Uchwyt do telewizora – jaki wybrać? Dostępne rodzaje

Mogłoby się wydawać, że tak niepozorny element montażowy jak uchwyt do telewizora nie występuje w zbyt wielu modelach, w związku z czym jego wybór jest prosty. W rzeczywistości jednak, ze względu na różne preferowane sposoby wieszania oraz obsługi telewizorów, gadżet ten może być dostępny w różnych wersjach. Poznaj te najpopularniejsze!

F150B - Obrotowy uchwyt ścienny na sprężynie gazowej do monitorów i telewizorów LCD LED 17″–27″

Nieruchomy uchwyt do telewizora na ścianę

Zgodnie z nazwą, ten uchwyt jest solidnie przymocowany do ściany i nie da się nim poruszać. Oznacza to, że nie masz możliwości zarządzania poziomem pochylenia telewizora, jego wysokością lub kierunkiem ustawienia. To dobry wybór, gdy zawsze oglądasz telewizję z tego samego miejsca, np. z poziomu zestawu wypoczynkowego.

Co więcej, ten model jest bardzo płaski, dzięki czemu urządzenie niemal w ogóle nie odstaje od ściany. Daje to bardzo nowoczesny efekt i robi podwójne wrażenie w przypadku telewizorów wyposażonych w funkcję wyświetlania konkretnej grafiki w trybie eko, a więc o zmniejszonym poziomie poboru prądu. Podczas wizyty gości możesz włączyć na nim np. wyświetlanie obrazu ulubionego artysty, zyskując dodatkową ozdobę pokoju dziennego.

Ruchomy uchwyt do telewizora na ścianę

Uchwyty ruchowe występują w dwóch podgrupach: dostępne są modele teleskopowe oraz obrotowe. W obu przypadkach ich cechą charakterystyczną jest możliwość zarządzania (w ograniczonym stopniu) zakresem odchylenia telewizora od ściany, jego kątem nachylenia ku dołowi, wysokością umiejscowienia oraz kierunkiem (przechylaniem na boki).

Teleskopowy uchwyt do telewizora wizualnie przypomina rękę zgiętą w łokciu. Posługując się tym porównaniem, można powiedzieć, że sprzęt jest trzymany przez „dłoń”, czyli element uchwytu pozwalający na zawieszenie urządzenia. „Ramię” oraz „przedramię” daje się wysuwać do przodu (rozprostowywać), dzięki czemu możesz w razie potrzeby nieco przybliżyć ekran w swoją stronę. Bez kłopotu obniżysz albo podwyższysz uchwyt, zmieniając wysokość zawiśnięcia telewizora oraz przechylisz wyświetlacz bardziej na prawą lub lewą stronę.

Uchwyt obrotowy do telewizora na ścianę to zwykle sztywny pałąk zakończony mocowaniem na obudowę. Możesz go przechylać na boki oraz do góry i ku dołowi, zazwyczaj jest jednak krótszy od pozwalającego się zginać modelu teleskopowego.

Uchwyt ścienny TV FREEMOUNT LCD-240 EK, VESA 400x400 mm, Nach.-15/+15°, Obrót 180°, Zasięg 70-400mm

Wysuwany uchwyt do telewizora na szafkę

Rzadko spotykany, ale niezwykle funkcjonalny model, tj. wysuwany uchwyt do telewizora, to gratka dla osób, które lubią nowoczesne gadżety, raczej rzadko spędzają czas przed ekranem i chcą oszczędzić sporo miejsca w mieszkaniu. Uchwyt ten montuje się w specjalnej szafce, nieużywany telewizor jest w niej więc schowany. Gdy chcesz coś obejrzeć, przy pomocy pilota uruchamiasz uchwyt, a ten wysuwa się z mebla wraz z ekranem. Na mniejszą popularność tego modelu wpływa prawdopodobnie wymagająca metoda montażu, musisz bowiem nie tylko zaopatrzyć się w odpowiedni uchwyt, ale także szafkę z otworem umożliwiającym wysuwanie telewizora.

Sufitowy uchwyt do telewizora

Uchwyt do telewizora montowany pod sufitem to jeden z chętniej wybieranych modeli. Zazwyczaj pozwala na pełną regulację kierunku ekranu (czyli przechylanie go bardziej w lewo, prawo czy ku dołowi), a także obniżanie wysokości jego zawieszenia. W przypadku podwyższania masz do czynienia z oczywistą przeszkodą, jaką jest sam sufit. To świetny wybór do sypialni, pozwala bowiem na wygodne oglądanie z pozycji leżącej, bez konieczności zmieniania pozycji czy nienaturalnego odchylania głowy.

Uchwyt ścienny TV TECHLY, VESA 100x100, 8 kg

Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując uchwyt do telewizora?

Wybór rodzaju uchwytu pozwoli ci zarządzać zawieszonym telewizorem zgodnie z oczekiwaniami. To jednak nie jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem. Równie podstawową informację stanowi to, jaki powinien być rozstaw otworów montażowych, co podpowiada standard VESA. Wyrażony zostaje w dwóch liczbach rozdzielonych znakiem „x”, np. 75 x 75 mm lub 600 x 400 mm. Pierwsza informuje o odległości między górnym i dolnym otworem. Druga – o odległości między pierwszym z prawej strony i ostatnim z lewej (bądź na odwrót, kolejność stron nie ma znaczenia).

Aby wiedzieć, który uchwyt kupić, musisz sprawdzić standard VESA, pod jaki podlega twój telewizor – czyli jak ma rozstawione miejsca na wkręty. Jeżeli producent nie przedstawił takiej informacji (bo ta nie jest standardem wśród specyfikacji), możesz poszukać modelu uniwersalnego albo zmierzyć opisane odległości.

Koniecznie sprawdź również, jaki jest maksymalny udźwig interesującego cię modelu. Informacja ta będzie wyrażona w kilogramach i wskazuje na to, ile może maksymalnie ważyć zawieszony przy pomocy uchwytu sprzęt. Koniecznie poznaj więc dokładną wagę twojego telewizora – jeśli waży np. 25 kg, wybierz uchwyt o udźwigu minimum do 30, nie do 20 kg.

Upewnij się też, że wielkość twojego telewizora, czyli przekątna wyrażona w calach, będzie odpowiednia dla uchwytu, który cię zainteresował. Inne modele mogą pasować do urządzeń 40-calowych, a inne do 70-calowych. Producenci zapisują te informacje w postaci obsługiwanego zakresu przekątnych, np. 23-60 cali.

Uchwyt ścienny TV FREEMOUNT LCD-480, VESA 400x400 mm

W przypadku modeli ruchomych warto także zweryfikować możliwy maksymalny stopień regulacji ich wysokości czy kąta nachylenia. Dana ta jest zwykle wyrażona w stopniach. Im wyższa wartość, tym większą zyskasz swobodę zarządzania telewizorem.

Więcej porad znajdziesz w dziale Elektronika

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com