Spis treści:
  1. Ogród angielski – cechy charakterystyczne
  2. Aranżacje ogrodu w stylu angielskim
  3. Jak urządzić ogród w stylu angielskim – meble
  4. Ogród angielski– rośliny
  5. Ogród angielski – przykłady

 

Pierwsze ogrody w stylu angielskim zaczęły powstawać w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii – stąd ich nazwa. Dominuje w nich bujna roślinność, a największą inspiracją i głównym projektantem ogrodu angielskiego jest sama natura. Pozbawione regularności ogrody, zrywające z barokową sztucznością, nawiązywały do nadchodzących ideowych i kulturowych przemian przełomu XVIII i XIX wieku. Bez wątpienia to wyjątkowe miejsca, w których można się zakochać.

 

ogród w stylu angielskim pałac Windsor

 

Ogród angielski – cechy charakterystyczne

Ogród w stylu angielskim wydaje się miejscem pełnym baśniowej magii i tajemniczości. Brak w nim wyraźnych granic, natura płynnie przenika się z dziełem człowieka. Dość łatwo rozpoznać taki ogród. Wyróżniają go bowiem:

  • brak sztucznej symetrii, prostych linii i geometrii,
  • inspiracje dziką naturą,
  • bujna roślinność,
  • kręte ścieżki,
  • liczne zakątki,
  • mała architektura z naturalnych materiałów (zwłaszcza z kamienia i drewna),
  • żeliwne konstrukcje (bramy, pergole),
  • ceglane murki oddzielające poszczególne sektory w ogrodzie.

 

ogrod angielski meble

 


Warto wiedzieć:

Ogród angielski łączy w sobie cechy stylu romantycznego i sentymentalnego. Każdy z nich ma źródło w nieco innych programach ideowych, jednak wszystkie je spaja kult natury.


 

  

Aranżacje ogrodu w stylu angielskim

W ogrodzie angielskim chodzi o to, by stworzyć taką przestrzeń, w której nie widać ingerencji człowieka. Harmonia natury i architektury ogrodowej to słowo klucz, którym warto kierować się przy aranżacji ogrodu angielskiego. Roślinność powinna być bujna, zielona, ale i obficie kwitnąca. Mała architektura w postaci romantycznych altanek, kamiennych mostków, pojedynczych obelisków, ceglanych murków czy żeliwnych pergoli obrośniętych pnączami ma sprawiać wrażenie, jakby stała na swoich miejscach od lat i została wręcz wchłonięta przez przyrodę. Wytyczaj kręte ścieżki prowadzące do tajemniczych zielonych zakątków. Mogą być z kamienia, cegły, bruku lub ze żwiru. Materiały te można łączyć z trawą, co da jeszcze ciekawszy, naturalny efekt.

 


Warto wiedzieć:

Ogrody angielskie mają mniej uporządkowaną strukturę niż ogrody regularne np. francuskie, ale nie są aż tak swobodne jak ogrody rustykalne (wiejskie).


Przy zakładaniu rabaty zapomnij o wytyczaniu prostych linii i kątów. Zamiast nich postaw na asymetrię i swobodne przenikanie się roślin o różnej wysokości i kolorach.

 

Ogród angielski inspiracje


Przeczytaj także:


Jak urządzić ogród w stylu angielskim – meble

Strefa wypoczynkowa to jeden z głównych punktów każdego ogrodu. Warto dopasować ją do otoczenia. W stylu angielskim ważne jest nawiązanie do przyrody, dlatego stawiaj na meble wykonane z naturalnych materiałów i w naturalnych kolorach. Drewniane ławeczki, kamienne stołki, ale też meble ogrodowe z metalu nawiązujące do żeliwnych, kutych konstrukcji – wszystko to jest mile widziane w ogrodzie w stylu angielskim i pięknie podkreśli jego romantycznych charakter bliski naturze. Mocno stylizowane meble będą pasować do sentymentalnych przestrzeni, a nieco prostsze odnajdą się w nowoczesnym ogrodzie angielskim.

 

ogrd w stylu angielskim meble

 

Ogród angielski– rośliny

Rośliny w ogrodzie angielskim to temat przewodni tego stylu. To one nadają mu tego wyjątkowego, sentymentalnego charakteru i wyznaczają kierunek całej aranżacji. Bez odpowiednich krzewów, drzew i kwiatów nie będzie ogrodu angielskiego z prawdziwego zdarzenia.

