Co oznacza art déco? 

To zestawienie dwóch słów: art oznaczające sztukę oraz décoratif, czyli dekoracyjny. W dosłownym tłumaczeniu art déco oznacza zatem sztukę dekorowania. Kierunek powstał w latach 20. XX wieku i odnosił się nie tylko do malarstwa i grafiki, ale również mody, architektury oraz sposobu urządzania wnętrz.

Art déco -jaki to styl? 

Po otwarciu grobowca Tutenchamona w 1925 r. artystów jeszcze silniej zafascynowała kultura starożytnego Egiptu. Inspirowały ich również motywy natury oraz  finezja stylu rokoko. Eleganckie art déco stało się odpowiedzią na nieuporządkowaną i propagującą artystyczne rzemiosło secesję. 

Na rozkwit tego kierunku wpłynął także rozwój wzornictwa przemysłowego. Dzięki temu otworzyły się całkiem nowe możliwości tworzenia mebli i dekoracji, nie tylko we wnętrzach mieszkań, ale również na hollywoodzkich planach filmowych. Art déco można było podziwiać na ekranach kin w Hollywood.

Czym wyróżniają się wnętrza w stylu art déco? 

Wyznacznikami stylu art déco we wnętrzach są w szczególności:

1# Splendor 

Styl lat 20. cechuje zamiłowanie do luksusu, dlatego w tamtym czasie we wnętrzach wykorzystywane były materiały wysokiej jakości, najczęściej z połyskującą bądź lakierowaną powierzchnią. Chętnie sięgano po mosiądz, marmur, masę perłową, bakelit, jedwab, aksamit. Tworząc współczesną wersję stylu art déco, wybierzcie do salonu czy sypialni elegancki puf z welwetową tapicerką na ażurowej podstawie. Jest elegancki, wyrazisty, ale nie przytłacza wnętrza.

 

Pufa tapicerowana loft, taboret velur 45 cm podnóżek szary

 

#2 Spójność aranżacyjna i dbałość o detale 

Wnętrza art déco są urządzone w taki sposób, że pomimo panującego bogactwa form, aranżacja łączy się w spójną całość. Dlatego wybrany wzór przewija się w kilku miejscach, a kilka deseni łączy ta sama kolorystyka. Żaden element wystroju nie wysuwa się na pierwszy plan.

2# Geometryzacja form 

Meble o prostym kształcie jak regał Harper Gold, stolik kawowy o strych krawędziach czy konsola na wysokich nóżkach – art déco kocha geometrię. Charakterystyczne dla tego stylu są również geometryczne wzory na tekstyliach typu poduszki i dywany, proste desenie tapet ściennych.

 

Regał Harper Gold, 140 x 36 x 82 cm

 

3# Lśnienie 

W aranżacjach art déco nie może zabraknąć lustrzanych motywów. Mogą to być ramy obrazów i grafik,  rozjaśniające ciemne wnętrza duże lustra o ciekawych kształtach, a także kryształowe szkło.

4# Złocenia 

Art déco kocha przepych i oczywiście – złoto oraz złocenia. Szukając mebli i lamp w tym kolorze, możecie zdecydować się na niewielkie złote półki zdobione geometryczną kratką u dołu. Złociste akcenty pojawiają się także na dekoracjach ściennych, tkanych tapetach czy podłodze wyłożonej ozdobnymi kaflami.

 

Półka Stiga - Złoty S / Polyhedra

 

5# Złoto i kolory 

Barwie złota towarzyszą tzw. kolory królewskie tj. kobalt, szmaragdowa zieleń, bordo i fiolet. Jeśli preferujcie bardziej stonowane tonacje, zdecydujcie się na kolor marsala, przybrudzony róż, beż lub połączcie złoto z szarością, a otrzymacie subtelny i przytulny efekt.

6# Łączenie starego z nowym 

W stylu art déco antyki dobierają się w pary z nowoczesnością. Bujne rokoko, antyczne łuki idą zatem krok w krok z prostymi w formie meblami fornirowanymi lub polerowanymi na wysoki połysk. Marmurowi towarzyszą metale w barwie mosiądzu.

