Jaki komputer do nauki wybrać?

Żadna nauka online nie odbędzie się bez komputera, czyli laptopa. Nie ma możliwości, żeby dziecko uczyło się przez telefon lub tablet, jeśli edukacja jest prowadzona przez Internet. Wymienione urządzenia mają zbyt małe ekrany i niewygodną klawiaturę – można skorzystać z nich doraźnie, ale nie podczas kilkugodzinnej nauki.

Lekcje przez Internet to konieczność swobodnego korzystania z platformy do nauki. W końcu widok często jest dzielony na mniejsze okienka:

  • skrzynkę mailową,
  • dziennik elektroniczny,
  • dodatkowe materiały przesłane przez nauczyciela,
  • testy,
  • filmiki.

Do tego potrzebny jest większy ekran. Dlatego na pytania rodziców „Jaki laptop wybrać?” odpowiadam „Przede wszystkim odpowiedniej wielkości”. Ekran nie może być zbyt mały. Ale jednocześnie nie największy – wtedy laptop robi się ciężki. Musimy również zastanowić się, czy urządzenie będzie służyło wyłącznie do nauki czy również pełniło funkcję rozrywkową np. pozwalało dziecku na korzystanie z gier, programów graficznych (zależnie od zainteresowań naszego ucznia). W pierwszym przypadku parametry laptopa mogą być naprawdę skromne – znajdziemy takie urządzenie w przystępnej cenie.

Im starszy użytkownik, tym laptop powinien mieć lepszą kartę graficzną, procesor, matrycę, by można było korzystać z coraz bardziej wymagających programów. Warto zwrócić też uwagę na obudowę. Wprawdzie młodszy uczeń nie podróżuje z komputerem, ale za to częściej zdarzają mu się domowe wypadki.

HP Pavilion

Drukowanie i skanowanie w domu

Wydawało by się, że drukarki nie są już potrzebne w czasach, gdy zadania szkolne można zwyczajnie wysyłać przez Internet. Tymczasem szkoła online pokazała, że bez drukarki w domu uczeń jest jak bez długopisu. Zawsze pojawią się jakieś zadania, notatki, rysunki, które trzeba wydrukować i wkleić do zeszytu, albo karty pracy do wypełnienia.Wybierając drukarkę na potrzeby szkoły nie sięgajcie na górne półki cenowe. Przede wszystkim sprawdźcie ile miejsca możecie przeznaczyć na drukarkę domową oraz jej kompatybilność z urządzeniami, z których dziecko będzie przesyłało materiały do wydruku.

Najczęstszym pytaniem rodziców jest to, czy kupić drukarkę drukującą w kolorze czy czarno-białą? Z prywatnego doświadczenia podpowiem, że w naszym domu przygoda ze szkołą trwa już 13 lat i nigdy nie zdarzyło się, by konieczne było wydrukowanie czegoś w kolorze.

Skanery również mogą przydać się podczas szkoły online. Przede wszystkim ułatwiają przesyłanie codziennych zdań i projektów semestralnych. Na potrzeby domowe nie sięgajmy po najdroższe modele, ponieważ są one przeznaczone raczej na użytek publiczny czy większych grup – mają lepszą wydajność i trwałość, co w domu nie zostanie wykorzystane. Jeśli czeka nas również kupienie drukarki, zwróćmy uwagę na urządzenia wielofunkcyjne, które i drukują i skanują. Zawsze to mniej zajętego miejsca w pokoju.

urządzenie wielofunkcyjne epson

Jak słuchać nauczyciela podczas lekcji w domu?

Czy głośniki są przydatne w szkole online? Tak! Zwłaszcza, jeśli komputer, na którym uczy się dziecko ma niższe parametry i słabe głośniki własne.

To naprawdę ważne, by uczeń dobrze słyszał, co dzieje się na lekcji online. Zwłaszcza, że jest to zupełnie inny rodzaj nauki, niż w klasach. Dziecko nie ma bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Trudniej „podnieść rękę” i dopytać o to, czego się nie dosłyszało. Poza tym wielu nauczycieli wysyła w ramach lekcji programy, audycje, filmiki, które też powinny być dobrze słyszalne, jeśli mają spełnić swoją rolę.

Głośniki są przydatne zwłaszcza w mieszkaniach – tu, w przeciwieństwie do szkoły – nie ma dzwonków obwieszczających lekcyjną ciszę. Nikt nie wyłączy pralki, nie zamknie psa, czy nie zabroni sąsiadowi przeprowadzać remontu. Dlatego musimy zapewnić dziecku komfort akustyczny poprzez wzmocnienie dźwięku głośnikami. To naprawdę nie jest duża inwestycja.

Pamiętajmy też, że kilkugodzinne korzystanie z głośników jest nadal znacznie przyjemniejsze niż długie słuchanie w słuchawkach.

Głośnik Jbl

Jakie słuchawki do nauki są najlepsze?

Jeśli mamy w domu więcej niż jednego ucznia i brak możliwości zapewnienia dzieciom oddzielnych pokoi do nauki online, pomocne będą słuchawki. Najlepiej by były od razu z mikrofonem. W takiej sytuacji, gdy w domu nie ma ciszy, słuchawki eliminują większość dźwięków dobiegających spoza „szkoły” czyli naszej lekcji online, a mikrofon zbiera dźwięk z okolicy ust ucznia, a nie z całego domu i od sąsiadów. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale na pewno poprawia komfort nauki.

Jeśli mamy słuchawki gamingowe to również z powodzeniem możemy z nich korzystać. Pamiętajmy jednak, że dziecko nie może spędzać wielu godzin w słuchawkach. A jeśli chcemy oddać mu nasz sprzęt, to najpierw sprawdźmy, czy jest odpowiedni np. czy słuchawki nauszne nie są zbyt ciężkie, a słuchawki douszne za duże.

Słuchawki JBL Tune

I na zakończenie porada, którą można potraktować z przymrużeniem oka. Kiedy już przygotujemy odpowiednio wyposażone stanowisko pracy, warto zainwestować w… butelkę z zakrętką lub zamykany, szczelny kubek. Z jednej strony musimy zadbać, by dziecko podczas nauki mogło się nawadniać, a zimą rozgrzewać ulubionym ciepłym napojem. Z drugiej strony stawianie szklanki przy laptopie jest bardzo ryzykowne zwłaszcza w przypadku młodszych uczniów.

Jeśli szukacie więcej porad, znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com