  • Róże – to one jako pierwsze przychodzą do głowy, gdy myśli się o ogrodzie w stylu angielskim. Jest nawet specjalna odmiana – róża angielska, która doskonale wpisuje się w nieformalny krajobraz. Dobrym wyborem będą zarówno róże pnące, jak i szczepione na pniu oraz klasyczne w postaci krzewów. Jedno jest pewno – róż nie może tutaj zabraknąć.
  • Lawenda – fioletowe, aromatyczne kwiaty przywodzą na myśl romantyczne angielskie wrzosowiska. Ich kolor pięknie koresponduje z różowymi odcieniami innych roślin. Poza tym lawenda bardzo dobrze czuje się w sąsiedztwie róż.
  • Hortensje – to kolejne kwiaty będące wizytówką ogrodów w stylu angielskim. Szczególnie pięknie prezentują się w nim niebieskie, jasnoróżowe i białe krzewy hortensji.
  • Byliny – doskonale sprawdzają się na rabatach mieszanych, gdzie wypełniają miejsca pomiędzy wieloletnimi roślinami. Byliny, np. jeżówki, jaskry czy szafirki idealnie wpisują się w styl angielski i większość z nich długo kwitnie – przez całe lato aż do późnej jesieni.
  • Pnącza – krzewy pnące jak bluszcz, wiciokrzew, powojnik czy glicynia (wisteria) to nieodłączne rośliny ogrodów angielskich. Porastają pergole w ogrodzie i na tarasie, pną się po altankach, murkach, dekoracyjnych obeliskach czy bramach. Szczególnie glicynia zachwyca w maju wyjątkowymi fioletowo-niebieskimi kwiatami.
  • Krzewy i drzewa – w ogrodach angielskich dominują drzewa liściaste. Szczególnie pożądane są stare drzewa, ale nie każdy może się nimi cieszyć, zwłaszcza właściciele młodych ogrodów. Poza tym pasują krzewy takie jak cis, jałowiec, pięknie kwitnący rododendron czy berberys.

 

vidaXL Donica ogrodowa z kratką, biała, 120x40x121,5 cm, PP
vidaXL Donica ogrodowa z kratką, biała, 120x40x121,5 cm, PP vidaXL
0/5
299,99 zł
Promocja
294,99 zł  najniższa cena

310,99 zł  cena regularna

  

Aranżując ogród angielski, pamiętaj, by rośliny przenikały się, tworząc wielobarwne kompozycje o różnej wysokości. To da efekt maksymalnie zbliżony do dzikiej przyrody.

 

ogrod w stylu angielskim zielen

 

Ogród angielski – przykłady

Jeśli chcesz założyć przydomowy ogród angielski, zacznij od poznania kilku już istniejących, najlepiej na żywo. Zaczerpniesz inspiracji i łatwiej wyobrazisz sobie charakter takiej przestrzeni. Nie oznacza to konieczności wycieczki do Wielkiej Brytanii. Również w Polsce mamy piękne ogrody w stylu angielskim.

  • Sentymentalny park Arkadia

Park Arkadia został założony w 1778 roku przez Helenę z Przeździeckich Radziwiłłową. To właśnie tutaj znajduje się słynna romantyczna Świątynia Diany położona nad stawem oraz Akwedukt. Wiele obiektów parkowych zbudowano z głazów narzutowych z pobliskich pól, a w jeden z nich – Przybytek Arcykapłana – wmurowana rudę darniową. Już same nazwy budowli zdradzają sentymentalno-romantyczny charakter parku.

  • Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

Historia ogrodu sięga początków XIX wieku. W 1814 roku właściciel Przelewic August Heinrich von Borgstede założył park i rozpoczął budowę pałacu. Dziś podziwiać tu można m.in. monumentalny wiąz europejski, tajemnicze ruiny mauzoleum porośniętego bluszczem oraz staw odwiedzany przez łabędzie. Park przypałacowy został przekształcony w typowy ogród angielski w 1933 roku.

 

Ogród angielski w Przelewicach

 

  • Ogród Romantyczny w Łazienkach Królewskich w Warszawie

XIX-wieczny Ogród Romantyczny to doskonały przykład angielskich parków krajobrazowych. Jest tu staw z nieregularną linią brzegową, Aleja Chińska z mostem oraz rozległe trawniki porośnięte starymi drzewami i krzewami.

Jesteś miłośnikiem angielskiego stylu w ogrodach czy dopiero go poznajesz? Daj się zainspirować i stwórz malowniczy przydomowy ogród angielski, by na co dzień być jeszcze bliżej natury.

Wiecej artykułów znajdziesz w poradnikach z działu Dom i ogród.

Zdjęcia: Shutterstock.