Na co zwrócić uwagę, wybierając projektor przenośny? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą ci z łatwością dopasować sprzęt do swoich potrzeb.

W porównaniu z telewizorami, projektory są niezwykle kompaktowym sprzętem. Żeby jednak odtworzyć obraz, sam rzutnik nie wystarczy – trzeba podłączyć go do urządzenia, z którego obraz jest emitowany, jak na przykład laptop czy pendrive. W podróży jednak zazwyczaj dysponuje się urządzeniami przenośnymi, które umożliwiają odtworzenie filmu i tworzących projektorem idealną parę. Dzięki niemu można oglądać filmy komfortowo w każdych warunkach, w pomieszczeniu i na zewnątrz, np. jeśli ktoś chciałby urządzić letnie kino w ogrodzie lub na tarasie.

miniprojektor

Mini projektor – kiedy warto w niego zainwestować?

Mini rzutnik można zabrać ze sobą na kemping czy wykorzystać podczas różnego rodzaju warsztatów połączonych z prezentacją materiałów szkoleniowych. Wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na wyświetlanie multimediów, a brak do tego wyposażenia, mały, przenośny projektor sprawdzi się idealnie! Choć intuicja może podpowiadać inaczej, niewielkie gabaryty wcale nie muszą wiązać się z niższą jakością obrazu. Wystarczy wskazać tutaj choćby projektory wykorzystujące technologię DLP – są mniejsze i lżejsze, a jednocześnie gwarantują płynniejszy obraz niż cięższe LCD. Projektory mini mogą wykorzystywać obie te technologie, a dzięki przemyślanemu designowi gwarantują najwyższą jakość projekcji w kompaktowym wydaniu.

 

Choć nie należy liczyć że jasność czy rozdzielczość miniprojektorów będzie równie wysoka jak w przypadku profesjonalnych projektorów za kilka tysięcy złotych, tańsze modele o dobrych parametrach też sobie świetnie poradzą - parametrach zarówno podczas wyjazdów, jak i w domu.

Projektor mini – jakie gabaryty powinien mieć?

Gabaryty rzutnika to kluczowy aspekt przy doborze urządzeń przenośnych. Aby optyka urządzenia funkcjonowała właściwie, nie sposób przekroczyć pewnych ograniczeń wielkościowych. Istnieją rzutniki, których wymiary nie przekraczają formatu A5, jak na przykład projektor marki OWLENZ.

projektor owlenz

Wybierając taki model, możesz liczyć na maksymalny komfort. Bez trudu mieści się on w damskiej torebce, jest kompaktowy i lekki.

Szukasz możliwie najmniejszego modelu, dostępnego na rynku? Rozważ zakup projektora Kodak Ishow 1000, gwarantującego najwyższą jakość obrazu przy miniaturowej konstrukcji. Waży on zaledwie 165 g, a jego wymiary wynoszą jedyne 12,5 x 6 x 2,2 cm. To naprawdę niewiele! Mimo tak małych rozmiarów producentowi udało się zachować świetne parametry – w tym wsparcie dla rozdzielczości HD 1080p i kontrast 500:1. Jasność jest dość niska, jednak przy tak miniaturowych wymiarach wciąż dość imponująca. Projektor wyposażono w wejścia HDMI i Mini Jack, a także łączność bezprzewodową Wi-Fi i wbudowane głośniki.

projektor kodak mini

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając mini rzutniki?

Podobnie jak w przypadku większych modeli, wybierając mały rzutnik multimedialny, warto zwrócić uwagę na:

  • rozdzielczość obrazu – w przypadku mini projektorów rozdzielczość natywna wynosi najczęściej 854x480 lub mniej, jednak wiele modeli obsługuje format Full HD;
  • jasność – żaden projektor przenośny nie może w tej kwestii równać się z pełnoprawnymi urządzeniami o sporych gabarytach. Warto jednak zadbać o to, by jasność przekraczała przynajmniej 50 lumenów;
  • kontrast – im wyższy, tym bardziej wyrazisty będzie obraz;
  • źródło światła – warto celować w diody LED, które są energooszczędne, dzięki temu akumulator mini rzutnika wystarczy na dłużej;
  • ilość i rodzaje złącz – w przypadku mini rzutników, trudno liczyć na więcej niż jedno złącze HDMI, warto jednak zadbać o to, aby oprócz niego uwzględniono Mini Jack i USB;
  • łączność bezprzewodowa – połączenie przez Bluetooth lub wi-fi daje możliwość komfortowego przesyłu danych bez podłączania kabli.

Bardzo ważna w przypadku mini rzutników jest możliwość przesyłu danych bezpośrednio z pendrive'a, karty SD czy przenośnego dysku. Dzięki temu, aby korzystać z rzutnika podczas wyjazdu, nie będzie konieczny sprzęt elektroniczny, np. laptop. Gwarantuje to znacznie większą swobodę użytkowania. Taką opcję daje między innymi projektor Kodak MINI wyposażony również we wbudowane głośniki i matrycę LED.

kodak mini

Urządzenie wykorzystuje technologię przetwarzania obrazu DLP, dzięki czemu ma on subtelne kolory i jest znacznie płynniejszy.

Mini rzutnik może nie zastąpi pełnowymiarowych projektorów w zestawie kina domowego, jednak świetnie sprawdzi się na potrzeby prezentacji czy seansów w małym gronie. Wiele modeli jakością obrazu w niczym nie ustępuje dużym rzutnikom!

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com