Ekologia dla dzieci – co warto wiedzieć?

Aby rozwijać wiedzę ekologiczną dziecka (i swoją) nie trzeba szukać książek z ekologią w tytule. To najbardziej oczywisty wybór, ale tak naprawdę tematyka jest bardzo szeroka. Przede wszystkim sięgajmy po książki popularnonaukowe jak również w formie opowiadań pozwalających poznać przyrodę. Do tego czytajmy tematyczne wydania z konkretnymi zagadnieniami w tytule np. śmieci, woda, energia, klimat itd. Tak naprawdę podstawą budowania wiedzy ekologicznej jest dobra znajomość natury i tego, w jaki sposób wpływa na nią człowiek.

Druga kwestia to strach przed książkami ekologicznymi dla dzieci. Rodzice często martwią się, że mały czytelnik może przestraszyć się opisów tego, jak ludzie niszczą naszą planetę, bo z tym najczęściej kojarzy nam się dokształcanie ekologiczne. Jeśli macie wątpliwości, zawsze możecie przejrzeć dany tytuł przed wspólnym czytaniem. Jednak w większości książek dla przedszkolaków i szkolniaków jeśli pokazane są zagrożenia, to obok podane są działania zapobiegawcze. Mało tego, najczęściej rozpisanych jest wiele pomysłów na zadbanie o ziemię do wprowadzenia nawet przez kilkulatka. To daje dziecku poczucie sprawczości i wpływu, co z kolei działa uspakajająco nawet jeśli wcześniej pojawiły się, częste w dzisiejszych czasach, lęki klimatyczne.

I najważniejsze: wiedza ekologiczna staje się coraz ważniejsza z każdym rokiem, w każdej dziedzinie życia, a co za tym idzie jest coraz częściej wymagana na rynku pracy. Możemy się spodziewać, że za kilka lat podstawy ekologii będą tym, czym kiedyś była znajomość języka angielskiego.

Najciekawsze książki o ekologii dla dzieci – nasz wybór

„Na ratunek planecie. Ekologia dala dzieci”

Proste opracowanie podstawowych tematów ekologicznych. Dziecko dowie się czym jest zanieczyszczenie powietrza, dlaczego nie powinniśmy nadmiernie zużywać wody, co znaczy pojęcie „ocieplenie klimatu”, jakie znaczenie dla człowieka ma zachowanie bioróżnorodności przyrody itd. Tematy, które najbardziej zainteresują małego czytelnika można rozwinąć sięgając po tytuły poświęcone poszczególnym zagadnieniom.

 

Na ratunek planecie. Ekologia dla dzieci Opracowanie zbiorowe

 

„Basia i śmieci”

Ważne tematy w kultowych seriach dla dzieci to coś, co zawsze się sprawdza. Najmłodsi czytelnicy zupełnie inaczej odbierają poważne zagadnienia, gdy wprowadzają je ulubione postacie książkowe. W tej części Basia dowiaduje si, co robimy ze śmieciami, które przecież produkuje każdy z nas, duży i mały.

 

Basia i śmieci Stanecka Zofia Oklejak Marianna

 

„Śmieciogród”

Jedna z najciekawszych książek o ekologii dla dzieci, skoncentrowana na temacie odpadów produkowanych przez ludzi, tego jak można je ograniczyć, a nawet, co zrobić z tymi, które już wytworzyliśmy. Trzydzieści osiem rozkładówek ze świetnymi ilustracjami i krótkimi, przystępnymi, pełnymi ciekawostek tekstami.

 

Śmieciogród Woldańska-Płocińska Aleksandra

 

„Ocieplenie klimatu”

Niełatwy i często omijany przez rodziców temat: „Na czym polegają zmiany klimatyczne na ziemi?”. Nie chcemy by nasze dzieci martwiły się tym, że warunki do życia na naszej planecie mogą ulec zmianie, ale jednocześnie nie jesteśmy w stanie uchronić ich przed tą wiedzą. Dlatego powinniśmy wprowadzić ją podczas wspólnego czytania książek o ekologii dla dzieci i rozmów – tak, jak w przypadku każdego mogącego wywoływać lęk tematu.

 

Ocieplenie klimatu Scharmacher-Schreiber Kristina Marian Stephanie

 

„Sprężynek na tropie tajemnic”

Sprężynkę to nietypowy bohater, bo zrobiony ze śmieci. Stworzył go Antek, chłopiec, który dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadów, zyskał prawdziwego przyjaciela. Ich przygody są opisane w krótkich rozdziałach przeplatanych tematycznymi wierszykami. Przystępne informacje, współczesne spojrzenie na ekologię, a do tego eko-słowniczek. Polecam.

 

Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia Frączek Agnieszka

 

„Ratujemy zwierzęta”

Niesamowita podróż po wszystkich kontynentach szlakiem zagrożonych gatunków. Jak się okazuje jeśli chodzi o wyginięcie, to nie ma znaczenia czy jesteś groźnym tygrysem, czy słodkim żółwiem, czy maleńką pszczołą. Ale na szczęście każdy z nas może zostać bohaterem, który jest w stanie przyczynić się do przetrwania zwierzaków.

 

Ratujmy zwierzęta Autor:French Jess

 

„Co zrobić z tą górą śmieci?”

Bardzo ciekawa koncepcja graficzna na pokazanie, jak zaśmiecamy świat. Jednocześnie z tej książki o ekologii dla dzieci młody czytelnik dowiaduje się, jak samo może zadbać o naszą planetę, niezależnie od tego, ile ma lat. Jeśli waszym dzieciom się ten tytułu, to polecam z tej samej serii „Co zrobić z tą chmurą smogu?”.

 

Co zrobic z tą górą śmieci? Autor:Ogonowska Małgorzata Rogoś Artur

 

„Plastik fantastik"

Pewnego dnia na Oceanie Spokojnym dochodzi do wypadku w wyniku którego do wody wpadają kontenery z plastikowymi zabawkami. Te zabawki jeszcze bardzo długo są odnajdywane w różnych zakątkach świata. Dlaczego? Bo plastik się nie rozpuszcza. Świetna, doskonale napisana i pełna ciekawostek książka o ekologii dla dzieci i naszej cywilizacji plastiku.

 

Plastik fantastik? Autor:Eun-ju Kim Ji-won Lee

 

„Woda”

Co ma woda do produkcji tabliczki czekolady albo spodni? Czy to prawda, że każdy z nas składa się głównie z wody? Dlaczego bez wody nie byłoby pomidora ani truskawki? Czy wodę zużywanym tylko w domach, przedszkolach i szkołach? Na te i wiele podobnych pytań znajdziecie odpowiedzi w „Wodzie”. Polecam również dwie kolejne części „Ogień” i „Wiatr”.

 

Woda Autor:Skowrońska Anna

 

„To, o czym dorośli ci nie mówią: Śmieci”

Rewelacyjny tytuł z bestselerowej serii „To, o czym dorośli ci nie mówią”. Zainteresuje dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej, ale też licealistów i samych rodziców. Doskonałe opracowanie tematu odpadów łącznie z zanieczyszczaniem nimi wody, gleby a nawet powietrza. I oczywiście wiele pomysłów, co możemy z tym zrobić.

 

Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią Janiszewski Boguś

 

Więcej artykułów o ekologii znajdziesz na Empik Pasje w sekcji Empik kocha planetę.

Zdjęcie okładkowe: shutterstock.com