Jedne są klasycznie czarne, inne w szalonych kolorach. Łączy je zawartość, czyli świetne kompozycje oraz fakt, że doskonale prezentują się na półce, obok sprzętu muzycznego. Dźwięk z płyty winylowej brzmi w charakterystyczny, niepowtarzalny sposób. Doceniają go nie tylko wytrawni melomani, ale także ci, którzy wcześniej nie mieli okazji posłuchać tzw. placka w akcji. Nieważne, w jakiej grupie się znajdujecie – tej wiosny liczy się wyłącznie dobra muzyka.

„Tribute to Krzysztof Krawczyk. Urbański Orkiestra i Goście”

Niniejsza płyta winylowa wymyka się schematom za sprawą koloru, więc stanowi łakomy kąsek dla tych, którzy potrafią docenić wygląd oraz wnętrze. Intensywnie różowy krążek skrywa wiele muzycznych skarbów. To ukłon w kierunku twórczości Krzysztofa Krawczyka – wielkiej gwiazdy oraz ikony polskiej sceny.

Materiał zawarty na ścieżce został nagrany podczas letniej edycji Męskiego Grania 2022. Projekt „Tribute to Krzysztof Krawczyk: Urbański Orkiestra i Goście” zaowocował zapisem trzech koncertów z Katowic, Wrocławia i Żywca Nowe aranżacje znanych oraz lubianych utworów naczelnego trubadura wykonali m.in.: Maciej Maleńczuk, Błażej Król, Natalia Szroeder, Igo, Kacperczyk, Artur Rojek, Skubas, Natalia Grosiak, Jarecki, Baasch, Maciej Musiałowski, Piotr Zioła czy Jucho.

 

Tribute to Krzysztof Krawczyk. Urbański Orkiestra i Goście Męskie Granie 2022

 

„sanah śpiewa Poezyje” – sanah

Jeśli jakimś cudem komuś z was Zuzanna Irena Grabowska de domo Jurczak nie kojarzyła się z poezją śpiewaną, to ta płyta zmieni to o sto osiemdziesiąt stopni. Wokalistka na swój przecudny warsztat wzięła 9 wierszy ulubionych poetów i okrasiła je charakterystycznym wokalem oraz autorskimi melodiami.

„Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej, „Bajka” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy „Eldorado” Edgara Allana Poe – wersy słynnych wierszy w aranżacji sanah wzruszają oraz udowadniają, że wokalistka ma niezwykłą wrażliwość na melodykę słowa pisanego, a także talent interpretacyjny. Przekonajcie się o tym sami, wyczekując wiosny zasłuchani w ciepłych rymach.

 

sanah śpiewa  Poezyje sanah

 

„Harry's House” – Harry Styles

Zachwycił publiczność oraz jurorów amerykańskiej edycji programu The X Factor, est współautorem sukcesu grupy One Direction., aobecnie cieszy się udaną karierą solową. Harry Styles wydał album, którym udowodnił swój wielki talent do śpiewania, komponowania oraz opowiadania historii. Płyta „Harry's House” to materiał osobisty w nieoczywisty sposób. Wokalista nie zdradza na nim wielu faktów ze swojego życia, za to komentuje zaobserwowane sytuacje. To z kolei odsłania jego podejście do wielu spraw wagi ciężkiej.

Kompozycyjnie album jest bardzo spójny. Trochę taneczny, ale jednocześnie liryczny i zmysłowy -ma się go ochotę przesłuchać od deski do deski już przy pierwszym podejściu. W przypadku winyla to całkiem wygodne – płytę do gramofonu wkłada się dłużej (i z większym pietyzmem) niż wpisuje nazwisko wykonawcy w aplikacji do słuchania muzyki.

 

Harry's House Harry Styles

 

„Back In Black” – AC/DC

Tej wiosny fani ciężkich brzmień także będą mieli okazję do słuchania czegoś w swoich ulubionych klimatach. Polecamy im płytę „Back In Black”, czyli siódmy studyjny album zespołu AC/DC. Materiał został wydany 25 lipca 1980 roku i wciąż wybrzmiewa w uszach i sercach milionów fanów formacji.

Na winylu znajdują się jedne z najważniejszych oraz najbardziej znanych kawałków australijskich gigantów rocka. „Hells Bells”, tytułowy utwór „Back in Black” albo „You Shook Me All Night Long” – sami zdecydujecie, która piosenka będzie stanowiła podkład muzyczny pod wasze oczekiwanie na pierwsze ciepłe dni. W końcu nikt nie mówił, że czerń wiosną się nie sprawdzi!

 

Back In Black AC/DC

 

„Arrival” – ABBA

Skoro już skręciliśmy w rejony klasyczne, to na chwilę w nich wytrwajmy. Kolejnym wiosennym winylem na naszej liście jest album „Arrival” szwedzkich guru disco, czyli zespołu ABBA. Krążek miał premierę w 1976 roku i zawiera długą listę hitów z „Dancing Queen”, „Money, Money, Money” i „Knowing Me, Knowing You” na czele.

Wielu krytyków muzycznych uważa, że czwarty w dorobku grupy materiał stanowi pewnego rodzaju przełom. Melodyjne brzmienia i wpadające w ucho teksty zostały tu bowiem doprawione bogatymi aranżacjami i ciekawymi rozwiązaniami harmonicznymi. Taka okazja do wejścia w wiosenny czas tanecznym krokiem nie może się zmarnować!

 

Arrival ABBA

 

„Polish Jazz: Astigmatic” – Komeda Quintet

A oto kolejna propozycja dla miłośników muzycznych kanonów, która jest wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze Krzysztof Komeda to niekwestionowana ikona polskiego jazzu. Po drugie reedycja materiału nagranego przeszło 50 lat temu powstała w ramach kultowej serii „Polish Jazz” za sprawą wytwórni Polskie Nagrania.

Reżyserem dźwięku  odpowiedzialnym za odświeżenie brzmień utworów Komedy jest Jacek Gawłowski. Swoją wirtuozerię udowodnił masterując płytę „Randy Brecker plays Włodek Pawlik’s Night in Calisia” – za co otrzymał nagrodę Grammy w 2013 roku.

 

Polish Jazz:  Astigmatic Komeda Quintet

 

„Miłość w czasach popkultury” – Myslovitz

Nadal klasycznie, ale zdecydowanie współcześniej niż dotychczas. „Miłość w czasach popkultury” była dla mysłowickiego zespołu niezwykle ważna, bo przełomowa. Bardzo powoli zyskiwała aprobatę, ale ostatecznie zapewniła swoim twórcom zasłużony rozgłos. To właśnie na niej pojawił się jeden z największych przebojów grupy, czyli „Długość dźwięku samotności”. To całkiem dobry argument, żeby posiadać album na winylu.

Nastój płyty jest bardzo liryczny, miejscami melancholijny. Dzięki temu pole do refleksji rozciąga się przed słuchaczem bardzo szybko. Słuchanie utworów jednego po drugim otwiera zmysły, a każdy wers okraszony charakterystycznym brzmieniem Myslovitz zapada w pamięć na długo.

 

Miłość w czasach  popkultury Myslovitz

 

Znając nasze typy wiosennych brzmień, możecie już teraz przygotować się na odświeżenie swoich muzycznych zainteresowań. Gdyby mało wam było inspiracji, zajrzyjcie do działu Słucham. Tam czeka wiele interesujących treści oraz moc wiedzy!