Jeśli szukasz idealnej golarki elektrycznej, zacznij od zadania sobie kilku pytań. Listę tych najważniejszych zagadnień do przemyślenia oraz pomocne wskazówki znajdziesz poniżej.

Golenie płynne

Zacznijmy od modelu golarki elektrycznej wyposażonej w folię. Jak one działają? W małym urządzeniu znajduje się cienki pasek z otworami, do których dostają się włoski. Pod folią są ostrza, które tną zarost. Do twojej decyzji pozostaje również samych ilość folii: jedna, dwie lub nawet trzy folie.

Co więc wybrać? Modele najdroższe to te, które mają aż trzy folie w zestawie oraz największą ilość ostrzy. Co to oznacza? Bardzo dokładne golenie i najbardziej płynne. Modelem z najwyższej półki będzie choćby maszynka Braun Series 9 , a trochę tańszym z mniejszą ilością ostrzy – Braun 5160s. Trzeba pamiętać, że im mniej folii, tym golenie będzie mniej dokładne i zajmie więcej czasu.

 

Golarka BRAUN Series 9 9291cc

 

Ważne jest, by golarki można było używać na mokro i na sucho. Wtedy niezależnie od sytuacji (w podróży albo kiedy masz tylko pięć minut na przygotowanie) taki model zawsze zadziała. Nowoczesne golarki foliowe mają też dodatkowe funkcje, na przykład: skanują zarost i dopasowują działanie do grubości i długości włosków. Są też golarki, które zapamiętują kształt twarzy oraz te, które przeznaczone są dla bardzo wrażliwej cery.

Warto zwracać uwagę na praktyczne aspekty jak choćby funkcję wbudowanego trymera. Większość dobrych golarek ma wbudowany trymer do przycinania zarostu, więc zakup oddzielnego trymera nie jest konieczny. Co jeszcze jest ważne? Zasilanie, a dokładniej to, czy golarka ma akumulator, baterię a może musi być stale podłączona do prądu? Najlepszym wyborem będzie model łączony – akumulatorowo-sieciowy – jak ten, nieco tańszy Remington Capture Cut. Podobnie jak przy wyborze szczoteczki elektrycznej do zębów, ważne jest, jak długo ładuje się akumulator i jak długo działa bez ładowania. Zwykle pełne ładowanie zajmuje maksimum godzinę, a działanie bez przerw zajmie tyle samo. Dla zapominalskich, którzy nie odkładają golarki do stacji ładowania, są też specjalne modele z tzw. szybkim kilkuminutowym ładowaniem.

 

Golarka REMINGTON Capture Cut PRO XF8705

 

Ostatnia ważna sprawa to zużycie folii. Najdroższe modele golarek to te, które wyglądają jak miniroboty. Informują użytkownika o stanie zużycia folii i ostrzegają, kiedy trzeba je wymienić. Wybierając model dla siebie, warto sprawdzić golarki ze stacją ładującą, która jednocześnie czyści golarkę i konserwuje folie tnące. Model będzie droższy ale dużo trwalszy. 

Golenie turbo

Są tacy, którzy twierdzą, że najlepsze są golarki głowicowe. Takie modele najlepiej sprawdzają się w przypadku twardego i gęstego zarostu. Jak działa taki typ golarki? Maszynka wyposażona w dwie lub trzy głowice, w trakcie golenia dopasowuje się do kształtu twarzy dzięki ruchomym częściom, na których osadzone są głowice. Każda z nich zbudowana jest ze specjalnych osłonek, pod którymi znajdują się ostrza tnące w różnej ilości. I znów wszystko zależy od ilości głowic i ostrzy. Im więcej, tym lepiej. Golarka głowicowa jest szybsza i jednak trochę dokładniejsza od tej z folią, ale za to droższa. Sprawdź model Philips Series 7000. Jak większość nowych golarek działa jeszcze lepiej, dzięki specjalnej aplikacji, która steruje goleniem. Umożliwia to zmiany trybu golenia na delikatny lub dopasowany do indywidualnych potrzeb cery. Poza tym aplikacja daje wskazówki techniczne, co usprawnia cały rytuał.

 

Golarka do brody PHILIPS Series 7000 S7970/26

 

Co jeszcze może golarka głowicowa? Może podnosić zarost dla ultradokładnego golenia. Może też być wodoszczelna – taką maszynką ogolisz się też pod prysznicem. Inne parametry? Podobnie jak przy golarkach wyposażonych w folię: ważne jest, jak długo się ładuje, jak długo działa i czy ma stację czyszczącą? Jeśli szukasz niedrogiego modelu, takiego, który można myć pod bieżącą wodą, sprawdź golarkę Remington HyperFlex Aqua