„Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce”, Katarzyna Kubisiowska

Pierwsza w historii biografia Jerzego Vetulaniego, wybitnego polskiego neurobiologa i profesora nauk przyrodniczych. Książka Katarzyny Kubisiowskiej robi wrażenie przede wszystkim dogłębnym i szerokim researchem. „Piękny umysł, dzikie serce” pozwala poznać Vetulaniego z różnych perspektyw: jako wybitnego naukowca z ogromnymi osiągnięciami na gruncie działania leków przeciwdepresyjnych, aktywistę walczącego o rzeczy dla niego najważniejsze czy wreszcie felietonistę i propagatora nauki. Dla zainteresowanych – pozycja obowiązkowa.

Vetulani biografia

„Avicii. Biografia Tima Berglinga”, Mosesson Mans

Samobójcza śmierć Tina Berglinga, znanego całemu światu jako Avicii, jednego z najpopularniejszych, współczesnych DJ-ów, była ważnym wątkiem w dyskusji na temat zdrowia psychicznego pokolenia millenialsów - zarówno znanych i bogatych, jak i tych wiodących „zwyczajne” życie. Jednak książka Mansa Mosessona to nie tylko opowieść o szwedzkim muzyku i jego przedwczesnym odejściu z tego świata. To przede wszystkim portret głosu pokolenia, niezwykle sprawnego kompozytora i producenta, który nie tylko zrewolucjonizował gatunek, w którym tworzył, ale wprowadził muzykę taneczną z powrotem na salony. Mosesson, znany szwedzki dziennikarz, opowiada o Berglingu przez pryzmat jego najbliższych, przyjaciół i współpracowników.

avicii biografia

„Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty”, Włodzimierz Nowak, Violetta Szostak

Matematyk i speleolog, uznany alpinista i himalaista, opozycjonista czasów PRL-u i polityk w czasach III RP, w tym dwukrotny Minister obrony narodowej - Janusz Onyszkiewicz to bez wątpienia postać, której nie da się zamknąć w sztywnych ramach jednej, gotowej definicji. Biograficzny wywiad-rzeka, który powstawał aż trzy lata, pozwala czytelnikom lepiej poznać wszystkie twarze Onyszkiewicza. To nie tylko historia jego życia, pełna intrygujących przeżyć i ciekawych anegdot, ale też wypełniona osobistym spojrzeniem rozmowa o współczesnej Polsce oraz wszystkich jej odcieniach.

Onyszkiewicz wywiad

„Led Zeppelin. Młot bogów”, Stephen Davis

Wznowienie „Młota bogów” Stephena Davisa to niepowtarzalny prezent dla wszystkich fanów jednego z najważniejszych zespołów w historii hard rocka. Autor – będący z zawodu dziennikarzem muzycznym – prześledził dogłębnie całą karierę Led Zeppelin, od samych początków, aż po koniec kwartetu i jego wpływ na ówczesną scenę muzyczną. W tym wszystkim „Młot bogów” staje się nie tylko opowieścią o grupie utalentowanych muzyków, ale też o amerykańskim rocku jako takim – ze wszystkimi jego założycielskimi mitami, legendami i wpływami, których Led Zeppelin był ważną częścią od samego początku.

Led zeppelin biografia

„Poli Raksy Twarz”, Krzysztof Tomasik

Pola Raksa, aktorka telewizyjna i filmowa, której błyskotliwa kariera w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na zawsze wpisała ją do panteonu najsłynniejszych polskich gwiazd kina. Najlepiej znana z roli Marusi w „Czterech pancernych…”, często chwalona za urodę, przez lata próbowała zerwać z serialowym wizerunkiem i wytyczyć sobie nową drogę artystyczną. Książka Krzysztofa Tomasika to przejmująca opowieść o życiu zawodowym i osobistym aktorki, ale też próba pogłębionego zrozumienia gigantycznego fenomenu Poli Raksy i jaki miał on wpływ na nią samą. 

Poli raksy twarz

„Holland. Biografia od nowa”, Karolina Pasternak

Aż trudno uwierzyć, że to pierwsza w historii biografia Agnieszki Holland, jednej z najbardziej utytułowanych polskich reżyserek w historii - a na pewno najbardziej w filmowym świecie rozpoznawalnych. O swoim życiu, tak zawodowym, jak i prywatnym, opowiedziała dziennikarce filmowej Karolinie Pasternak, która zadała jej nie tylko wiele wnikliwych pytań, ale i ustanowiła z nią niezwykłą relację, pozwalającą na uzyskanie szczerych, wielowątkowych odpowiedzi. Bo historia Holland wiele takich pytań prowokuje, a odpowiedzi nie są jednoznaczne. Jak udało się jej wyrwać z siermiężnej Polski? Jak udało pogodzić się życie emigrantki w Paryżu, samotnej matki i ambicje artystyczne? I wreszcie, dlaczego to właśnie Holland zdobyła tak ogromny międzynarodowy sukces i uznanie? „Holland. Biografia od nowa” to ciekawa i wciągająca historia „matki chrzestnej” całego pokolenia reżyserów i reżyserek, której nie może przegapić żaden miłośnik filmu i kultury.

