Pomyśl o swojej motywacji

Przed zakupem dowolnego procesora zastanów się, do jakich zadań będziesz wykorzystywać sprzęt. Określenie „komputer do gier” jest dość wieloznaczne i należy je doprecyzować. Przede wszystkim: jeśli chcesz grać, to w jakie produkcje? Czy interesuje Cię retro-gaming, a może bardziej dzieła kategorii AAA o wysokich wymaganiach sprzętowych? Przydatne jest też zdefiniowanie dla siebie zakresu codziennej pracy. Może to oznaczać zarówno pisanie dokumentów tekstowych i tworzenie tabel lub prezentacji (czynności te nie są przesadnie wymagające dla procesora), jak i skomplikowaną obróbka wideo, co jest zdecydowanie bardziej obciążającą zasoby komputera czynnością.

Gigaherce, rdzenie i wątki — co to takiego?

Podstawowymi danymi, z którymi będziesz mieć do czynienia podczas wyboru, to gigaherce i rdzenie. Dotyczy to wszystkich produktów tego typu, a nie tylko procesorów Intel czy AMD. GHz to liczba miliardów operacji, które dana jednostka jest w stanie wykonać w ciągu sekundy, czyli szybkość taktowania. W parze z tym parametrem idzie zawsze liczba rdzeni.

PROCESOR INTEL CORE I5-10600KF (12M CACHE, UP TO 4.80 GHZ)

Wyobraź sobie, że masz wybór pomiędzy dwiema jednostkami o szybkości np. 2.8 GHz i 4.4 GHz. Sam fakt, że liczba gigaherców jest większa w tym drugim przypadku niekoniecznie oznacza, że będzie on działał szybciej — jeśli powyższe, fikcyjne przykłady mają odpowiednio np. po 4 i 2 rdzenie, drugi z nich będzie działał wolniej.

Liczba rdzeni oznacza ilość zadań, z którymi sprzęt poradzi sobie w tym samym czasie i nie jest tożsama z liczebnością tzw. wątków, które optymalizują proces pracy poszczególnych rdzeni.

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane, wystarczy wyobrazić sobie gradację: taktowanie-rdzenie-wątki. Wtedy wszystko staje się jaśniejsze i jesteś o krok bliżej do wyboru odpowiedniego CPU.

Czy wykonywane przez ciebie zadania wykorzystają potencjał procesora?

Zdarza się, że w przypadku użytkowania niektórych programów przesiadka z procesora ze średniej półki na najnowsze i najnowocześniejsze urządzenie AMD lub Intela na rynku nie spowoduje znacznego skoku szybkości pracy komputera. Dlaczego? Wynika to z faktu, że wiele aplikacji na rynku konsumenckim wykorzystuje przede wszystkim jeden lub dwa rdzenie do działania. A zatem, przykładowo, zamieniając CPU dwurdzeniowy na sześciordzeniowy, zdecydowanie nie będzie to skutkowało wzrostem wydajności działania aplikacji o 200%. Zasada ta działa zarówno w przypadku Intela, jak i AMD.

Procesor AMD Ryzen 7 3700X

Energooszczędność procesorów AMD i Intel — co warto wiedzieć?

Obie te firmy starają się jak najbardziej zmniejszyć pobór mocy — nie tylko w trosce o środowisko, ale przede wszystkim w celu sukcesywnego zwiększania wydajności swoich produktów. Intel projektuje swoje CPU w oparciu o TDP, czyli energooszczędną siłę konstrukcyjną. Jest to jednocześnie maksymalna ilość energii, jaka może być pobierana przez konkretny procesor. Z kolei wysiłki AMD skupiają się na implementacji AVFS (Adaptive Voltage and Frequency Scaling), czyli dostosowywaniu napięcia i częstotliwości pracy CPU do wykonywanych zadań z ogromną dokładnością. Dzięki wprowadzeniu tego pomysłu, firmie udaje się ograniczać zbędny pobór energii nawet o 30%.

Procesory do komputerów biurowych

Do pracy biurowej powinien wystarczyć budżetowy procesor o niewysokich parametrach, który jest w stanie bezproblemowo obsługiwać edytory tekstu, prezentacji i tabel, a także nieskomplikowany software innych rodzajów (firmowe programy do korespondencji czy komunikatory internetowe). Można w takim przypadku zadowolić się procesorem o dwóch lub czterech rdzeniach.

PROCESOR INTEL CORE I9-10900F (20M CACHE, UP TO 5.20 GHZ)

Do codziennych zastosowań: procesor AMD czy Intel?

Zastosowania prywatnego komputera są bardziej multimedialne i najczęściej odbywają się z wykorzystaniem w większym stopniu obciążających CPU programów niż jednostki w pracy. W tym segmencie można rozważyć AMD Ryzen 3 (3.6 GHz i 4 rdzenie) lub Ryzen 5, a także Intel Core i3 oraz wybrane modele z serii Core i5 (choć ta seria jest zdecydowanie droższa i mogłaby wystarczyć nawet mniej wymagającym graczom).

Do grania i streamingu: AMD Ryzen czy Intel?

Obie firmy wykazują w tej kategorii świetne wyniki. Do częstego, profesjonalnego grania w gry komputerowe i streamingu niezbędny będzie procesor z najwyższej półki. Świetnie sprawdzą się w tym celu procesory z rodziny Core i9, Xeon i Core i7 od Intela oraz AMD Ryzen 7 od konkurenta. W przypadku mniej wymagających gier (lub rzadszego grania) parametry domowego komputera przenikają się z konfiguracją do gier. Jeśli grasz okazjonalnie lub lubisz starsze gry, z pewnością zadowolisz się CPU z rodziny Core i5, a także Ryzen 7 i 5.

PROCESOR AMD RYZEN 9 3900X (64M CACHE, UP TO 4.60 GHZ)

Nie samymi rdzeniami procesory stoją

Dokonując wyboru pomiędzy Intelem czy AMD nie zapominaj, że istnieją też inne parametry procesorów, które trzeba brać pod uwagę. Należą do nich m.in. architektura danej jednostki, możliwość podkręcania taktowania bazowego lub deklarowany przez producenta pobór mocy. Jednak podstawowym kryterium jest indywidualny priorytet, który wynika z rodzaju i częstotliwości zadań, które wykonujesz na komputerze.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com