Od wielu lat trwa jedna wielka kampania edukacyjna, która ma na celu przybliżyć nam najważniejsze zasady ekologicznego życia. To ważne, bo degradacja środowiska postępuje w zastraszającym tempie, a to przekłada się na coraz gorszą jakość naszego życia. Dlatego tak istotne jest, by zmieniać dotychczasowe przyzwyczajenia szkodliwe dla środowiska, m.in. ucząc dzieci postawy eco friendly. Można to zrobić w bardzo prosty i przyjemny sposób – oferując im eko zabawki z recyklingu!

Eko zabawki od najmłodszych lat

By wyrabiać w dzieciach dobre nawyki, otaczaj je ekologicznymi zabawkami. Trzymiesięcznemu bobasowi podaruj eko gryzak wykonany z naturalnych materiałów jak drewno i bawełna. Coraz więcej można też znaleźć eko zabawek z bioplastiku, które będą na co dzień towarzyszyć maluchowi. Bardzo popularna wieża z kubeczków czy pierwsze klocki mogą być wykonane właśnie z tego wyjątkowego materiału. Przypomina on zwykłe tworzywo sztuczne, ale w rzeczywistości jest to biodegradowalne tworzywo naturalne z surowców odnawialnych (to m.in. trzcina cukrowa, kukurydza, buraki, proso). Bioplastik jest dziś wykorzystywany do produkcji zabawek na szeroką skalę. Akcesoria do piaskownicy, samochodziki, zestawy kuchenne – to tylko kilka przykładów zabawek, które mogą być eko.
 

Eko zabawka wózek z wiaderkiem
 

Zabawki z recyklingu – od czego zacząć?

Chcesz zrobić eko zabawki z recyklingu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przede wszystkim dobrze rozejrzyj się dookoła i zobacz, co masz w domu. Na pewno znajdziesz mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, które prędzej czy później wylądują na śmietniku. Zamiast tego, podaruj im drugie życie. Pomóc mogą ci Zabawki z recyklingu. To świetna rzecz, przeznaczona od 5. roku życia, która może posłużyć też jako przewodnik i podpowiedź dla dorosłych. W pudełku znajdują się bowiem materiały oraz instrukcja do robienia eko zabawek z recyklingu. Ale to nie wszystko, ponieważ trzeba też poszukać kilku potrzebnych rzeczy we własnym domu. Żeby zrobić zabawkę, przyda się plastikowa butelka, wytłaczanka po jajkach czy rolka po papierze toaletowym.
 

Zabawki z recyklingu kreatywne
 

5 pomysłów na eko zabawki z recyklingu

  • Telewizor z kartonu

Innym ciekawym i bardzo popularnym od wielu lat pomysłem, jak wykorzystać stary karton, jest zrobienie z niego telewizora. To bardzo proste. Trzeba tylko wyciąć odpowiednio duży otwór w jednym boku, aby zmieściło się w nim dziecko. Dodatkowo można pokolorować telewizor mazakami, kredkami lub farbami, rysując ważne detale, jak guziki do przełączania kanałów. Taka zabawka z recyklingu to świetna inspiracja do urządzania kukiełkowych teatrzyków.
 

Eko zabawka z recyklingu bioplastik
 

  • Zwierzątka z nakrętek

Kupujesz wodę i napoje butelkowane? Jeśli tak, wykorzystaj opakowania do zrobienia eko zabawek! Z kolorowych plastikowych nakrętek można z łatwością wyczarować oryginalne zwierzątka. Kilka (albo kilkanaście) korków sklej ze sobą za pomocą kleju na gorąco w taki sposób, by powstał wąż lub stonoga. Konstrukcję można też nakleić na kartonie. Z kolei z pojedynczej czerwonej nakrętki da się zrobić biedroneczkę. Czarne kropki namalujcie markerem, a głowę ulepcie z plasteliny.

  • Samochód z kartonowych pudełek

Samochód marzeń – najszybszy, najbardziej kolorowy i z bogatym wyposażeniem można stworzyć samodzielnie. W dodatku zmieści się do niego dziecko, a może i dodatkowy pasażer! Wystarczy wykorzystać pudełka kartonowe np. po nowych meblach. Potem pozostaje już tylko użyć wyobraźni i tak rozciąć, ułożyć i pomalować karton, by powstało jedyne w swoim rodzaju auto. A może później przebudować je na rakietę albo statek?
 

Eko zabawki z recyklingu jak zrobić
 

  • Zwierzątka z rolek po papierze toaletowym

To najprostszy, a jednocześnie jeden z najbardziej kreatywnych sposobów na eko zabawki z recyklingu. W dodatku cieszy się powodzeniem od dziesiątek lat i jest często realizowany w przedszkolach. Wystarczy tekturowa rolka po papierze toaletowym, kolorowe kartki, farby lub mazaki i klej w sztyfcie. W prosty i szybki sposób można z tego wyczarować zajączka, pingwina, motylka, kota, lwa i dużo więcej zwierzątek.

  • Tablica manipulacyjna

Modną (i drogą) tablicę manipulacyjną/sensoryczną można zrobić samodzielnie, w kreatywny sposób wykorzystując wiele rzeczy z domu, które z pozoru są niepotrzebne. Ideą takiej zabawki jest rozwijanie zdolności manipulacyjnych, spostrzegawczości i koordynacji ruchowej wśród najmłodszych dzieci, już od 1. roku życia. Co więc może znaleźć się na takiej tablicy? Nieużywany dzwonek rowerowy, sznurowadło, zepsute gniazdko z dołączoną do niego wtyczką, klamka, kłódka, zasuwka, kalkulator… Z pewnością każdy znajdzie wiele takich skarbów na dnie szuflady.
 

Tablica manipulacyjna z recyklingu kreatywna
 

Edukacja to podstawa!

Zacznijmy od tego, że im wcześniej nauczymy dzieci zasad ekologicznego życia, tym łatwiej będzie im wdrażać je w przyszłości. Jak się okazuje, naukę recyklingu można zacząć od najmłodszych lat. Wystarczy dużo rozmawiać z dziećmi na ten temat, dostosowując informacje do wieku małego słuchacza. Warto wspierać się odpowiednimi materiałami edukacyjnymi i zabawkami. Świetnie nadaje się do tego gra edukacyjna Posegreguj śmieci. Recykling dla dzieci w wieku 4-8 lat. Średnia długość jednej rozgrywki wynosi zaledwie 15 minut. To wystarczy, by nauczyć malucha czegoś wartościowego i przy okazji go nie znudzić. Nie dość, że zasady gry dotyczą odpowiedniego sortowania odpadów, to jeszcze sama gra w 50% jest wykonana z przetworzonych surowców wtórnych i zadrukowana atramentami roślinnymi! Gra zdobyła liczne nagrody, m.in. jako najlepsza gra edukacyjna w konkursie PureWow Happy Kid Awards 2021.
 

zabawka recykling
 

Samodzielne robienie zabawek z recyklingu nie jest trudne. Wystarczy użyć wyobraźni i dobrze rozejrzeć się po domu, w poszukiwaniu potrzebnych elementów. Więcej poradników znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.com