Wschody i zachody słońca czy ośnieżone górskie szczyty to naprawdę wdzięczne obiekty. Wiedzą o tym fotografowie krajobrazu, którzy fascynują się naturą i uwieczniają jej najróżniejsze odsłony. Choć może się wydawać inaczej, natura wcale nie jest łatwym tematem fotograficznym. Oczywiście poziom trudności zależy od tego, co fotografujesz.

W przypadku zwierząt uwiecznianych w ich naturalnym środowisku zadanie jest szczególnie trudne, bo zwierzaki nie mają w zwyczaju pozować do zdjęć, a do tego bardzo łatwo je spłoszyć. Flora jest nieco wdzięczniejszym obiektem dla fotografa, jednak w większości przypadków wymaga zastosowania specjalnych obiektywów. Z kolei fotografia krajobrazu, wymusza konkretne przygotowanie. Wystarczy, że słońce schowa się za chmurą, by poziom zacienienia zupełnie się zmienił, co wymaga zastosowania innych ustawień.

 

FUJIFILM X-T200 + XC15-45mm F3,5-5,6 DARK SILVER

 

Jaki aparat do fotografowania przyrody?

W fotografii sam aparat nie jest tak istotny, co zastosowane obiektywy (chyba że korzystasz z aparatu kompaktowego, w którym nie można ich wymieniać). Są jednak aspekty, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

  • Ilość megapikseli

Warunkuje ona jakość fotografii, umożliwiając uchwycenie większej ilości detali. W przypadku zdjęć krajobrazu, które często wykonywane są z dużej odległości i wymagają odwzorowania szczegółów oraz tekstur, ilość megapikseli ma ogromne znaczenie. Osobom fotografującym profesjonalnie polecamy wybór matrycy przynajmniej 32,5-megapikselowej.

 

Aparat CANON EOS 90D + Canon EF-S, 18-135 mm, f/3.5-5.6 IS USM Nano

 

  • Rodzaj matrycy

Pełna klatka to duży rozmiar matrycy, dzięki której uda ci się zrobić dobrej jakości zdjęcia z małą głębią ostrości. Wynika to z tego, że rozmiar pikseli jest również większy niż w APS-C. Zachowany jest też duży kąt widzenia oraz zauważalna redukcja szumów. Jeśli zamierzasz nosić swój sprzęt przez parę godzin albo planujesz pracować z teleobiektywem, warto wypróbować matrycę APS-C o przekątnej 28.3 mm. Ma ona mniejszy rozmiar, dzięki czemu poprawia ostrość zdjęć.

 

Aparat cyfrowy SONY α7R IV

 

  • Szybkość

W fotografii przyrodniczej, zwłaszcza jeśli fotografowane są zwierzęta, liczy się szybka reakcja nie tylko fotografa, ale i aparatu. Sprzęt powinien umożliwiać ustawienie jak najkrótszego czasu migawki, aby móc uchwycić piękno fauny w ruchu. Im krótszy czas otwarcia migawki (powyżej 1/500 sekundy), tym lepiej udaje się utrwalić na fotografii nawet bardzo szybki ruch, ponieważ odpowiednio dłuższy jest czas naświetlania. Długi czas naświetlania z kolei pozwala na fotografowanie słabiej oświetlonych przedmiotów. Wraz z wydłużaniem tego czasu wzrasta ryzyko poruszenia aparatem i otrzymania zamazanego zdjęcia.

Dlatego dla lepszej ostrości należy utrwalać przyrodę za pomocą aparatu z ustawionym krótkim czasem naświetlania. To choćby dlatego aparat kompaktowy w fotografii przyrody się nie sprawdzi – spektrum czasów naświetlania zazwyczaj jest w nim znacznie ograniczone. Lustrzanki czy bezlusterkowce umożliwiają natomiast ustawienie tak krótkiego czasu naświetlania, jak 1/8000 sekundy.

 

Aparat FUJIFILM X-PRO3 Body

 

Jaki obiektyw do krajobrazu będzie najlepszy?

W fotografii krajobrazu optyka ma kolosalne znaczenie. Najlepiej mieć pod ręką przynajmniej trzy obiektywy o różnych zakresach ogniskowych, aby móc wykonywać zdjęcia w każdej sytuacji.

  • standardowy obiektyw – do wykonywania zdjęć w średnich planach
  • teleobiektyw – do wykonywania zdjęć z daleka przy zachowaniu jak największej ilości szczegółów
  • obiektyw makro – do wykonywania zdjęć z bliska
  • obiektyw szerokokątny – pozwalający uchwycić szerszy obraz, np. panoramę

 

Obiektyw Fujinon XF 23 mm f/2.0 R WR

 

Standardowy obiektyw do krajobrazu

Pamiętaj, że wybierając aparat z polecaną przez nas matrycą APS-C, należy wybrać standardowy obiektyw o ogniskowej 35 mm, a nie 50 mm. Zazwyczaj to ta długość kojarzona jest jako standard, ale przy mniejszej przekątnej zmienia się pole widzenia, co sprawia, że przy 50 mm APS-C rejestruje obraz jak przy 75 mm na matrycy pełnoklatkowej.

 

Obiektyw NIKON 50mm f/1.8G Nikkor

 

Teleobiektyw

Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, wystarczy wybrać obiektyw zmiennoogniskowy w zakresie 200-400 mm. Zbyt długa ogniskowa może spowodować, że zdjęcie straci wyraz, ponieważ szczegóły będą nadmiernie zaznaczone, przez co fotografowany obiekt rozmyje się w morzu detali. Warto nieco pobawić się głębią ostrości nawet przy zdjęciach robionych z daleka.

 

Obiektyw TAMRON 70-200 mm, f/2.8, Di VC USD G2, bagnet Canon

 

Obiektyw makro

Obiektyw makro o bardzo krótkiej ogniskowej umożliwi ci wykonywanie świetnych zdjęć roślin, grzybów czy owadów w makroskali.

 

Obiektyw PANASONIC LUMIX G Macro 30 mm, f/2.8 ASPH. MEGA O.I.S.

 

Fotografia krajobrazu może być wspaniałą przygodą. Dla każdego znaczy jednak co innego. Zastanów się, jakie fotografie wykonujesz najczęściej i na których elementach natury się skupiasz, aby optymalnie dobrać sprzęt.

Więcej poradników znajdziesz w pasji Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock