Storczyki - co warto o nich wiedzieć?

Storczyki to przedstawiciele licznej grupy roślin jednoliściennych, co w praktyce oznacza, że posiadają jeden liść wyrastający ze środka rozety bądź z bulwy. Kwiaty orchidei mogą występować pojedynczo lub w kwiatostanach liczących od kilku do nawet kilkudziesięciu kwiatów. W zależności od gatunku kwiaty mogą przybierać najróżniejsze formy i kolory, które wabią owady, ułatwiając ich zapylanie. Co ciekawe, niektóre ze storczyków potrafią kwitnąć nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Wiedza o nich pozwoli ci dowiedzieć się, jak dbać o storczyki, by zapewnić tym roślinom dogodne warunki do wzrostu.

Większość egzotycznych gatunków orchidei to epifity, które w naturze wykorzystują szczeliny w korze do porastania gałęzi drzew i krzewów. Storczyki potrafią wspinać się po drzewie, tak jak Vanilia Planifolia, z której pozyskuje się wykorzystywane w kuchni aromatyczne laski wanilii. Ten rodzaj storczyka tworzy ponad dwudziestometrowe liany sięgające szczytów drzew w lasach równikowych.

Co ważne, storczyki nie są pasożytami, jak w przypadku jemioły, która osłabia drzewa, prowadząc po czasie do jego zamierania. Orchidee odżywiają się z resztek obumarłych roślin i pobierają wilgoć z powietrza.

Storczyki mogą także porastać skały, wtedy nazywane są litofitami. Z kolei gatunki rosnące w ziemi to geofity. W Polsce rośnie w naturze około 50 gatunków storczyków- geofitów, które podlegają ścisłej lub częściowej ochronie gatunkowej.

Storczyki-pielęgnacja

Orchidee to jedna z najliczniejszych grup roślin na ziemi, licząca ponad 30 tysięcy gatunków storczykowatych. Intensywne badania terenów tropikalnych sprawiają, że stale odkrywane są kolejne gatunki tych pięknych egzotycznych roślin. Hodowcy i ogrodnicy krzyżują ze sobą różne rodzaje storczyków, dzięki temu są w stanie stworzyć mało wymagające i odporne na choroby piękne, wielobarwne odmiany o wysokiej trwałości kwiatów. Ma to niewątpliwie duży wpływ na wzrost popularności storczyków - pielęgnacja ich wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowana. Dzięki naszym wskazówkom uprawa tych pięknych, egzotycznych roślin stanie się łatwa i przyjemna, a kolejne kwitnienia przyniosą nieukrywaną radość i satysfakcję:

Podłoże, w którym rosną storczyki. Tradycyjna ziemia do roślin doniczkowych nie jest odpowiednia, gdyż storczyki wymagają podłoża, które napowietrza korzenie oraz szybko odprowadza nadmiar wody. Najlepsza do uprawy storczyków jest specjalna mieszanka przeznaczona do orchidei, która składa się z kory sosnowej, keramzytu, pumeksu z dodatkiem węgla drzewnego.

 

Storczyki 2,5L SERAMIS podłoże / Westland

 

Jakie pojemniki do uprawy? Storczyki lubią ciasne doniczki z miejscem na jednoroczne lub dwuletnie bulwy. Do uprawy większości storczyków nadają się plastikowe doniczki zapewniające korzeniom dostęp do światła. Katleja i Dendrobium preferują doniczki gliniane. Vandę można uprawiać w szklanym wazonie lub w koszyczkach z drewna ze swobodnie zwisającymi korzeniami.

 

Doniczka do storczyków Effect Urbi DURS125E | Beton Marka:PROSPERPLAST

 

Stanowisko. Orchidee najlepiej czują się jasnych pomieszczeniach, z dużą ilością rozproszonego światła. Najlepszym miejscem do uprawy większości storczyków jest wschodni parapet. O wiele bardziej światłolubne są Vanda i Katleja, dla nich idealnym miejscem będzie południowe bądź zachodnie okno.

