Monitor dotykowy do komputera – na co zwrócić uwagę?

Monitor dotykowy obsługiwany jest tak, jak dobrze już znane smartfony czy tablety, a więc za pomocą dotyku palców lub rysika. Często występuje on w komputerach typu All-In-One (nazywanych również „komputerami w monitorze”, nie mają bowiem ani skrzynki znanej z pecetów, ani kształtu laptopów), ale bez kłopotu znajdziesz go w naszej ofercie, także jako osobny sprzęt.

Zastanawiasz się, gdzie można wykorzystać monitor dotykowy? Wszędzie tam, gdzie wcześniej stał klasyczny model, a jego właściciel chciałby spróbować nowocześniejszego rozwiązania. Monitor z dotykowym ekranem nie potrzebuje myszki czy nawet klawiatury - wszystkie dane można więc wprowadzać tak, jak na smartfonie.

monitor dotykowy

Monitor dotykowy - ważne funkcje

Poza funkcją dotyku, monitor z dotykowym ekranem niewiele różni się od swojej tradycyjnej wersji. By kupić najlepszy, należy więc zwrócić uwagę na te same parametry, co w przypadku standardowych monitorów; oraz, dodatkowo, na technologię dotyku. Sprawdź zatem:

  • Rodzaj matrycy – poza tym, że ekran jest dotykowy, to może występować w trzech wersjach, od których zależy wydajność wyświetlania: IPS, TN i VA. Chcąc uzyskać doskonałe odwzorowanie barw, szeroki kąt widzenia oraz przyzwoitą częstotliwość odświeżania, wybierz pierwszy wariant. Jeżeli jednak liczy się dla ciebie przede wszystkim czas reakcji, a kolory nie są istotne, postaw na matrycę TN, która przy okazji jest najtańszym rozwiązaniem. VA stanowi z kolei wybór pośredni między dwoma poprzednimi.
  • Przekątna – określa wielkość obszaru roboczego (ekranu) w calach. Im wyższa, tym monitor będzie większy. Jeżeli zależy ci na mobilności, to może zainteresować cię kompaktowy monitor dotykowy ASUS MB169C+ który ma zaledwie 15,6’’. Jeśli z kolei komponujesz stacjonarną stację komputerową, postaw na modele powyżej 20’’, najlepiej między 24’’ a 27’’.
  • Punkty dotyku – zazwyczaj jest ich około 10. W tym przypadku możesz dotykać ekranu w 10 różnych miejscach, np. przykładając do niego wszystkie palce obu dłoni, a monitor zareaguje na każdy z nich. Pozwoli ci to między innymi wygodnie zoomować treści poprzez „rozciąganie” obrazów lub tekstu za pomocą palców.
  • Rozdzielczość – im wyższa, tym bardziej realistyczny będzie wyświetlany obraz. Najpopularniejszą (a przy tym bardzo dobrą) rozdzielczością jest Full HD, czyli 1920 x 1080. Jeśli jednak zależy ci na najwyższej możliwej, to postaw na monitory dotykowe 4K.
  • Kąt widzenia – od niego zależy, jak dobrze widoczny będzie obraz podczas zerkania na niego np. z góry monitora. Działa to tak, jak przy ruszaniu smartfonem w różne strony: pod światło, bokiem, etc. Im większy kąt, tym lepiej będziesz widzieć ekran w trakcie tych ruchów; najlepiej, by nie był niższy nić 160 stopni.
  • Częstotliwość odświeżania – świadczy o płynności obrazu. I tutaj sprawdza się zasada „im wyższa, tym lepiej”, przy czym naprawdę zadowalający efekt daje już 60 Hz, z kolei użytkownicy profesjonalni (gracze, graficy itd.) powinni postawić na minimum 120 Hz.
  • Czas reakcji – wskazuje z jaką prędkością piksele zmieniają swój stan (kolor). Im niższy ten czas, tym mniejsze prawdopodobieństwo zacinania się obrazu.

monitor dotykowy asus

  • Technologia dotyku – szczególnie istotna pod względem efektywności oraz precyzji działania monitora. Dostępne są 4 różne technologie:

Oporowa (rezystancyjna) – dotyk zostaje wykryty na podstawie nacisku palca (lub innego przedmiotu) na ekran. Dzięki temu nie ma znaczenia, czy obsługujesz go w rękawiczkach, czy gołymi rękoma, co stanowi często problem w przypadku smartfonów. Technologia oporowa sprawdzi się więc nie tylko do użytku domowego, ale też np. w lokalach gastronomicznych, gdzie pracownicy pracują w jednorazowych rękawiczkach.

Optyczna – działa poprzez zamontowane w narożnikach kamerki lub diody podczerwieni rejestrujące dotyk. Wytwarzane przez nie światło odbija się od odblaskowej taśmy, przez co w momencie dotyku ekranu czujniki rejestrują cienie i na tej podstawie generują współrzędne dotyku. Technologia optyczna słynie z bardzo wysokiej dokładności, ponieważ ruch jest wykrywany jeszcze zanim dotkniesz palcem ekranu; i w tym przypadku obsługa w rękawiczkach nie stanowi zatem problemu.

Pojemnościowa – czyli rejestrująca dotyk za pomocą spięć elektrycznych. Miejsce, w którym przykładany jest palec, zostaje wykryte przez specjalne sensory wyłapujące wszelkie zmiany w natężeniu prądu. Podobnie jak wersja optyczna, jest bardzo dokładny, ale przy tym również odporny na zabrudzenia.

SAW – w przypadku tej technologii dotyk jest rejestrowany za pomocą fal akustycznych. W momencie, w którym dotykasz wyświetlacza, ten pochłania dźwięk i reaguje. Wyposażone w nią monitory charakteryzują się wysoką jakością obrazu i odpornością na zarysowania.

Wybór monitora dotykowego nieco różni się od tradycyjnego, wystarczy jednak weryfikacja kilku dodatkowych parametrów , by z powodzeniem wybrać najlepszy model.

monitor dotykowy 22

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com