Rodzaje ładowarek samochodowych

Ładowarki samochodowe są zasilane z tzw. gniazda zapalniczki samochodowej, nazywanego także gniazdem 12V. Aby naładować smartfon czy inne urządzenie elektroniczne, musimy podłączyć ładowarkę do takiego gniazda i przekręcić kluczyk. Gniazdo nie jest zasilane, kiedy samochód jest wyłączony, a kluczyk znajduje się poza stacyjką, dzięki czemu nie ma konieczności odłączania ładowarki za każdym razem po zakończeniu procesu ładowania.

Istnieje wiele rodzajów ładowarek samochodowych. Najprostsze ich wersje posiadają pojedynczą wtyczkę z zamocowanym na stałe kablem, zakończoną złączem USB. Atutem tego rozwiązania jest niska cena i użyteczność, jednak posiada ono także swoje ograniczenia. W przypadku kabla zamocowanego na stałe do ładowarki, nie mamy możliwości jego wymiany na inny, zakończony innym złączem. Przykładowo, jeżeli nasza ładowarka posiada na końcu kabla złącze mikro USB, nie podłączymy jej do naszego nowego smartfona, posiadającego port ładowania USB-C. W tej sytuacji pozostaje nam zakupić nową ładowarkę.

Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są ładowarki samochodowe posiadające port USB (pojedynczy lub podwójny), do którego możemy podpiąć dowolny kabel. Kiedy nie są wykorzystywane nie przeszkadzają, ani nie rozpraszają uwagi kierowcy, gdyż tylko nieznacznie wystają z gniazda zapalniczki. Użytkując je musimy jednak pamiętać o tym, by oprócz urządzenia zabierać w podróż także kabel ładowania od oryginalnej ładowarki lub by dokupić dodatkowy egzemplarz, który będziemy trzymać w samochodzie.

Ciekawym typem ładowarki samochodowej są urządzenia wyposażone w wiele portów USB. Zajmują one więcej miejsca niż ładowarki z jednym lub dwoma portami, ale oferują większe możliwości. Możemy podłączyć do nich jednocześnie kilka urządzeń. Tego typu ładowarki samochodowe dysponują dużym natężeniem prądu, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o spadek ich wydajności, nawet jeżeli wszystkie porty USB będą wykorzystywane.

Ładowarka samochodowa

Ładowarka samochodowa do laptopa, kamery czy akumulatora?

Opisane powyżej urządzenia mogą służyć jako ładowarka do kamery samochodowej, smartfona czy tabletu. Zajmując się tematem rodzajów ładowarek warto wspomnieć jednak także o bardziej zaawansowanych rozwiązaniach. Na rynku dostępne są ładowarki samochodowe do laptopa - ich bardziej profesjonalna nazwa to zasilacze do laptopów. Zwykle mają one formę gniazda zintegrowanego z przetwornicą prądu. Dostępne na rynku urządzenia uniwersalne posiadają w zestawie pakiet wymiennych końcówek, pozwalających na podłączenie ładowarki do laptopów różnych producentów.

Philips ładowarka samochodowa

Ładowarka do akumulatora samochodowego

Wśród często poszukiwanych przez kierowców ładowarek znajdują się także ładowarki do akumulatorów samochodowych. Hasło to nie jest do końca precyzyjne – osobie poszukującej ładowarki do akumulatorów pojazdu może bowiem równie dobrze chodzić o urządzenie do ładowania samochodu elektrycznego, prostownik do doładowywania akumulatora kwasowo-ołowiowego zamontowanego w pojeździe, jak i o tzw. booster (inaczej starter) – czyli urządzenie służące do awaryjnego rozruchu pojazdu w sytuacji, gdy jego akumulator rozładował się. Tylko to ostatnie urządzenie jest rozwiązaniem mobilnym, często posiadającym możliwość ładowania z gniazda zapalniczki samochodowej. Oczywiście boostera nie naładujemy w pojeździe „po fakcie”, czyli wtedy, gdy nasz akumulator odmówi posłuszeństwa. Jeżeli zatem wozimy takie urządzenie w samochodzie, pamiętajmy, by od czasu do czasu podłączyć je do gniazda 12V w pojeździe w celu uzupełnienia baterii lub zabrać do domu i podłączyć do tradycyjnego gniazdka 230V.

Ciekawym rozwiązaniem są wielofunkcyjne urządzenia, łączące funkcje prostownika i startera. Poszukując takich produktów, pamiętajmy o tym, by konkretnie wpisywać w wyszukiwarkę lub podawać sprzedawcy funkcje urządzenia.

ładowarka do akumulatora

Ładowarka samochodowa – jak wybrać odpowiednią?

Zakup ładowarki samochodowej do telefonu, laptopa czy innych urządzeń powinien być zawsze poprzedzony dokładną identyfikacją naszych potrzeb. Jeżeli spędzamy w samochodzie niewiele czasu, a sprzęty elektroniczne ładujemy głównie w domu, dobrym rozwiązaniem dla nas będzie prosta i tania ładowarka ze zintegrowanym kablem lub jednym/dwoma gniazdami USB. Ci, którzy jeżdżą nieco więcej, często przewożąc kilka osób, mogą pozwolić sobie na bardziej zaawansowane rozwiązanie – np. ładowarkę ze zwiększoną liczbą portów USB. Dobrze przy okazji wyposażyć się w odpowiedni zestaw przewodów – z wejściem standardowym, USB C czy też dedykowanym do ładowania iPhone’ów.

Na rynku dostępne są także tzw. szybkie ładowarki samochodowe o zwiększonej mocy. Są one w stanie naładować podstawowe urządzenia szybciej od standardowych ładowarek, jednak wybierając taki produkt warto pamiętać, by sprawdzić czy posiada on odpowiednie zabezpieczenia przez przepięciami, przegrzaniem czy przeładowaniem. Korzystanie ze zbyt mocnej ładowarki samochodowej nie posiadającej zabezpieczeń może skończyć się uszkodzeniem telefonu czy innego urządzenia, a w gorszym wypadku nawet zwarciem w instalacji elektrycznej pojazdu.

Ładowarka samochodowa port USB

Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także indukcyjna ładowarka samochodowa. To rozwiązanie umożliwia ładowanie urządzeń bez konieczności podłączania kabla. Najczęściej indukcyjne ładowarki przeznaczone do samochodów mają formę uchwytu na smartfona. Montuje się je do kratek wentylacyjnych lub szyby pojazdu. Wystarczy włożyć smartfon do uchwytu, by uruchomić przepływ prądu. Wybierając taką ładowarkę, warto pamiętać jednak o kilku kwestiach. Nie wszystkie urządzenia mogą być ładowane indukcyjnie. Przed zakupem sprawdźmy czy nasz smartfon lub inne urządzenie posiada taką funkcję. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że choć ładowarka indukcyjna zasila nasze urządzenie bezprzewodowo, sama musi być ładowana w sposób tradycyjny – poprzez podłączenie do gniazda zapalniczki.

Niektóre samochodowe ładowarki posiadają dodatkowe funkcje, np. transmitera FM, który umożliwia słuchanie muzyki z telefonu poprzez standardowe radio samochodowe. Jeżeli jest to dla nas istotna funkcja, weźmy ją pod uwagę przy poszukiwaniach.

Jakiej firmy ładowarkę samochodową wybrać? Samsung, Xiaomi, Baseus - osoby zainteresowane kupnem takiego produktu najczęściej sprawdzają oferty tych marek. Warto zapoznać się jednak także z propozycjami innych producentów i porównać ich możliwości.

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com