Agnieszka Holland biografia

„Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej - żołnierza powstania warszawskiego”, Michał Wójcik

Niezwykle barwna, aktywnie uczestnicząca w życiu publicznym i wciąż żywo angażująca się w sprawy społeczne. Swoje powojenne życie jako psycholożka poświęciła dzieciom z niepełnosprawnościami. Wanda Traczyk-Stawska, członkini Szarych Szeregów i uczestniczka Powstania Warszawskiego w tym roku obchodzić będzie 95. urodziny, a jej niezwykła biografia posłużyć może jako gotowy scenariusz do pasjonującego filmu. Książka Michała Wójcika to wciągająca rozmowa z Wandą Traczyk-Stawską, w której poznajemy nie tylko wojenne i powstańcze, ale i powojenne oraz zupełnie współczesne historie. Autor pyta bowiem nie tylko o to, dlaczego nazywa się „żołnierzem”, a nie „żołnierką” i jak udział w Powstaniu zmienił jej życie - zadaje też pytanie w wyjątkowy sposób związane z jej obecną aktywnością: dlaczego wciąż walczy? „Błyskawica” to pozycja wręcz obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się tak polską historią, jak i współczesnym krajobrazem społeczno-politycznym.

błyskawica tkaczyk stawska

„Dziennik geniusza”, Salvador Dali

Jeden z najwybitniejszych artystów minionego stulecia, którego dzieła, stylistyka i przede wszystkim persona weszły nie tylko do malarskiego kanonu, ale również do popkultury. W „Dziennikach” Salvadora Dalego kolejny raz (po „Moim sekretnym życiu”) mamy szansę przekonać się, że talent genialnego Hiszpana wykraczał daleko poza sztalugi. Warto też podkreślić, że w wydanych ponad trzydzieści lat po śmierci Dalego zapiskach prawda łączy się z mistyfikacją, humor ze smutkiem, a komentarze na temat jego własnych obrazów z -opiniami na temat obrazów innych malarzy. Wszystko zamknięte w niezwykłej literackiej plastyczności, która zachwyci tak miłośników sztuki, jak i niebanalnych biografii.

Salvador Dali dziennik

„Gierek. Człowiek z węgla”, Piotr Gajdziński

Najpopularniejszy przywódca ery PRL-u, do dziś asocjowany z rozkwitem gospodarczym i najbardziej „kolorowym” okresem Polski Ludowej. Edward Gierek był także jedną z najbardziej wyrazistych osobowości politycznych, a książka autorstwa Piotra Gajdzińskiego – pierwotnie wydana w 2014 roku – jest pierwszą tak kompleksową jego biografią. I również czymś więcej, niż tylko literaturą non-fiction, bo historię Gierka czyta się niemalże jak thriller. Zaczynając od czasów dzieciństwa, poprzez niełatwą emigrację i okres internowania, aż po partyjne rozgrywki i zakulisowe opowieści z czasów, kiedy był u szczytu władzy. Gajdziński podejmuje też temat swoistego fenomenu Gierka i wciąż dużej jego popularności wśród Polaków.

gierek biografia

„Tadeusz Nalepa, Breakout absolutnie”, Wiesław Królikowski

Wywiad-rzeka, w którym z jednym z najwybitniejszych polskich gitarzystów rozmawia Wiesław Królikowski, dziennikarz muzyczny mający na swoim koncie m.in. biografię Maanamu. Chociaż utrzymana w formule rozmowy, książka w szczegółowy sposób przedstawia historię życia Nalepy: od dzieciństwa po szczyt sławy, od wzlotów po upadki, od przyjaźni i miłości po zakulisowe „branżowe” konflikty. Nie brak też opowieści o artystycznych fascynacjach i, rzecz jasna, ukochanych gitarach. Wydawnictwo wzbogacone zostało także o wypowiedzi najbliższych i współpracowników Nalepy, a także o niepublikowane wcześniej zdjęcia i szkice jego autorstwa. Dla fanów – pozycja obowiązkowa.

nalepa breakout biografia

„Churchill. Opowieść o przegranym zwycięzcy”, Nina Smolar

Sir Winston Churchill to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków XX wieku. Brytyjski mąż stanu, wybitny premier i mówca; odznaczony 37. orderami i medalami oraz 11-krotny doktor honoris causa. Poświęcono mu wiele książek, opracowań, prac naukowych, a także pomników, ulic, bibliotek i placów. Nina Smolar, autorka nowej biografii Churchilla, analizuje jego życie i polityczną karierę przez pryzmat założenia, że był on, jak mówi podtytuł książki, „przegranym zwycięzcą”. Człowiekiem o fascynującej biografii, żyjącym w niezwykle ciekawych czasach i zmuszonym do podejmowania wielu trudnych decyzji, które historia, jak to już bywa, ocenia dziś w bardzo różny sposób.

churchill nowa biografia

A wy po jakie nowości książkowe sięgniecie najchętniej? Dajcie nam znać w komentarzach.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: tło: shutterstock.com