Spis treści:
  1. Ogród francuski – cechy charakterystyczne
  2. Ogród francuski a angielski
  3. Ogród francuski – roślinność
  4. Meble w ogrodzie francuskim
  5. Ogród francuski – przykłady

Ogród francuski inaczej nazywany jest regularnym, klasycznym czy barokowym. Już same te określenia wskazują na jego cechy. Co ciekawe, ogrody w stylu francuskim korzeniami sięgają Włoch epoki renesansu, ale to we Francji przeżywały największy rozkwit i to z nią są dziś kojarzone.

 

Sekator kowadełkowy CELLFAST, niebieski, 1 szt, 40-414
Sekator kowadełkowy CELLFAST, niebieski, 1 szt, 40-414 Cellfast
0/5
29,99 zł
Promocja
30,90 zł  najniższa cena

30,99 zł  cena regularna

Sekator do kwiatów FISKARS SP14 Solid™
Sekator do kwiatów FISKARS SP14 Solid™ Fiskars
5/5
48,00 zł
Promocja
52,37 zł  najniższa cena

52,99 zł  cena regularna

Sekator nożycowy FISKARS Hook L78
Sekator nożycowy FISKARS Hook L78 Fiskars
5/5
234,00 zł
Promocja
238,15 zł  najniższa cena

238,99 zł  cena regularna

Nożyce do trawy GARDENA Comfort (08733-29)
Nożyce do trawy GARDENA Comfort (08733-29) Gardena
5/5
79,99 zł
Promocja
84,37 zł  najniższa cena

84,99 zł  cena regularna

  

Ogród francuski – cechy charakterystyczne

Jak każdy styl, również francuski ma swoje wyróżniki. Wiele z nich łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Najważniejsze jego cechy to:

  • geometryczny układ – w ogrodzie francuskim dominują symetryczne rabaty;
  • formowane rośliny – równo strzyżone, by wpisywały się w koncepcję geometrycznych ogrodów, są dość niskie i tworzą malownicze wzory;
  • labirynty – bardzo popularne w ogrodach francuskich, tworzone z równiutko przystrzyżonych żywopłotów;
  • żywopłoty – starannie przycięte żywopłoty różnią się np. formą czy wysokością, ale są stałym i najbardziej charakterystycznym elementem ogrodów francuskich;
  • aleje i ścieżki – najczęściej z jasnego żwiru, proste i szerokie;
  • zbiorniki wodne – oczywiście musiały być geometryczne, miały postać okrągłych, kwadratowych lub prostokątnych fontann z rzeźbami na środku, popularne były też wąskie kanały wypełnione wodą;
  • niewiele cienia – ogród francuski to przede wszystkim partery ogrodowe, więc brakuje w nim wysokich drzew, jedynie łukowe pergole nad ścieżkami porośnięte pnączami zapewniały odrobinę cienia albo aleje drzew;
  • meble – żeliwne, stylizowane, eleganckie.

 

Ogrod francuski przyklad ogrod w Villandry

 


Warto wiedzieć

W ogrodach francuskich (barokowych) dominują partery gazonowe, haftowe i rabatowe. To części ogrodu stworzone z najniższych roślin, które są sadzone i strzyżone w taki sposób, że tworzą skomplikowane ornamenty np. na wzór ptasich piór, akantu czy lilii.


Ogród francuski a angielski

Popularne dwa ogrodowe style – angielski i francuski – choć wyraźnie różnią się od siebie, są projektowane zgodnie z jasnymi założeniami. Podobieństw między nimi jest niewiele, np. żeliwne meble czy kamień jako popularny materiał.

ogrod francuki a angielski porownanie

Podsumowując, ogród francuski z założenia ma być elegancki i luksusowy w przeciwieństwie do angielskiego, który jest swoistym hołdem oddanym naturze.


