Podróże uruchamiają wyobraźnię, pozwalają odkrywać niezwykłe miejsca, poznawać wyjątkowych ludzi i ciekawe historie. Uczą tolerancji, otwartości na to, co inne i nieznane; przezwyciężania uprzedzeń i własnych słabości. Rozbudzają ciekawość i zainteresowanie światem, jego różnorodnością.

Podróżować można na wiele sposobów – samolotem, pociągiem, samochodem, statkiem, ale też palcem po mapie. Dobrym rozwiązaniem jest również sięganie do literatury, która przybliża najdalsze zakątki świata. Książki podróżnicze dla dzieci nie tylko umożliwiają teoretyczne zapoznanie się z danym krajem czy regionem, jego kulturą, historią, kuchnią, ale też przygotowują do prawdziwych podróży w przyszłości.

Książka podróżnicza dla dzieci „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”

Gdy myślimy o podróżach, jednym z pierwszych skojarzeń, które się nasuwa, jest mapa. To dzięki niej możemy zaplanować trasę i sprawdzić odległości. Współcześnie często korzystamy z nawigacji, jednak nic nie zastąpi wersji tradycyjnej – papierowej. A gdy jest to mapa wyjątkowa, wzbogacona o liczne informacje – słowne i graficzne, to jeszcze lepiej.

 

Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata (okładka twarda)

 

Takie właśnie są „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” Aleksandry i Daniela Mizielińskich (wyd. Dwie Siostry). Ogromny format, a do tego nowatorskie podejście do prezentowania ciekawostek i informacji dotyczących krajobrazu, ukształtowania terenu, roślinności czy zwierzyny zamieszkującej dane obszary. Drobne szczegóły umieszczone na stronicach gwarantują nie tylko zdobycie wiedzy, ale też ćwiczą spostrzegawczość i koncentrację.

„Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” to przykład książki o podróżach dla dzieci, która stała się prawdziwym fenomenem. Sprzedana w milionach egzemplarzy na całym świecie, tłumaczona na wiele języków, doczekała się kilku edycji, wzbogacanych o kolejne kraje, różniących się kolorem okładki i podtytułami. W pierwszym, klasycznym wydaniu, na czytelnika czeka 51 map, przedstawiających 42 kraje na 6 kontynentach. Obcowanie z tą książką to najlepsza podróż palcem po mapie, jaką można sobie wyobrazić.

Książki o podróżach dla dzieci z serii „Świat dla dociekliwych”

„Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” dostarczają wiedzy o świecie, ale nie tak szczegółowej, jak książki z serii „Świat dla dociekliwych” wydawnictwa Dwie Siostry. „Great!” Tiny Oziewicz, „Man Zou” Izabelli Kaluty, „!Olé!” Moniki Bień-Königsman, „Banzai” Zofii Fabjanowskiej-Micyk, „Mamma mia” Moniki Utnik-Strugały, czy „Xin chào!” Tôn Vân Anh i Moniki Utnik-Strugały, to istne kompendia wiedzy o Wielkiej Brytanii, Chinach, Hiszpanii, Japonii, Włoszech i Wietnamie.

 

Xin chào! Wietnam dla dociekliwych (okładka twarda)

 

W swojej książce podróżniczej dla dzieci „Xin chào! Wietnam dla dociekliwych”, autorki zabierają czytelników do Wietnamu. Podróż ta rozpoczyna się od legendy o powstaniu kraju i historii zamieszkujących go ludów. Kolejne kroki prowadzą przez język, zasady zachowania, święta. Nie brakuje także opowieści o wietnamskich specjałach i miejscach, które koniecznie trzeba odwiedzić w tym kraju. Ogromną wartość stanowią zamieszczony na końcu słowniczek, a także garść przepisów na wietnamskie dania, które umożliwiają przyrządzenie ich we własnym domu. Ta książka podróżnicza dla dzieci to nie tylko skarbnica wiedzy, ale też uczta dla oka. Ilustracje Anny Kaźmierak sprawiają, że można choć przez chwile poczuć się jak w Wietnamie.

