Jak działają gogle fotochromatyczne?

Gogle fotochromatyczne opierają swoją konstrukcję na innowacyjnej technologii. W ich soczewkach znajduje się specjalny filtr, który odpowiada za reagowanie na natężenie promieniowania UV. W momencie, gdy słońce świeci bardziej intensywnie, soczewki automatycznie zaczynają się przyciemniać i zapobiegają oślepianiu przez promienie słoneczne.

Oznacza to w praktyce tyle, że kiedy słońce za bardzo razi cię w oczy, gogle narciarskie fotochromatyczne natychmiast nieco się przyciemniają, aby zapewnić możliwie jak największy komfort noszącej je osobie. Podobnie działa to w drugą stronę, gdy zaczyna się ściemniać lub jest pochmurnie, soczewki dostosowują się do aktualnie panujących warunków i rozjaśniają się, co zdecydowanie ułatwia widoczność.

Gogle fotochromatyczne z polaryzacją – czy warto w nie zainwestować?

Dodatkową opcją, o jakiej warto wspomnieć, są gogle z polaryzacją. Polaryzacja zapewnia ogromny komfort użytkowania ponieważ eliminuje odbijanie promieni słonecznych od śniegu i lodu, a także sprawia, że elementy krajobrazu są wyraźniejsze, i lepiej widoczne. Taka funkcjonalność przede wszystkim zwiększa twoje bezpieczeństwo. Oślepiony przez intensywne słońce, które odbijając się od białego śniegu jeszcze bardziej wzmacnia nieprzyjemny efekt, możesz nie zauważyć innej osoby znajdującej się na stoku lub ewentualnej przeszkody. To z kolei może zakończyć się wypadkiem – polaryzacja pomaga wyeliminować takie zagrożenie. Przykładowym modelem tego typu są dostępne u nas gogle 608 DACRXPF marki Salice.

salice 608 gogle

Oczywiście, na rynku znaleźć można zwykłe gogle z polaryzacją, jak również modele fotochromatyczne posiadające tę funkcję – o wiele lepiej zdecydować się na tę drugą opcję. Choć ceny takich akcesoriów mogą być dla niektórych osób nieco zastanawiające, to jednak są wydatkiem, który zdecydowanie warto ponieść. Dobrej jakości sprzęt narciarski, w tym gogle fotochromatyczne z polaryzacją, to gwarancja owocnego, a także bezpiecznego spędzenia czasu na stoku.

Jakie gogle fotochromatyczne wybrać?

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępne są gogle fotochromatyczne o różnych parametrach technicznych. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach będziesz uprawiać sport. Istotna jest tutaj lokalizacja, spodziewana pogoda oraz, co najważniejsze, twoje upodobania i oczekiwania wobec tego rodzaju sprzętu. Najogólniej rzecz ujmując, gogle fotochromatyczne dzielimy pod względem stopnia przyciemnienia soczewek.

Najbardziej powszechnym, a przy okazji uniwersalnym rozwiązaniem, są gogle fotochromatyczne z polaryzacją o stopniu przyciemnienia 2-3. Są one optymalne, kiedy będziesz mieć do czynienia ze średnim lub intensywnym nasłonecznieniem. Równie częstym wyborem są gogle fotochromatyczne o zakresie 2-4, choć decydują się na nie zwykle osoby zainteresowanie szusowaniem na stokach zlokalizowanych w nieco wyższych partiach gór.

Mamy również opcje dla osób, które nie spodziewają się przesadnie dużej ekspozycji na nieprzyjemne oddziaływanie promieni słonecznych. Zakres 1-2 będzie doskonałym wyborem w sytuacji, w której nasłonecznienie nie jest intensywne.

uvex gogle downhill 2000

Gogle fotochromatyczne – czy warto je kupić?

Niech nie zrażą cię ceny, które niekiedy mogą osiągać dość wysoki poziom – żaden inny sprzęt tego rodzaju nie zapewni tak dużego komfortu w trakcie zimowych zmagań sportowych. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem narciarstwa lub snowboardu, uprawiasz zimową turystykę górską czy też zajmujesz się sportem bardziej wyczynowo, gogle fotochromatyczne to produkt, który zdecydowanie polepszy Twoje wrażenie z jazdy na stoku.

Obecnie znajdziesz gogle, które nie tylko będą doskonale spełniać swoje zadanie, ale również będą  cechowały się niebanalnym wyglądem. Mnóstwo wzorów i kolorów jest na wyciągnięcie ręki i bez problemu znajdziesz coś dla siebie.

Porównaj modele i wybierz ten, który najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom pod względem funkcjonalności, a także estetyki!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock