Kiedy opanujesz wielką radość i cały huragan emocji od euforii po histerię (reakcje mogą być bardzo różne i wszystkie są naturalne), porozmawiasz z osobami, które chcesz poinformować o tym fakcie, przychodzi czas na pierwsze, ciążowe przygotowania. I choć późniejsze działania będziesz podejmowała wspólnie z drugim rodzicem, może też bliskimi czy przyjaciółmi, w tym początkowym momencie, postaraj się skoncentrować wyłącznie na swoich potrzebach. 

Pomyśl o ułatwieniu sobie codzienności

I to w naprawdę podstawowych kwestiach. W tej chwili podpowiedź ta może wydawać się abstrakcyjna, ale wierz mi, wiele rzeczy w życiu kobiety w ciąży może cię zaskoczyć. Na przykład jeśli od dawna marzysz o wygodnym fotelu z podnóżkiem, to jest dobry moment by sobie na niego pozwolić. Tym bardziej, że przyda się do karmienia i może okazać się twoim miejscem dowodzenia na wiele miesięcy. Przejrzyj oferty restauracji z dowozem jedzenia i zostaw na wierzchu te ze zdrowymi propozycjami. Mogą zdarzyć się dni, że nie wyjdziesz po zakupy, lub nie będziesz miała siły gotować. Zamawiaj paczki do domu, nie do paczkomatu, by ograniczyć dźwiganie. Kup torbę na zakupy z kółkami. Zamów miękkie szczotki do mycia z długą rączką. Może przydać się też łyżka do zakładania butów. Spójrz łaskawym okiem na lekkie koce z naturalnych materiałów i poduszki w różnych kształtach, by wygodnie ułożyć się z brzuszkiem na boku. To oczywiście tylko przykłady, które mają zainspirować cię do maksymalnego ułatwienia sobie codzienności i jak najdłuższego cieszenie się samodzielnością.

fotel uszak

Dbaj o swoje bezpieczeństwo unikając zagrożeń

Zwłaszcza po 2 tygodniu od zapłodnienia do trzeciego miesiąca, szczególnie powinnaś unikać niezdrowego otoczenia i ingerencji w organizm. Zagrożeniem może być szkodliwe działanie choćby farb, chemikaliów, nawozów i oprysków do roślin czy przebywanie w miejscach o wysokim natężeniu hałasu. Musisz uważać na kontakty z chorymi. Ale też zrezygnować z niebezpiecznych działań jak solarium, sauna, rentgen, a nawet znieczulenie u dentysty. Przed jakimkolwiek zabiegiem zarówno kosmetycznym jak i leczniczym, poinformuj, że jesteś w ciąży i skonsultuj, czy nie jest on szkodliwy. To dotyczy zarówno leczenia przeziębienia jak i manikiuru. Za to zawsze miej przy sobie kartę, gotówkę, naładowaną komórkę (rozważ powerbank), butelkę z wodą i przekąskę. Twój organizm zmienia się, więc może zaskoczyć cię bardzo różnymi sytuacjami, które będą wymagały szybkiego powrotu do domu, bądź telefonu do bliskich po wsparcie.

powerbank xiaomi

Zmień przyzwyczajenia na bardziej sprzyjające ciąży

Naprawdę nie musisz rezygnować z dotychczasowego stylu życia, jednak nie obejdzie się bez pewnych korekt. Na przykład zamiast intensywnych masaży i sauny, wybierz spacer i zamów codziennie masowanie stóp u partnera. Treningi zamień na lżejsze, zwłaszcza jeśli robisz je sama i nie masz z kim skonsultować. Zacznij zwracać uwagę na zdrowe warunki do życia. Choćby… powietrze. Zimą warto unikać spacerów w smogu, a w pomieszczeniu korzystać z urządzeń oczyszczających. Latem nie wychodzimy na upały, a w pokoju uruchamiany nawilżanie i chłodzenie.

oczyszczacz

Pora skupić się bardziej na sobie

Kontroluj, czy masz odpowiednią ilość ruchu, pozwól sobie na relaks, książki, prasę, filmy czy puzzle. Notuj. W codziennym kalendarzu, ale lepiej załóż oddzielny notes, w którym będziesz zapisywać, co się dzieje. Niekoniecznie codziennie, ale co tydzień, czy co miesiąc. Zaplanuj też gdzie od początku będziesz gromadziła zdjęcia cyfrowe (będą ich setki) oraz te wywołane z ciąży i życia z dzieckiem – wolisz wkładać je do klasycznych albumów, czy może drukować w formie foto książki.

Książki

Rzuć nałogi i niezdrowe przyzwyczajenia oraz zapisz się do lekarza

 Wizyta u lekarza jest zalecana po 6 tygodniu od zapłodnienia. I najlepiej tak właśnie ją zaplanować. Jednak biorąc pod uwagę kolejki, zapisz się od razu, gdy tylko dowiesz się o ciąży. Pamiętaj też by nie przyjmować żadnych leków przed tą wizytą. Jeśli potrzebujesz stałych leków, od razu sprawdź ulotki – powinien być zapis o tym, że mogą je przyjmować kobiety w ciąży.

Znajdź wsparcie wśród bliskich i źródła solidnej wiedzy merytorycznej

 Początkowo informujemy niewiele osób o nowej sytuacji i jest to zupełnie naturalne. Warto jednak mieć jedną, dwie osoby, które będą mogły nam pomóc w niespodziewanych sytuacjach – wizyty u lekarza, gorszego samopoczucia, spadku nastroju. Równie ważne jest znalezienie wiarygodnego wsparcia informacyjnego na temat zmian, które będą zachodziły w twoim organizmie dosłownie tydzień po tygodniu. Najlepiej niech będą to książkowe poradniki, a nie rady z internetowych forów.

Więcej rad dla mam i dzieci znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com