Seria książek podróżniczych dla dzieci „Oto jest…”

Jak się okazuje, książki podróżnicze dla dzieci to nie nowość. Już w latach 60. XX wieku Miroslav Šašek stworzył niezwykłą serię ilustrowanych przewodników po najbardziej znanych miastach świata, ale nie tylko. Sportretowania przez tego żyjącego na emigracji, wybitnego czeskiego ilustratora, malarza i autora książek dla dzieci, doczekały się, między innymi: Nowy Jork, Londyn, Monachium, Wenecja i Rzym – wydane w Polsce, ale też Izrael, Texas czy Australia. A wszystko zaczęło się od wizyty artysty w Paryżu, gdzie wpadł na pomysł, by w ten sposób pokazywać najmłodszym świat.

 

Oto jest Paryż (okładka twarda)

 

„Oto jest Paryż” to pierwsza książka podróżnicza dla dzieci w tej kultowej serii. Przenosi czytelników do tego niezwykłego miasta, prezentuje najsłynniejsze budowle, takie jak Luwr czy wieża Eiffla, parki i ogrody oraz mieszkańców w strojach z lat 60. Polskie wydanie z 2013 roku zostało uzupełnione o informacje dotyczące współczesnego Paryża.

Seria „Podróżowniki”

Kolejna godna polecenia bardzo praktyczna seria, składająca się z niewielkich rozmiarów, lekkich książek podróżniczych dla dzieci, w sam raz do plecaka czy walizki, to „Podróżowniki” Anny Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa (wyd. Mac Edukacja). Co warte uznania, autorzy postanowili zachęcić całe rodziny do zwiedzania nie tylko odległych krajów, ale też Polski. Wśród licznych propozycji kierunków podróży znajdziemy tu Mazury, Świętokrzyskie, Tatry i Pieniny, Warmię i Mazury, ale też Turcję, Grecję, Egipt, Włochy i Chorwację.

 

podróżownik

 

Każda z części przygotowana została z niezwykłą starannością i uwagą, zarówno, jeśli chodzi o zawarte w nich informacje, jak i pod względem graficznym. Autorzy nie posłużyli się znalezionymi w sieci, nie zawsze sprawdzonymi i wiarygodnymi informacjami. Znani z zamiłowania do fotografowania i podróży odwiedzili każde z opisanych miejsc, sprawdzili wszystko osobiście, tak by podczas zwiedzania danego regionu podróżujące rodziny nie musiały mierzyć się z niemiłymi niespodziankami.

Ale to nie wszystko, bo „Podróżowniki” to książki o podróżach dla dzieci, które pełnią nie tylko rolę przewodnika, ale też dziennika wyprawy. Zostały zaprojektowane tak, by młodzi podróżnicy mogli zapisywać w nich swoje spostrzeżenia i gromadzić wspomnienia.

Seria „Przewodniki dla małych podróżników”

Na podbój świata, a dokładniej kilku europejskich (w tym dwóch polskich) miast, można wybrać się również z jednym z kieszonkowych przewodników z serii „Przewodniki dla małych podróżników” autorstwa Marty Spingardi (wyd. Express Map). Jest wśród nich propozycja dla tych, którzy chcieliby odwiedzić polską stolicę.

 

Londyn dla młodych podróżników. Przewodnik dla dzieci (okładka twarda)

 

„Londyn dla młodych podróżników” to idealne dopełnienie klasycznych przewodników, stworzone z myślą o najmłodszych. Dzięki odpowiednio dobranym i ukazanym miejscom i budowlom, a także atrakcyjnej szacie graficznej, stworzonej przez Mariannę Oklejak, można mieć pewność, że żadne dziecko nie będzie się nudzić podczas zwiedzania.

Seria „Przewodniki dla najmłodszych”

To wspaniała, kartonowa propozycja dla maluchów, nie tylko podróżnicza, ale i językowa! Każda z pięciu części serii – Wrocław, Kazimierz Dolny, Warszawa, Zakopane, Kraków – zawiera podpisy w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Zwiedzanie ma tu charakter interaktywny, obrazkowy, dopasowany do wieku dzieci od drugiego roku życia. Przewodnikiem wycieczek jest królik, a autorem pięknej grafiki uznany ilustrator Robert Romanowicz.

