Spis treści:
  1. „Szybcy i wściekli” – historia
  2. „Szybcy i wściekli” – filmy po kolei

Szalona seria, w której od początku prym wiedzie Dominic „Dom” Toretto, powoli zbliża się ku końcowi – przynajmniej w takiej formie, jaką znamy. Czy oznacza to koniec cyklu „Szybcy i wściekli”? Kolejność fabularna może ulec załamaniu, ale widowiskowe produkcje osadzone w motoryzacyjnym uniwersum to wciąż żyła złota. Można się zatem spodziewać, że powstaną chociażby spin-offy, jak np. zapowiadana już druga część starcia Hobbs i Shaw. Vin Diesel potwierdził już kilka lat temu prace nad scenariuszem filmu z pierwszoplanową rolą kobiecą. Niemniej dla tych, którzy chcą urządzić sobie maraton lub regularnie nadrabiać, uporządkowaliśmy serię „Szybcy i wściekli”. Kolejność filmów z pewnością się przyda przy tak bogatej kolekcji.

 

Szybcy i wściekli, samochodzik Ford Escort RS1600 MK2 Marka:Mattel

 

„Szybcy i wściekli” – historia

Na przestrzeni lat w Hollywood nie brakowało filmów z szybkimi samochodami w rolach głównych. Wystarczy wspomnieć o takich klasykach jak „Mistrz kierownicy ucieka” z Burtem Reynoldsem czy „Bullitt”, w którym za kierownicą Forda Mustanga GT zasiadał Steve McQueen. Jednak pierwsze filmy z serii „Szybcy i wściekli” były czymś zupełnie nowym.

Na początku XXI wieku w świecie motoryzacji szczyt popularności przeżywał tuning, dzięki któremu auta były szybsze, głośniejsze i z pewnością bardziej efektowne. Jednocześnie nie brakowało miłośników klasyków, jak amerykańskie muscle cary. Pierwszy film znakomicie pogodził wszystkie gusta, czego esencją była scena wyścigu Doma i Briana. Pierwszy prowadził Dodge’a Chargera, drugi zaś efektowną Toyotę Suprę.

Na przestrzeni lat twórcy serii stawali się coraz bardziej pomysłowi. Standardowe auta zastępowały wojskowe pojazdy czy też inne opancerzone maszyny. Sceny pościgów stawały się coraz bardziej widowiskowe, na czym cierpiał nieco realizm. Fani jednak przyzwyczaili się do tego, żeby przymknąć oko na prawdopodobieństwo wyczynów Doma i spółki.

Najważniejszym momentem w historii „Szybkich i wściekłych” była śmierć Paula Walkera, czyli filmowego Briana O’Connera. Aktor zginął tragicznie w dniu aukcji charytatywnej, której główną atrakcję stanowiło auto – Porsche Carrera GT. Walker i jego doradca finansowy Roger Rodas wybrali się nim na przejażdżkę, jednak w pewnym momencie kierujący Rodas stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w latarnię oraz drzewo. Obaj mężczyźni zginęli. W tym samym czasie trwały zdjęcia do „Szybkich i wściekłych 7”. Po przerwie na żałobę produkcję dokończono, a w rolę Briana wcielili się bracia zmarłego aktora. Twarz Walkera dodano cyfrowo w postprodukcji.

 

Fast X (Szybcy i wściekli 10) Reżyser:Leterrier Louis

 

„Szybcy i wściekli” – filmy po kolei

Poza główną serią filmów, w której wydarzenia rozgrywają się linearnie, „Szybcy i wściekli” to również spin-offy, czyli „Tokio Drift” z 2006 roku oraz „Hobbs i Shaw” z 2019 roku. Zwłaszcza film, którego fabuła rozgrywa się w Japonii zaburza nieco porządek oglądania cyklu. Z tego względu „Szybkich i wściekłych” można oglądać zgodnie z latami powstawania bądź według chronologii fabularnej.

Z racji faktu, że „przesunięciu” w kolejności podlega tylko jeden film, wybór ścieżki nie ma aż takiego znaczenia. Przedstawimy jednak argumenty za jedną i drugą.

 

Revell, Chevy Camaro 1969 Yenko Fast and Furious, Model do sklejania, 12+

 

„Szybcy i wściekli” – kolejność chronologiczna

Zacznijmy od kolejności oglądania „Szybkich i wściekłych” zgodnie z datami powstawania filmów osadzonych w tym uniwersum. Zaletę takiego maratonu na pewno docenią miłośnicy motoryzacji, ponieważ w każdym tytule pojawiały się najbardziej modne i drogie auta. Jeśli więc przy okazji niesamowitych pościgów i kaskaderskich sztuczek chcecie obserwować, jak zmieniały się trendy w motoryzacji, polecamy oglądanie „Szybkich i wściekłych” w następującej kolejności:

  1. „Szybcy i wściekli” (2001)
  2. „Za szybcy, za wściekli” (2003)
  3. „Szybcy i wściekli: Tokio Drift” (2006)
  4. „Szybko i wściekle” (2009)
  5. „Szybcy i wściekli 5” (2011)
  6. „Szybcy i wściekli 6” (2013)
  7. „Szybcy i wściekli 7” (2015)
  8. „Szybcy i wściekli 8” (2017)
  9. „Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw” (2019)
  10. „Szybcy i wściekli 9” (2021)
  11. „Szybcy i wściekli 10” (2023)

 

Fast and Furious Dominic - plakat Marka:Grupoerik

 

„Szybcy i wściekli” – kolejność fabularna

Wydarzenia z „Szybkich i wściekłych: Tokio Drift” jako jedyne zakłócają linię fabularną serii. Żeby uniknąć spoilerów, pominiemy przyczynę tej roszady, niemniej jeśli chcecie obejrzeć wszystkie filmy zgodnie z osią czasu w uniwersum Doma i spółki, należy uwzględnić następującą kolejność:

  1. „Szybcy i wściekli” (2001)
  2. „Za szybcy, za wściekli” (2003)
  3. „Szybko i wściekle” (2009)
  4. „Szybcy i wściekli 5” (2011)
  5. „Szybcy i wściekli 6” (2013)
  6. „Szybcy i wściekli: Tokio Drift” (2006)
  7. „Szybcy i wściekli 7” (2015)
  8. „Szybcy i wściekli 8” (2017)
  9. „Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw” (2019)
  10. „Szybcy i wściekli 9” (2021)
  11. „Szybcy i wściekli 10” (2023)

„Szybcy i wściekli” bywają wręcz absurdalnie nierealni, a pomysły scenarzystów coraz bardziej szalone, niemniej seria ma obecnie status kultowej. Są to najbardziej rozpoznawalne produkcje, w których auta odgrywają znaczącą rolę i zapewne długo nic nie przebije przygód grupy niezwyciężonych bohaterów. Dlatego zapewniamy, że „Szybcy i wściekli” mogą dostarczyć Wam sporo rozrywki i idealnie nadają się na filmowy maraton.

 

Szybcy i Wściekli Krzyż naszyjnik Unisex

 

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Oglądam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: materiały promocyjne filmu „Fast X: Szybcy i wściekli” / Universal Pictures / fastxmovie.com