Parasolka fotograficzna lub softbox – idealna gra światłem

Umiejętne zarządzanie oświetleniem jest w fotografii równie istotne, co talent, spostrzegawczość i kreatywność. Dlatego jednym z podstawowych elementów wyposażenia studia, także tego domowego, powinna być parasolka fotograficzna lub softbox.

  • Parasolka fotograficzna – jak działa?

Parasolki dla fotografów są odpowiedzialne za odbijanie lub przepuszczanie światła lampy błyskowej w pożądanym kierunku. Modele dyfuzyjne, z półprzezroczystej tkaniny, w znacznym stopniu je rozpraszają. Nie ukierunkowują też światła w konkretny sposób – zamiast tego przekazują je równomiernie dookoła fotografowanego obiektu.

Parasolkę odbijającą można rozpoznać po charakterystycznej czarnej tkaninie, dzięki której światło nie zostaje przez nią przepuszczone lecz odbite. Pozwala to na swobodną zmianę jego kierunku bez konieczności przesuwania lampy błyskowej. Ciekawym wyborem są modele 2w1, np. marki Massa, w której czarny element można zdjąć i korzystać z parasolki dyfuzyjnej.

Dostępne są też bardziej zaawansowane, droższe rodzaje parasolek fotograficznych: paraboliczne oraz sferyczne. Te pierwsze są bardzo duże, osiągają ok. 130 cm średnicy i skutecznie odbijają światło w określonym kierunku. Z kolei sferyczne przekraczają średnicą nawet 2 metry oraz są przeznaczone do sesji zdjęciowych z modelami (np. fotografii modowej), ponieważ równomiernie oświetlają całą sylwetkę.

 

Parasolka 2w1, 85 cm - Massa

 

  • Softbox – jak działa?

Softbox służy temu samemu, co parasolka fotograficzna – ma rozpraszać, odbijać lub zmiękczać światło, by zapewnić maksymalnie naturalne oświetlenie. Zbudowany jest z pierścienia mocującego, dwóch dyfuzorów, szkieletu oraz materiału pokrywającego. Najpopularniejsze są modele prostokątne, które nadają się do każdego typu fotografii, a także tzw. stripy służące do oświetlania konturowego oraz octy, duże softboxy do fotografii modowej.

Softbox jest droższy od parasoli fotograficznych, ale bardziej polecany do fotografii profesjonalnej ze względu na możliwość kontrolowania kierunku światła, brak odbić od ścian oraz utraty mocy (pod tym względem świetnie sprawdzi się np. model ze statywem marki iShoot). Amatorzy docenią z kolei mobilność, niską cenę oraz łatwy montaż parasolek, które są prostsze w obsłudze.

 

Softbox, lampa, żarówka i statyw - iShoot

 

Statyw oświetleniowy i lampa błyskowa – zadbaj o doświetlenie

Statyw oświetleniowy wraz z lampą błyskową umożliwiają doświetlenie fotografowanej osoby lub przedmiotu. Bez nich posiadanie parasolki lub softboxu nie ma żadnego sensu. Obok aparatu, statyw z lampą to drugi najważniejszy punkt wyposażenia studia fotograficznego. Aby statyw posłużył jak najdłużej, musi być wykonany z wytrzymałych materiałów wysokiej jakości, a lampa błyskowa powinna zapewniać moc na poziomie od 200 do 400 W.  

W warunkach domowych sprawdzą się niedrogie lampy reporterskie marki Quadralite. Pomimo przeznaczenia dziennikarskiego, świetnie nadają się do doświetlania twarzy, całych sylwetek modeli oraz przedmiotów, a przy okazji mogą być używane w plenerze. Z kolei wybierając statyw, warto zwrócić uwagę na zakres regulacji jego wysokości oraz nachylenia zamocowanej lampy, by wydajnie i wygodnie manipulować światłem.

 

Lampa błyskowa Stroboss 36 - Quadralite

 

Namiot bezcieniowy – do fotografii reklamowej

Namiot bezcieniowy, nazywany także komorą bezcieniową, ma za zadanie niwelować wszelkiego rodzaju odbicia światła od fotografowanego przedmiotu, a także padające na niego cienie. W związku z tym stanowi niezbędne wyposażenie profesjonalnych fotografów wykonujących zdjęcia reklamowe. Wizualnie taki gadżet przypomina niewielką skrzynkę. Fotografowany produkt wkłada się do namiotu, a zdjęcie wykonuje przez otwór. Taki sprzęt ma w swojej ofercie marka Puluz.

 

Namiot bezcieniowy - Puluz

 

Zestaw studyjny – idealna kompozycja akcesoriów

Jeżeli wybór pojedynczych produktów sprawia ci trudność lub zwyczajnie zabiera zbyt dużo czasu, możesz zdecydować się na zakup zestawu studyjnego. To gotowy pakiet podstawowych akcesoriów fotograficznych, dopasowanych do siebie pod względem jakości wykonania oraz montażu. Co więcej, z takim zestawem można zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ produkty sprzedawane razem są zwykle tańsze niż kompletowane osobno.

Na rynku dostępne są pakiety łączące akcesoria w różnej konfiguracji, np. lampę z softboxem, tłem, parasolkami oraz blendami i wiele innych. Dzięki temu każdy może znaleźć zestaw odpowiedni dla siebie!

 

Zestaw studyjny z lampami softbox, parasolkami, tłami i blendami - vidaXL

 

Więcej ciekawych poradników znajdziesz w pasji Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock