Lampy ścienne do sypialni. Czy warto je kupić?

Ich funkcjonalność jest na tyle wszechstronna, że sprawdzą się zarówno w wielkopowierzchniowych sypialniach, jak i nieco bardziej kameralnych, niewielkich pomieszczeniach do spania. Źródła światła przeznaczone do sypialni dzielą się na trzy kategorie:

  • Oświetlenie sufitowe, najjaśniejsze i najbardziej wyraziste
  • Lampki nocne, umieszczane zwykle na tzw. stolikach sypialnianych albo lampkach nocnych. Posiadają nieco bardziej stonowane i łagodne światło niż lampy sufitowe, jednocześnie umożliwiając np. bezproblemowe czytanie przed snem,
  • Kinkiety, montowane na ścianach. Charakteryzują się delikatnym światłem, a także zróżnicowanymi sposobami jego emisji. Występują zarówno w pojedynczych, jak i „szeregowych” formach, reprezentując najróżniejsze style projektowania.

Jak widać, każda z wymienionych powyżej kategorii spełnia oddzielne funkcje. Jeśli sypialnia pełni jednocześnie funkcję garderoby, z pewnością przyjdzie korzystać z jasnego oświetlenia sufitowego. Nie sprawdzi się ono jednak np. podczas oglądania ulubionych programów telewizyjnych lub czytaniu książki — jest zdecydowanie zbyt jasne. Właśnie w takich sytuacjach do akcji wkraczają lampki nocne oraz kinkiety, będące z reguły najmniejszymi urządzeniami oświetlenia w sypialni. Takie urządzenia jak kinkiety nad łóżko charakteryzują się jednak kilkoma istotnymi parametrami, które warto wziąć pod uwagę w czasie zakupów.

Kinkiety do sypialni nad łóżko — najważniejsze cechy

Istotne charakterystyki, o których trzeba pamiętać, wybierając wymarzony kinkiet, dotyczą przede wszystkim sposobu dystrybucji światła oraz samej ilości żarówek lub lamp. Na to warto zwrócić uwagę:

  • Sposób wykonania kloszy,
  • Ukierunkowanie emisji światła,
  • Liczba lamp lub żarówek,
  • Technologia ich wykonania,
  • Optymalna wysokość montażu.

Choć mogłoby się wydawać, że to całkiem sporo informacji jak na prostą lampkę, nie dajmy się zwieść zwieść — odpowiedni dobór oświetlenia jest kluczem do stworzenia atmosfery w sypialni, która sprzyja wypoczynkowi po ciężkim dniu.

Dlaczego klosze są tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że mogą być wykonane z przepuszczalnych lub nieprzepuszczalnych materiałów. Zdarzają się takie lampki nad łóżko, które posiadają przezroczyste klosze. Ze względu na taki sposób ich produkcji, emitują dość jasne światło. Nie zawsze może ono współgrać z optymalnym zasypianiem. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będą klosze częściowo przepuszczające światło, lub też nieprzepuszczające go w ogóle (w produktach tego typu, światło jest ukierunkowywane bezpośrednio na ścianę).

Kierunek emisji jest ściśle powiązany z kloszem, który posiada na niego niebagatelny wpływ. Najczęściej to właśnie kształt klosza decyduje o tym, w którym kierunku i w jaki sposób rozprowadzane jest światło. Trzeba także pamiętać o liczbie żarówek, a także technologii ich wykonania. Im więcej lumenów, tym dana żarówka jest jaśniejsza. Oprócz tego nowoczesne kinkiety do sypialni często charakteryzują się konstrukcjami „szeregowymi”, w których w jednym rzędzie zamontowanych jest kilka lampek z żarówkami.

Technologia ich wykonania również jest ogromnie istotna. W przypadku wykorzystania diod LED dany produkt jest energooszczędny i długowieczny (a dodatkowo może emitować wyraziste światło).

Kinkiety nad łóżkiem. 5 ciekawych propozycji

Jak w przypadku każdego artykułu domowego, nie istnieją ograniczenia w stylistyce i sposobie wykonania kinkietów. Przy ich zakupie, warto przejrzeć zróżnicowane propozycje. Poniżej znajduje się pięć interesujących przykładów.

ECPower — Lampa ścienna w stylu loftowym

Czy ktoś nie lubi stylu loftowego? Proste kolory, nowoczesne konstrukcje, wysublimowany minimalizm i wszechstronna funkcjonalność — czego chcieć więcej? Omawiany kinkiet charakteryzuje się możliwością szerokiej regulacji, dzięki czemu może z łatwością być dostosowany do bieżących potrzeb. Jest typowo dekoracyjny, emitując ciepłe, przyjemne w odbiorze światło.

kinkiet do sypialni

ActiveJet — Listwa AjeHolly 4P

Aż cztery regulowane źródła światła — czego chcieć więcej? Kinkiet ten przyda się zdecydowanie w większych sypialniach, gdzie w celu stworzenia odpowiedniego nastroju potrzebne jest dość intensywne źródło światła. Stylistyczne akcenty art nouveau czynią z tej propozycji świetny artykuł do montażu w każdej sypialni.

kinkiet listwa

MIA home — Deer

A może szukasz czegoś niestandardowego? Niecodziennej syntezy tradycji i nowoczesności? W takim razie będzie to produkt idealny. Nowoczesna technologia LED połączona z nakierowaniem światła na ściany, a dodatkowo w kształcie głowy jelenia — jest to estetyczny eksperyment dla odważnych.

kinkiet deer

Lemir Pixi Black — esencja gustownej prostoty

Kilka odpowiednio wyprofilowanych kawałków metalu potrafi dać świetny rezultat. Nie inaczej jest w przypadku Pixi Black, która w gruncie rzeczy stanowi po prostu cienką, czarną rurkę, wychodzącą ze ściany w kierunku żarówki. Proste? Z pewnością. Gustowne? Jeszcze jak — istny loft!

kinkiet loft

Wofi — Letizia 045

Design i nastrój przejawiają się w tym kliknięcie nie tylko za sprawą odpowiednio stonowanego światła, ale i projektu samego sprzętu. Skonstruowany jest w formie kwadratowej płytki, gdzie światło emitowane jest przez specjalnie zaprojektowaną taśmę LED. Jest to produkt uniwersalny, który nada się zarówno w takich pomieszczeniach jak salon, jak i w sypialni.

kiniet nowoczesny

Powyższe projekty to tylko wierzchołek góry lodowej — ze względu na nieustającą popularność kinkietów, co rusz pojawiają się interesujące projekty w każdym możliwym stylu. Nie czekaj i już dziś wybierz taki kinkiet, dzięki któremu twoja sypialnia będzie wyglądać klimatycznie i wyjątkowo!

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com