Lato, wbrew pozorom, to bardzo dobry sezon dla miłośników dobrego kina. Poza wieloma interesującymi premierami filmowymi, najciekawsze produkcje – także te offowe można oglądać na filmowych festiwalach. Przełom lipca i sierpnia na skorzystanie z atrakcji dwóch, kultowych już, imprez.

Mowa oczywiście o T-Mobile Nowe Horyzonty, który trwa we Wrocławiu do końca lipca i festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który rozpoczyna się 30 lipca. Co ciekawego czeka na kinomanów?

Nowe Horyzonty: poza konwencjonalnym kinie

Festiwal Nowe Horyzonty odbywa się już po raz 16-ty. Jego celem jest poszukiwanie nowych form artystycznych i nowych artystów, którzy kształtują kino XXI wieku. Nie znajdziemy tutaj hitów z multipleksu, ale na uczestników czekają pokazy filmów, które udowadniają, że X Muza wiele ma oblicz. Tegoroczna edycja odbywa się we Wrocławiu między 21 a 31 lipca. W ciągu 11 dni zaprezentowane zostaną aż 393 filmy z 50 krajów. Aż 94 z nich to polskie premiery. Jest zatem w czym wybierać – pełen kalendarz seansów dostępny TUTAJ.

Dwa Brzegi po raz 10-ty

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą już po raz dziesiąty. Od 30 lipca aż do 7 sierpnia na widzów czeka moc projekcji i eventów kulturalnych, które wychodzą poza ramki. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które eksperci chwalą przede wszystkim za spojrzenie na X Muzę z zupełnie innej – szerszej perspektywy. To projekt, który odwraca się od masowego kina i zmierza w kierunku kultury niszowej, przeznaczonej dla koneserów. Kameralny charakter, możliwość bezpośredniego obcowania widowni z artystami i niezwykle ciekawy program artystyczny co roku przyciąga do Kazimierza spore grono odbiorców.

Co czeka na uczestników? Gdy chodzi o seanse kinowe, będzie ich kilkadziesiąt. W miasteczku festiwalowym działać będą: Kino Lubelskie oraz Kino pod Srebrną Gwiazdą, a na Małym Rynku Kazimierza można „załapać się” na darmowe pokazy Kina Perła. W ostatniej lokalizacji m.in. seanse: „Pań Dulskich” Filipa Bajona, „Córek dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej i „Excentryków” Janusza Majewskiego. W miasteczku festiwalowym zaś, na widzów czekają np. projekcje filmów Andrzeja Żuławskiego, filmy z Bogusławem Lindą, kino lat 30. oraz wiele filmów z najdalszych zakątków świata. Każdy znajdzie coś dla siebie. A do tego cała moc spotkań z artystami, paneli dyskusyjnych, wystaw, warsztatów… Tak artystycznego klimatu nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w kraju! Program projekcji znajdziecie TUTAJ, a eventów towarzyszących - NA TEJ STRONIE.

A jeśli nie macie czasu uczestniczyć w festiwalowych eventach, przyjrzyjcie się bliżej filmowej ofercie na empik.com. Znajdziecie tu zarówno absolutne hity, jak i kino bardziej kameralne i niszowe. Pewne jest jedno: urządzenie udanego domowego seansu z Empikiem to pestka!