Złoto-biały zestaw dwóch krzeseł Beliania Girard łączy w sobie charakter lat dwudziestych w postaci oryginalnego designu oparcia z nowoczesnym siedziskiem. Do krzeseł możecie dobrać klasyczny stół w jadalni, a uzyskacie klimat wyrafinowanej elegancji, z której słynie art déco.

 

Zestaw krzeseł do jadalni BELIANIA Girard, złoto-biały, 91x41x42 cm, 2 szt.

 

Gdzie sprawdzi się styl lat 20.? 

Styl art déco sprawdzi się w pomieszczeniach o różnym charakterze. W reprezentacyjnym salonie zwróci uwagę gości oryginalnym łączeniem mebli, faktur, wzorów i materiałów. Z kolei kuchnia w stylizacji lat 20. za sprawą połyskujących frontów szafek wykończonych kryształowymi gałkami zyska klasę i stanie się idealnym przedłużeniem szykownego salonu. Dzięki stylowi art déco i jego zamiłowaniu do miękkich tekstyliów o połyskującej fakturze jak welur i satyna z łatwością stworzycie wytworną sypialnię, w której poczujecie się jak stylowym buduarze.

Wzory w stylu art déco 

Wśród wzorów pojawiają się jodełka, romby, łuki, zygzaki, promienie, desenie przypominające klawisze fortepianu,  a nawet zgeometryzowane motywy florystyczne kwiatów czy  liści miłorzębu. Ważne, by wybierać wzory utrzymane w kolorystyce bieli, czerni przetykane złotem.

Jedną ze ścian możecie wyeksponować przy pomocy sztukaterii rodem z francuskich apartamentów czy dzięki tapetom przypominającym bogato dekorowane tkaniny. Ściany warto wypełnić także mniejszymi formatami np. plakatami, grafikami lub ozdobić obrazem w złoto-czarny geometryczny wzór liści inspirowany stylem art déco.

 

Obraz w ramie czarnej E-DRUK, Art Deco, 53x73 cm, P1340

 

Eleganckie meble w duchu lat 20. 

Art déco to także tapicerowane meble o zaokrąglonych kształtach zdobione głębokimi pikowaniami. W salonie może to być efektowna sofa z zaokrąglonymi podłokietnikami unosząca się na niskich nóżkach z lakierowanego, ciemnego drewna. Do przestronnych wnętrz przydadzą się wygodne fotele. Inne niezbędne w domowej przestrzeni meble do siedzenia to pikowane pufy i ławki sprawdzające się w przedpokoju, w sypialni za łóżkiem czy w salonie jak podnóżek.

Oświetlenie inspirowane art déco 

Nie tylko złote elementy rozświetlają wnętrze art déco, ale i odpowiednie lampy. Jeśli dysponujecie większą przestrzenią, zdecydujcie się na modną złotą lampą wiszącą z metalu, której nowoczesny design składa się z rozchodzących się w różnych kierunkach 6 ramion zakończonych zróżnicowanymi pod kątem wielkości kulistymi kloszami w matowej bieli. Wypełni ona pięknem wnętrze salonu nad sofą, jadalnię, czy oświetli wyspę kuchenną.

 

Lampa wisząca LIGHT PRESTIGE Dorado 6, miedziana, 87x12x60 cm

 

Dekoracje w stylu art déco 

Nic tak nie dopełnia wnętrza jak odpowiednie dekoracje!  W stylu art déco królują przede wszystkim bogato zdobione dodatki, np. dywany ze złotą nicią bądź w zwierzęcy wzór. Popularnością cieszą się też bibeloty przypominające starożytne artefakty – białe muszle z wyraźną reliefową fakturą, łuki, kolumny, dekoracyjne szkatuły, dużych rozmiarów wazony, lustra-słońce z promieniście rozchodzącą się ramą.

To jak? Macie chęć zamienić swoje mieszkanie w plan filmowy rodem z „Wielkiego Gatsby’ego” i poczuć atmosferę złotych lat 20.? A może zależy wam raczej na delikatnych, ale szykownych akcentach?

Jeśli szukacie innych przydatnych porad, zaglądajcie do działu Urządzam i dekoruję, a specjalnie wyselekcjonowane sprzęty, meble oraz akcesoria kupicie w nowej strefie Empik Design.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock