Spis treści:

  1. Co przyda się do rozszerzania diety? Najlepsze akcesoria
  2. Talerzyk i miseczka dla dzieci – jakie wybrać naczynia do rozszerzania diety?
  3. Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka?
  4. Najlepsze sztućce do rozszerzania diety dla niemowlaka
  5. Jakie wybrać fartuszki i śliniaki do BLW?
  6. Zestawy do rozszerzania diety

Rozszerzać dietę dziecka zaczynamy, gdy maluch ma ok. 6 miesięcy. Może to być ciut wcześniej lub ciut później w zależności od jego gotowości, wskazań medycznych i jeszcze kilku innych czynników. Niemniej, w tym okresie brzdąc raczej nie wie, jak zachować się przy stole, a posiłki niekoniecznie zjada, za to świetnie się nimi bawi. Ale właśnie o to chodzi w rozszerzaniu diety – zadaniem rodziców jest zaznajomienie swojej pociechy z pokarmami innymi niż mleko i cierpliwe uczenie obsługi zastawy stołowej. Nie jest to łatwa rola, na szczęście ten nowy etap w życiu można ułatwić i uprzyjemnić zarówno sobie, jak i dziecku. Bardzo pomocne są odpowiednie akcesoria do rozszerzania diety. A jest w czym wybierać!

Co przyda się do rozszerzania diety? Najlepsze akcesoria

Sztućce dla niemowlaka, miseczka i talerzyk do rozszerzania diety, kubek dla 6-miesięcznego dziecka i praktyczny śliniak, przypominający fartuch chirurga – to podstawowe akcesoria do rozszerzania diety, które mogą odmienić życie. Najważniejsze jest bezpieczeństwo malucha podczas nauki jedzenia, dlatego wszystko powinno być jakościowe. Wybieraj naczynia do rozszerzania diety wolne od szkodliwych substancji jak BPA, ftalany i PVC oraz dopuszczone do kontaktu z żywnością, również ciepłą. Dobrej jakości tworzywa sztuczne, ale też bambus będą jak najbardziej w porządku. Poza naczyniami i sztućcami przydadzą się także inne akcesoria do rozszerzania diety, np. mata pod krzesełko do karmienia, która ułatwia sprzątanie po posiłku.

 

mata ochronna dla dzieci

 

Talerzyk i miseczka dla dzieci – jakie wybrać naczynia do rozszerzania diety?

Na dobry początek przygody z poznawaniem nowych smaków warto zaopatrzyć dziecko w miseczkę i talerzyk do rozszerzania diety. Najlepsze będą naczynia z antypoślizgowymi przyssawkami. Dzięki temu talerz nie wyląduje na podłodze zaraz po tym, jak postawisz go przed dzieckiem. Plastikowa, bambusowa czy silikonowa miseczka z przyssawką to świetna opcja w przypadku rozszerzania diety metodą BLW, w której chodzi o to, by dziecko samodzielnie sięgało po jedzenie do miseczki. Dzięki przyssawce naczynia nie będą przemieszczać się po blacie stołu czy krzesełka do karmienia.

Bardzo fajnym rozwiązaniem są także talerzyki do rozszerzania diety z przegródkami. Można w nich umieścić oddzielnie każdy produkt, aby maluch miał szansę dokładnie poznać jedzenie.


Warto wiedzieć

Roczniaki, które wciąż są na etapie poznawania nowych smaków i struktur jedzenia, miewają już pewne preferencje żywieniowe. Są dzieci, które nie tolerują mieszania się różnych pokarmów, dlatego dla nich świetnym rozwiązaniem są talerzyki z przegródkami.


Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka?

Dziś już wiadomo, że warto jak najwcześniej uczyć dziecko picia z otwartych naczyń. Idealnie sprawdza się do tego treningowy kubek dla 6-miesięcznego dziecka. Taki plastikowy kubeczek bez ucha wygląda zwyczajnie, ale jego tajemnica tkwi w specjalnie opatentowanej wkładce, która zapobiega wylaniu się zbyt dużej ilości płynu. W kubku może być całkiem sporo wody, ale i tak będzie ona spływała cieniutką strużką wprost do ust niemowlaka.