 

Przewodnik tashka

 

Seria książek podróżniczych dla dzieci „Kontynenty dla najmłodszych”

To również kartonowa seria książek podróżniczych dla dzieci – przeznaczona szczególnie dla maluchów i przedszkolaków. Tym razem zamiast największych polskich miast, poznajemy ziemskie kontynenty i ich charakterystycznych, zwierzęcych mieszkańców. Mamy tu także opisy w kilku językach: polskim, angielskim i niemieckim. To oznacza, że dziecko nie tylko poznaje przyrodę świata, podział na kontynenty, ale też… słówka w różnych językach obcych – czy może być lepsze przygotowanie do późniejszych wypraw? Wielkim atutem serii są ilustracje znanego autora komiksów dziecięcych, Piotra Nowackiego.

 

Kontynenty tashka

 

Książki o podróżach dla dzieci z serii „Nela mała reporterka”

To najpopularniejsza i najbogatsza seria książek podróżniczych dla dzieci z narratorem dziecięcym, który jest jednocześnie bohaterem wypraw. Książki mają setki autorskich zdjęć i naprawdę dużo treści. Najbardziej odpowiadają uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Fenomen Neli małej reporterki trwa nieprzerwanie od kilku lat. Lekturę można uzupełnić o filmy przyrodnicze z tytułową bohaterką. Te książki przygodowe dla dzieci są często wykorzystywane jako prezenty na koniec roku szkolnego.

 

Nela Mała Reporterka

 

Seria książek o podróżach dla dzieci „Szymon Radzimierski”

Szymon Radzimierski to tak, jak Nela – bohater serii, podróżnik, który w książkach opowiada o swoich przygodach. A jest o czym, bo mimo młodego wieku czternastolatek zwiedził już 40 (!) krajów. Jego opowieści podróżnicze są opisem osobistych doświadczeń, bogato ilustrowanym zdjęciami i wzbogaconym o geograficzne, przyrodnicze, kulturowe i historyczne ciekawostki. Świetna inspiracja dla nastolatków, nawet jeśli będą mogli towarzyszyć Szymonowi tylko na kartach jego książek podróżniczych.

 

radzimierski szymon

 

Seria „Mazurscy w podróży”

To kolejna, bestsellerowa propozycja autorki serii „Kroniki Archeo”. Jej narratorem jest młodszy nastolatek, Jędrek, który opowiada o swoich przygodach, pisząc pamiętnik. Jego opowieści podróżnicze przeplatane są zabawnymi wątkami rodzinnymi, kryminalnymi, romansowymi, sporami z kuzynką. Na końcu każdego tomu znajdziemy dodatkowo notes z ciekawostkami i faktami z podróży. A wiecie, co jest zaskakujące? Jędrek wcale nie lubi zwiedzać!

 

mazurscy w podróży

 

Seria „Zwierzaki świata” Martyny Wojciechowskiej

To jedna z serii książek podróżniczych dla dzieci przygotowanych przez znaną dziennikarkę i podróżniczkę Martynę Wojciechowską. W tych książkach „wędrujemy po świecie”, ale głównie tropiąc różne gatunki zwierząt. W każdej części poznajemy kilku konkretnych bohaterów. Niektóre z ich historii są naprawdę poruszające i nie zawsze wesołe. Jedną z zalet tej serii jest uwrażliwianie dzieci na losy zwierząt.

 

Zwierzaki świata. Część 2 (okładka twarda)

 


Nieodzowną częścią każdej podróży są samochody i inne pojazdy, którym autorzy również poświęcają swoje książki. W artykule „Książki o samochodach i innych pojazdach” znajdziesz kilka podpowiedzi dotyczących książek o tej tematyce. A może szukasz książek przyrodniczych dla dzieci? Jeśli tak, przeczytaj artykuł: „Zagrajmy z dziećmi w zielone, czyli 10 przyrodniczych książki dla dzieci”.


Zdjęcie okładkowe - źródło: Sutterstock