 

Storczyki. Uprawa i pielęgnacja Autor:Lutz Rollke

 

Temperatura. Większość gatunków storczyków doskonale znosi umiarkowaną temperaturę panującą w domach. Latem lubią temperaturę wynoszącą około 24 stopnie, natomiast zimą około 18 stopni Celsjusza. W nocy warto im zapewnić kilkustopniową różnicę. Chłód pomaga zainicjować kwitnienie, dlatego dobrze jest zimą umieścić storczyki z dala od grzejnika, za to latem zapewnić im świeże powietrze przez otwarcie na noc okien.

 

Pałeczki nawozowe do storczyków BIOPON, 10 szt. Marka:BROS

 

Podlewanie - storczyki nie lubią zbyt mokrego podłoża. Nawadnianie storczyków powinno przypominać obfite ulewy, podobnie jak w lasach tropikalnych z zachowaniem okresu bez deszczu. Podlewa się je w momencie, gdy korzenie są białe lub szare. Najlepiej stosować do podlewania miękką wodę deszczową z dodatkiem odstanej wody kranowej. Storczyki można także podlewać wodą źródlaną z butelki, mineralna będzie nieodpowiednia z uwagi na zawartość soli mineralnych.

Jak podlewać storczyki? Przygotowaną wcześniej wodę, napełniacie jedną lub kilka pojemników, do których wstawiacie doniczkę ze storczykiem. W zależności od stanu korzeni, trzymacie rośliny w wodzie od kilkunastu minut do kilku godzin. Rośliny pobiorą wodę do korzeni przez podsiąkanie, zmieniając kolor z białego na zielony. Innym sposobem na podlewanie jest kilkukrotne przelanie wodą podłoża storczyka, należy jednak ostrożnie obchodzić się ze storczykami jak Falenopsis czy Vanda posiadającymi w górnej części stożek wzrostu, którego zalanie wodą może uśmiercić roślinę. 

 

Podłoże do storczyków BIOVITA 3L Marka:BIOVITA

 

Nawożenie. Storczyki potrzebują niewielkiej ilości nawozu do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia. W okresie wzrostu dokarmiać należy je nawozem przeznaczonym do storczyków, jednak w ilości zmniejszonej dwu lub trzykrotnie niż zaleca producent. Nie nawozi się orchidei w okresie spoczynku.

 

Nawóz do storczyków 0,35 l Agrecol Marka:Agrecol

 

Przesadzanie. Po zakupie storczyka warto sprawdzić stan jego korzeni i podłoża. Zgniłe korzenie należy obciąć zdezynfekowanymi nożycami, a miejsce nacięć zasypać cynamonem, który ma właściwości antybakteryjne. Często sprzedawane storczyki posiadają w podłożu zbyt dużą ilość mchu torfowca zbyt mocno nasiąkającego wilgocią lub włókien kokosa, które zasalają korzenie. W tej sytuacji warto zmienić podłoże na nowe, aby zapewnić storczykowi zdrowy wzrost. Przesadzanie warto wykonywać co dwa lub trzy lata, wybierając o jeden rozmiar większą doniczkę.

 

Zestaw do przesadzania STORCZYKÓW 6w1 Marka:Kwiatydonice.pl

 

Najpopularniejsze odmiany storczyków- jakie mają wymagania?

Jak dbać o storczyki, by kwitły przez cały rok? Różne odmiany storczyków charakteryzują się określonym rytmem wzrostu i odpoczynku, mają przez to odmienne wymagania, które należy spełnić, by mogły ponownie zakwitnąć:

Phalaenopsis (czyt. Falenopsis) to najpopularniejszy storczyk na świecie. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Z środka rozety wytwarza językowate, grube liście o długości nawet do 50 cm. Przy podlewaniu trzeba uważać, by woda nie dostała się do środka rozety, z której wyrastają nowe liście ani w kąty liści, gdyż może to spowodować gnicie rośliny, a w ostateczności doprowadzić do śmierci storczyka. Phalaenopsis posiada najtrwalsze kwiaty umieszczone po kilkanaście sztuk na kwiatostanach. Kwitnie od października do lutego. Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu? Falenopsis potrzebuje 2-3-miesięczny okres spoczynku, bez podlewania, by ponownie zakwitnąć. Obcięcie pędu kwiatowego pod ostatnim przekwitniętym kwiatkiem sprawi, że Phalaenopsis może powtórzyć kwitnienie na tym samym pędzie. W tym czasie należy zaprzestać podlewania i wznowić dopiero w momencie wyrastania pąków kwiatowych.

 

phalenopsis

 

Dendrobium to rodzaj storczyka liczącego ponad 1000 gatunków występujący w Indiach, Japonii, Indonezji oraz Australii. Z uwagi na miejsce występowania obejmujące zarówno obszary podzwrotnikowe, jak i międzyzwrotnikowe, poszczególne odmiany różnią się wymaganiami odnośnie do preferowanych temperatur uprawy. Okazy posiadają grube bulwy gromadzące wewnątrz wodę i składniki mineralne, które storczyki wykorzystują w czasie suszy. W naturze występują 1-2 cm miniaturowe Dendrobia, a także okazy z bulwami osiągającymi metr wysokości. Dendrobium kwitnie od listopada do marca, wydając wielokwiatowe kwiatostany.

 

dendrobium

 

Catleya (czyt. Katleja) pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Ten rodzaj orchidei również tworzy cylindryczne bulwy, z których wyrasta jeden lub dwa skórzaste liście długości do 35 cm. Okazy jednoliścienne są większe, kwitną od marca do maja z wyrośniętej latem pochewki kwiatowej. By zakwitnąć, katleje muszą przejść zimą okres spoczynku dzięki obniżeniu temperatury pomieszczenia do 15 stopni. Natomiast okres kwitnienia katlei dwuliściennych i większości mieszańców przypada od września do listopada. Są mniejsze od katlei jednoliściennych, a ich kwiaty zazwyczaj nie pachną.

 

catleya

 

Cymbidium to najpopularniejszy storczyk na kwiat cięty, wykorzystywany w bukietach ze względu na kilkutygodniową trwałość kwiatów umieszczonych w wodzie. Tworzy duże jajowate bulwy, z których wyrastają długie, przypominające trawę liście, osiągające ponad metr długości. Ten gatunek storczyka pochodzi z południowej Azji i Australii. Co ciekawe bulwy Cymbidium są jadalne i stanowiły część diety pierwotnych mieszkańców Australii. Ten rodzaj storczyka preferuje niską i umiarkowaną temperaturę od 8 do 18 stopni Celsjusza, niezbyt mocne nasłonecznienie oraz ostrożne podlewanie. Storczyki nawadniać należy jedynie w okresie wzrostu bulw i kwiatów. Cymbidium kwitnie od listopada do lutego, wytwarzając liczne, duże kwiaty umieszczone na kilku łodygach kwiatowych. Kwitnienie będzie bardziej obfite, jeśli Cymbidium od maja do późnej jesienie zostanie przeniesione do ogrodu w miejsce półcieniste.

 

cymbidium

 

Vanda to storczyk występujący w lasach równikowych południowej Azji. Wytwarza długie, sztywne liście mierzące 50 cm, wyrastające po kilkanaście sztuk ze środka ponadmetrowego pędu. W okresie od lutego do maja storczyk wytwarza z kątów liści gruby pęd obsypany kilkoma marmurkowatymi, okazałymi kwiatami w odcieniu różu i fioletu. Jak dbać o storczyk przez cały rok? Do prawidłowego wzrostu i regularnego kwitnienia, Vanda potrzebuje dużo słońca, a na okres zimowy przeniesienia na parapet południowy lub sztuczne doświetlenie. Vandę można uprawiać się w szklanym wazonie bez podłoża lub powieszona na haku w oknie, wtedy należy częściej zraszać jej korzenie. Nie powinno dotykać się korzeni Vandy, gdyż duża ilość soli mineralnych na skórze prowadzi do ich zasolenia i zasychania.

 

vanda

 

Storczyki to fascynujące rośliny, do których poznania potrzeba cierpliwości i pogłębiania wiedzy. Mamy nadzieje, że powyższe informacje rozwieją Wasze wątpliwości, jak dbać o storczyki i pomogą w odkrywaniu tych wspaniałych roślin. Więcej artykułów dotyczących uprawy roślin znajdziecie na Empik Pasje w sekcji Poradniki Dom i ogród.

Zdjęcia: Shutterstock