Opowiadają o tym książki poświęcone największym postaciom polityki i religii. Przemierzając tak długą drogę na szczyt, każda z tych person kryje jakieś tajemnice. Dziennikarze śledczy z całego świata starają się odsłonić jak najwięcej kulis i pokazać prawdziwą twarz osób, które tak często oglądamy w serwisach informacyjnych.

Premier pod lupą

Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się bieżący politycy, którzy wciąż pełnią ważne stanowiska w państwie. Dlatego trudno się dziwić popularności książki „Morawiecki i jego tajemnice” autorstwa Tomasza Piątka. Obecny szef Rady Ministrów wywodzi się z sektora bankowości, gdzie stawka zawsze dotyczy dużych pieniędzy. Polityczne preferencje Mateusza Morawieckiego również ulegały zmianom. Co wpłynęło na decyzje zawodowe i polityczne obecnego premiera? Skąd w ogóle wziął się w świecie wielkiej polityki oraz jak zyskał zaufanie Jarosława Kaczyńskiego? To tylko kilka z pytań, na które odpowiada książka Piątka. Ten sam autor poświęcił wcześniej wiele godzin na studiowaniu akt sądowych i IPN, żeby poznać źródła wpływów na polskiej scenie politycznej Antoniego Macierewicza. Efektem tej pracy była wydana w ubiegłym roku książka „Macierewicz. Jak to się stało”.

Morawiecki i jego tajemnice

Przeszłość i teraźniejszość księdza z Torunia

Tomasz Piątek w swojej najnowszej książce kontynuje swoją pracę wokół najbardziej wpływowych postaci polskiej polityki. Tym razem pochyla się nad postacią Tadeusza Rydzyka - księdza, biznesmena i założyciela ogormnego medialnego imperium, którego Radio Maryja było jedynie początkiem. Autor "Rydzyka i przyjaciół" skupia się przede wszystkim na przeszłości toruńskiego redemptorysty - przedstawia nam jego relację ze Służbą Bezpieczeństwa i Rosją, a także podejmuje trop zaginionych akt i odtwarza treść jednego z zaginionych dokumentów. To bardzo klasyczne i wnikliwe dziennikarstwo śledcze, a sama książka - podobnie jak poprzednie pozycje Tomasza Piątka - imponuje ogromną pracą nad źródłami, jakiej dokonał autor. 

Rydzyk i przyjaciele książka

Tajemnice Watykanu

Religia od dawna była wiązana z polityką, jednak najnowsze doniesienia dotyczące Kościoła Katolickiego w Polsce i na świecie, zwracają uwagę także na inne problemy tej ogromnej instytucji. Francuski socjolog i pisarz Frederic Martel, dotarł do setki wysoko postawionych hierarchów Kościoła w trzydziestu krajach. Zdradzili oni tajemnice, dotyczące zarówno niewielkich parafii, jak i samego Watykanu. Ukrywanie własnej orientacji i tłumienie seksualności duchownych doprowadziło do wielu krzywd osób wierzących. Autor książki „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie” zwraca uwagę na jednoczesne lobbowanie homofobii oraz ukrywanie własnych preferencji. Publikacja Martela to także debata nad tym, dlaczego Kościół wciąż jest bardzo konserwatywny, mimo usilnych starań papieża Franciszka. Jedna z najmocniejszych pozycji w tym temacie ostatnich lat.

Tajemnice watykanu

Celebryta na czele mocarstwa

Rozsądek decyzji najwyższej rangi prezydenta USA, Donalda Trumpa wciąż poddawany jest wątpliwości. W swojej dwutomowej analizie działań biznesmana i polityka, Michael Wolff stara się przybliżyć naturę miliardera oraz całą historię wyborów prezydenckich w 2016 roku. Z dwóch tomów „Ogień i furia” oraz „Trump pod ostrzałem” dowiemy się m.in. czy kampania Trumpa nie była początkowo jedynie zabiegiem marketingowym, a sam biznesmen wcale nie miał zamiaru objąć fotela najważniejszej osoby w Stanach. Poznamy opinie pracowników Białego Domu, które były na tyle kontrowersyjne, że państwowe władze dążyły do zablokowania premiery drugiego tomu. Według Wolffa w Waszyngtonie pod rządami Trumpa panuje chaos, tymczasem prezydent o autorze książki powiedział, że „to totalny przegryw, który nazmyślał historie, żeby tylko sprzedać tę naprawdę nudną i niewiarygodną książkę. (…). Nigdy nie udzielałem mu do niej wywiadu”. Kto zatem ma rację i gdzie należy szukać prawdy?

Trump pod ostrzałem

Demaskacja teoretycznego państwa

Bartłomiej Sienkiewicz mimo wieloletniej kariery politycznej, związanej m.in. z  Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, któremu przewodził w latach 2013-2014, kojarzony jest głównie z jedną wypowiedzią. Chodzi o nagranie, które opublikował tygodnik Wprost o tym, że Polska istnieje tylko teoretycznie. Co więcej, Sienkiewicz nie wypiera się swojego stwierdzenia, a wręcz wykorzystuje je, tytułując swoją książkę „Państwo teoretyczne”. Autor ukazuje kulisy funkcjonowania najważniejszych organów w państwie, jego problemy i bolączki. Oprócz wnikliwej analizy w książce znajdziemy również niebanalne odpowiedzi, poparte zdobytym doświadczeniem. Sienkiewicz porusza zarówno tematy kuluarów najważniejszych państwowych gabinetów, jak i chociażby niepokojącej fali pożarów wysypisk śmieci. Co ciekawe, oba tematy są silnie połączone. Pozycja, którą powinien zgłębić każdy, kto interesuje się rodzimą polityką.

Bartłomiej sienkiewicz państwo teoretyczne

Paradoks prezesa

Jarosław Kaczyński przez lata stał w cieniu swojego brata Lecha Kaczyńskiego. Jak możemy przekonać się dzięki lekturze książki „Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego”, nie bezczynnie. Brak zainteresowania ze strony mediów oraz pełne politowania komentarze na temat kota Pana Prezesa to w obecnych czasach pieśń przeszłości. Imperium prawicowego wodza zbudowane jest na zgliszczach partii Porozumienie Certum i na naszych oczach rośnie w siłę. Ten tytuł wydaje się przez to tym ciekawszy.  

Jarosław Kaczyński spółki

Media zazwyczaj informują nas o efekcie końcowym – wyborze władz, decyzjach hierarchów czy nowej ustawie. Jednak rzadko mamy okazję poznać zaplecze, które nie zawsze jest przejrzyste i zgodne z zasadami. Te książki ujawniają przynajmniej część sekretów, jakie zrodziły się przez lata na szczytach władzy i pomogą zrozumieć mechanizmy, jakie rządzą naszym światem.

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje. Magazyn Online.