość z nich była pisana z myślą o występach na żywo. Przeglądaliśmy wersje demo z producentem Bobem Ezrinem i łatwo było zauważyć, które utwory miały niemal natychmiastowy sens, a które wymagały nieco więcej pracy. Wszyscy czuliśmy, że mniej znaczy więcej.”

W wersji deluxe to aż 20 hitów, sprawdźcie jaki odcień przyjął teraz wasz ulubiony numer. A po więcej wieści ze świata muzyki zaglądajcie do działu Słucham.