Przeczytaj także:

Ogród w stylu angielskim – aranżacja, pomysły


 

  

Ogród francuski – roślinność

W ogrodach francuskich łatwo zauważyć dominację zieleni nad innymi kolorami. Trawniki, żywopłoty czy obrzeża z roślin zimozielonych to stałe punkty, zawsze równo przycięte i formowane. Nie ma tu przypadku, a miejsce dla każdej rośliny jest starannie zaplanowane i wybrane.

  • Topola czarna, wiąz, kasztanowiec – to m.in. z nich tworzone są najpiękniejsze aleje w ogrodach francuskich.
  • Bukszpan, cis, grab – rośliny zimozielone doskonale znoszą cięcie i formowanie, idealnie nadają się na obwódki, obrzeża i żywopłoty.
  • Róża – to elegancki kwiat, który świetnie pasuje do ogrodów w stylu francuskim i jest z nim kojarzony.
  • Lawenda – dobrze komponuje się z różami, podobnie jak one długo kwitnie, więc i długo cieszy oczy. Z lawendy tworzone są również żywopłoty.
  • Kwitnące rośliny jednoroczne – np. aksamitki, lewkonie, nagietki czy begonie wykorzystuje się do urozmaicenia rabat, kwiaty w ogrodach francuskich często sadzi się w geometrycznych wzorach parterów ogrodowych lub wzdłuż ścieżek.
  • Rośliny płożące – doskonale sprawdzają się w parterach ogrodowych i wypełniają przestrzenie na rabatach.

Warto wiedzieć

Ciekawym elementem ogrodów francuskich są topiary, czyli zielone rzeźby z formowanych w różne kształty krzewów i drzew.


 

ogrod w wersalu ogrod francuski

 

Meble w ogrodzie francuskim

W ogrodzie francuskim dominują meble, które choć są żeliwne, sprawiają wrażenie lekkich i delikatnych. Taki efekt osiąga się za pomocą ażurowego wykończenia, finezyjnych wygięć i florystycznych zdobień. Dodatkowo meble w ogrodzie francuskim często są białe. Pasują do eleganckiego charakteru ogrodu. Najczęściej są to ławeczki, krzesła oraz małe okrągłe stoliki na wysokich nóżkach.

  

Ogród francuski – przykłady

Ogród Wersalski

Wersal to najsłynniejszy i najbardziej spektakularny przykład ogrodów w stylu francuskim w Europie. Oszałamia przepychem – jest tu labirynt z 39 basenami z rzeźbami w stylu klasycznym, liczne wodotryski i wodne aleje kaskadowe. Na terenie ogrodu znajduje się też m.in. Sala Balowa z amfiteatrem i Kolumnada z 36 parami kolumn jońskich. To bogactwo nie dziwi, bowiem Ogród Wersalski powstał na zlecenie króla Ludwika XVI.

 

Ogrod w palacu w Wersalu

 

Ogrody Villandry

Ogrody Villandry to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w malowniczej Dolinie Loary, okalają XVI-wieczny zamek. To, co przykuwa w nich uwagę to m.in. ogrody tematyczne np. ogród wodny z jeziorkiem w kształcie lustra w stylu Ludwika XV czy ogród kuchenny, w którym uprawia się jadalne, a zarazem bardzo dekoracyjne warzywa.

 

Ogrody w stylu francuskim w Polsce

Ze względu na fakt, że ogrody francuskie mają europejski rodowód, również w Polsce można je z powodzeniem zakładać. Nasz klimat pozwala na hodowle i utrzymanie wielu gatunków roślin charakterystycznych dla tego stylu. Do najpopularniejszych i zarazem najokazalszych należą warszawskie ogrody: Ogród Saski, Łazienki i ogród przy pałacu w Wilanowie, a także francuskie ogrody w Nieborowie, Łańcucie, Białymstoku, Kozłówce i Wolborzu.

Ogrody francuskie bez wątpienia są imponujące. Choć te najbardziej spektakularne powstały na ogromnych przestrzeniach, możesz się nimi zainspirować, tworząc własny przydomowy ogród w tym wyszukanym stylu.

Więcej artykułów znajdziesz w dziale Dom i ogród.

Zdjecia: Shutterstock.