Monitor dla programisty – jaką matrycę wybrać?

Najważniejszym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, chcąc wybrać idealny monitor dla programisty, będzie matryca – czyli po prostu ekran. Najpopularniejszymi rodzajami matryc są modele IPS, TN i VA. Czym się różnią?

Matryca IPS

Matryca IPS słynie z wysokiej jakości obrazu, dobrego odwzorowania kolorów oraz szerokiego kąta widzenia. Monitory z IPS zapewniają także doskonałą częstotliwość odświeżania ekranu, sięga ona bowiem nawet 144 herców (Hz), a także niemal błyskawiczny czas reakcji. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest jednym z najlepszych wyborów dla programisty, a więc użytkownika profesjonalnego.

monitor hp

Matryca TN

Matryca TN zazwyczaj stosowana jest w tańszych wersjach monitorów, powinny zwrócić na nią zatem uwagę osoby o ograniczonym budżecie. Co ciekawe, matryca TN przy naprawdę niskim koszcie zakupu zapewnia świetną częstotliwość odświeżania oraz krótki czas reakcji. Zdecydowanie gorzej wypada jednak odwzorowanie barw, co sprawia, że modele te nie będą najlepszym wyborem na główny monitor dla programisty. Jeżeli jednak planujesz mieć co najmniej dwa, to tańszy TN sprawdzi się właśnie jako ekran dodatkowy.

monitor samsung

Matryca VA

Ten rodzaj matrycy jest – najprościej ujmując – połączeniem cech wyżej wymienionych rodzajów ekranów. Nie ma tak dobrej jakości obrazu jak IPS, ale zapewnia z kolei znacznie lepszy kąt widzenia niż TN. Słynie z dobrego kontrastu i odwzorowania czerni, czego brakuje obu wcześniej wymienionym matrycom. Co więcej, poszczególne modele monitorów VA oferują naprawdę dobry czas reakcji oraz częstotliwość odświeżania (na poziomie nawet 1 ms i 144 Hz). Ten typ matryc będzie więc dobrym wyborem dla programisty, który chciałby nieco oszczędzić na sprzęcie, a także dla początkujących. 

Więcej informacji na temat rodzajów matryc znajdziesz w naszym artykule: Jaki typ matrycy w monitorze wybrać? IPS, TN czy VA?

monitor iiyama

Jeden, dwa, a może więcej – ile monitorów powinien mieć programista?

Już na wstępie możemy podkreślić: jeden monitor w przypadku programisty to zdecydowanie za mało. Oczywiście da się na nim pracować, jednak większa liczba ekranów oznacza rzadszą konieczność minimalizowania okien, a tym samym znacznie sprawniejsze przepisywanie bądź porównywanie danych. Można zatem spokojnie przyjąć, że dwa monitory to absolutna podstawa wydajnej i efektywnej pracy programisty. Z kolei dylemat dotyczący tego, czy warto zainwestować w jeszcze większą ich liczbę, uzależniają w największej mierze indywidualne oczekiwania. Jeżeli często robisz naprawdę wiele rzeczy jednocześnie, to tak – w twoim przypadku przydadzą się nawet cztery.

Jak dopasować do siebie kilka monitorów?

Praca na kilku ekranach oznacza nie tylko większą przestrzeń roboczą, a tym samym wygodę, ale także minimum podwójne zmęczenie oczu. Dlatego dobrą decyzją będzie zdecydowanie się na wybór albo identycznych urządzeń, albo o takich samych parametrach. Wówczas wzrok nie będzie mierzył się z takimi wyzwaniami, jak niedopasowany poziom ciepła podświetlenia matrycy czy różnej rozdzielczości.

Polecamy także wybór monitorów o maksymalnie cienkich ramkach. Dzięki temu ekrany będzie można do siebie maksymalnie zbliżyć, co jeszcze bardziej ułatwi przeskakiwanie wzrokiem między fragmentami kodu, danymi, informacjami czy programami. Dobrze też, by chociaż jeden z nich był wyposażony w funkcję PIVOT, o której więcej opowiadamy poniżej. Dzięki takiemu wyposażeniu zyskasz możliwość dopasowywania do siebie ekranów w kształty, które w danym momencie odpowiadają ci najbardziej (długą poziomą linię, literę L i tak dalej).

monitor philips

Jaki monitor dla programisty – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rodzaj matrycy nie jest oczywiście jedyną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnego monitora. Niemniej istotne będą jego dane techniczne, a w szczególności:

  • Funkcja PIVOT – opcja umożliwiająca obrócenie ekranu o 90º, a zatem zmianę jego pozycji z poziomej na pionową. Niezwykle istotna dla programistów ze względu na znaczną poprawę komfortu oraz tempa pracy; im więcej kodu będzie widać na jednej „stronie”, bez konieczności scrollowania, tym wygodniej przebiegnie realizacja zadań czy szukanie błędów.
  • Dostępne złącza – poza standardowymi złączami HDMI, DVI oraz DisplayPort, monitor dla programisty powinien oferować również porty USB. Umożliwiają podpięcie urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz czy klawiatura, bezpośrednio pod monitor. Godne uwagi będą także urządzenia ze złączem MHL pozwalającym na wyświetlanie obrazu z urządzeń mobilnych: smartfonów czy tabletów.
  • Proporcje obrazu – wystarczający będzie monitor o proporcjach panoramicznych, a zatem 16:9 oraz kwadratowych: 5:4 lub 4:3.
  • Przekątna ekranu – w realizacji zadań programisty bez wątpienia najlepiej sprawdzi się duży monitor. Pozwoli on na wygodne podzielenie ekranu na różne sekcje, a tym samym wyświetlanie kilku aplikacji jednocześnie i pisanie kodu w tym samym czasie. Optymalne będą modele od 27 do 29 cali, które nie tylko zapewnią ci dostęp do dużej przestrzeni roboczej, ale także bez kłopotu zmieszczą się na biurku.
  • Rozdzielczość ekranu – im wyższa, tym bardziej realistycznego odwzorowania obrazów możesz się spodziewać. Specyfika pracy programisty nie wymaga jednak dostępu do zdjęć czy filmów w 4K; najważniejszy będzie kod. Zależnie od twoich osobistych preferencji, może wystarczyć ci Full HD lub nieco lepsze 2K.
  • Czas reakcji – dobrze, by był możliwie najbliższy 1 ms. Im szybciej monitor zareaguje na twoje polecenie, tym sprawniej przebiegnie praca.
  • Częstotliwość odświeżania – 60 Hz to wartość, która powinna wystarczyć większości programistów. Jeżeli jednak poza programowaniem lubisz od czasu do czasu zagrać w dobrą grę, to postaw na 120 Hz, czyli wartość, która zapewni ci dostęp do bardzo płynnego obrazu.
  • Flicker Free – pod tą tajemniczą nazwą skrywa się technologia, która odpowiada za maksymalną redukcję efektu migotania obrazu. W ogromnej mierze przekłada się na doświadczenia wzrokowe, sprawiając, że oczy zdecydowanie mniej się męczą podczas wielogodzinnego wpatrywania się w ekran.

Wybór idealnego monitora nie musi być więc bardzo trudnym, żmudnym procesem; wystarczy zwrócenie uwagi na najistotniejsze parametry. Z całą pewnością warto porównać ze sobą co najmniej kilka modeli, by spośród wszystkich mieszczących się w twoim budżecie i odpowiadających wymaganiom wybrać ten najlepszy.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com