 

Nietłukący kubek treningowy dla dzieci

 


Warto wiedzieć

Picie z otwartych naczyń oraz bidonów z rurką ma pozytywny wpływ na prawidłowy zgryz i wymowę. Logopedzi nie polecają natomiast kubków niekapków i bidonów z twardymi końcówkami.


Dobrą alternatywą dla kubeczków z wkładką jest specjalny krzywy kubek dla 6-miesięcznego dziecka. To, co go wyróżnia, to charakterystyczny kształt oraz dwa uchwyty po bokach. Maluch sam decyduje, ile płynu wypija i w jakim tempie pije. Łatwo bowiem to kontrolować.

Poza domem warto korzystać z bidonów ze słomką. Innowacyjnym rozwiązaniem jest obciążona rurka, która pozwala wygodnie wypić wodę do ostatniej kropli, bez względu na to, w jakiej pozycji dziecko trzyma bidon, również do góry nogami. Z logopedycznego punktu widzenia to także lepsza opcja niż kubek niekapek.

Najlepsze sztućce do rozszerzania diety dla niemowlaka

W tej kategorii mamy całą plejadę produktów. Pierwsze sztućce dla dziecka najlepiej, by były plastikowe albo elastyczne, wykonane z silikonu. Przede wszystkim sztućce dla niemowląt i rocznych dzieci są dużo mniejsze niż dla starszaków i dorosłych, mają zaokrąglone końcówki, łyżki są głębsze, a widelce tępo zakończone. W pierwszych miesiącach diety wystarczy łyżka i widelec, na nóż jeszcze przyjdzie pora. Miękkie sztućce przy okazji służą jako gryzaki dla ząbkujących maluszków. Niektóre pierwsze widelce i łyżeczki do karmienia mają dość fikuśne kształty – są wygięte w taki sposób, aby poprzez uchwyt kątowy maluszkom łatwiej było nimi manewrować. Ciekawym rozwiązaniem są widelce, które w niczym nie przypominają klasycznych. Są za to zaprojektowane w taki sposób, by wygodnie nakłuwać na nie jedzenie i by z łatwością mieściły się do małej buzi. Bardzo wygodną opcją, zwłaszcza dla rodziców, są sztućce dla niemowlaka zamykane w etui, a także pierwsze sztućce dopinane do śliniaka. Można wygodnie z nich korzystać również poza domem. Z kolei innowacyjnym rozwiązaniem są sztućce dla niemowlaka z kontrolą temperatury! Gdy potrawa ma powyżej 38°C, ich kolor zmienia się – wyraźnie bledną. 

Jakie wybrać fartuszki i śliniaki do BLW?

Absolutnym hitem i ulubieńcem rodziców jest śliniak z rękawkami. To całkiem obszerny fartuch, który chroni górną część dziecięcej garderoby przed zabrudzeniem. Doskonale sprawdza się przy metodzie BLW, gdy dziecko samodzielnie chwyta jedzenie i próbuje wcelować nim do buzi.


Warto wiedzieć

Śliniaki z rękawkami sprawdzają się również do brudnej zabawy, np. podczas malowania farbami.


Innym popularnym rozwiązaniem jest silikonowy śliniak z kieszonką. Nie zakrywa ubranka w tak dużym stopniu, jak fartuszek, ale łatwo się go czyści, a w kieszonce, zamiast na kolanach, ląduje całkiem sporo jedzenia.

Zestawy do rozszerzania diety

Na rynku można znaleźć wiele gotowych zestawów do rozszerzania diety, które są dopasowane do konkretnych potrzeb. Zawsze przyda się śliniak z rękawkami i pierwsze sztućce czy komplet naczyń do rozszerzania diety ze sztućcami dla niemowląt. Fajną opcją jest także silikonowy zestaw stołowy, w którego skład wchodzą naczynia, pierwsze sztućce oraz antypoślizgowa tacka.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli ci przygotować odpowiednie akcesoria do rozszerzania diety, by ten nowy etap w życiu twojej rodziny był radosnym początkiem pysznej przygody!

Więcej porad dla rodziców znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock