Koprofagia może dotyczyć zjadania kału własnego, innych psów albo innych gatunków zwierząt. Dla suk, które odchowują miot, zjadanie kału szczeniąt podczas ich pielęgnacji, jest zjawiskiem naturalnym. U młodych psów, poznających środowisko i jego elementy, zjadanie różnych rzeczy, w tym kału, jest zjawiskiem powszechnym. W większości przypadków zachowanie to staje się sporadyczne i całkiem zanika.

Dlaczego pies je swoje odchody?

Bywa, że mimo osiągnięcia wieku dorosłego, problem z jedzeniem kału nie ustępuje lub się nasila. Zdarza się również, że to zachowanie pojawia się u dorosłego psa, który nigdy wcześniej nie jadł odchodów. Wówczas warto przyjrzeć się możliwym przyczynom koprofagii i wprowadzić działania zapobiegające zjadaniu przez psa odchodów.

Do możliwych przyczyn koprofagii należą:

  • Przyczyny zdrowotne, w tym zaburzenia przewodu pokarmowego, zaburzenia mikrobioty i pasożyty jelitowe

U psów cierpiących z powodów zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, jednym z objawów może być koprofagia. Pojawia się ona przy zaburzeniach wchłaniania czy wewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki. Przy tego typu problemach zdrowotnych zwykle obecne są też innej objawy jak gorsza jakość kału, biegunki, wymioty, spadek masy ciała. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii i ustabilizowanie stanu zdrowia zwierzęcia.

  • Niedobory żywieniowe

Rzadka przyczyna koprofagii u psów znajdujących się na diecie pełnoporcjowej, gdzie nie występują inne objawy niż zjadanie kału. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto zweryfikować stan zdrowia zwierzęcia, odwiedzając lekarza weterynarii i wykonując badania krwi. Rozwiązaniem może być także zmiana i modyfikacje diety. Zmiana karmy suchej na dietę mokrą, czyli jednoczesne zwiększenie objętości pokarmu, przy poborze tej samej ilości kalorii, może okazać się pomocne.

  • Zaburzenia behawioralne

Przy wykluczeniu powyższych przyczyn, istnieje duża szansa, że koprofagia najprawdopodobniej wynika z problemów behawioralnych. W takim przypadku konieczne może być sięgnięcie po pomoc profesjonalisty. Zbyt mała przestrzeń, brak bodźców, stres i nuda mogą być przyczyną zjadania odchodów przez zwierzę. Również zdominowanie przez innego osobnika w stadzie może mieć swoje ujście w koprofagii. Bywa, że źródłem tego zachowania jest brak uwagi ze strony opiekuna i próba jej zwrócenia przez zwierzę. Lista samych przyczyn tego zjawiska może być długa, a praca nad nimi może wymagać od nas zaangażowania behawiorysty.

Zagrożenia płynące z koprofagii

Zjadanie kału przez psa samo w sobie jest dla nas odrzucającym zachowaniem. I choć psy nie postrzegają tego w ten sposób, istnieją zagrożenia związane z koprofagią. Zjadanie odchodów może powodować problemy z przewodem pokarmowym, wymioty czy biegunki. W przypadku zwierząt z problemami zdrowotnym takie zachowanie może wzmagać objawy lub wydłużyć ich ustępowanie.

Nie u każdego psa zaobserwujemy negatywne objawy po zjedzeniu kału. Natomiast zawsze należy pamiętać o zagrożeniu związanym z pasożytami. Zarobaczenie nie zawsze daje dla opiekuna zauważalne objawy, czasem występują one ze znacznym przesunięciem w czasie. Jeśli u naszego psa zdarza się zjadanie kału innych zwierząt, warto rozmawiać na ten temat z lekarzem weterynarii i przeprowadzać regularne badania parazytologiczne kału.

Jak oduczyć psa jedzenia kupy?

Niezależnie od przyczyn koprofagii podstawową kwestią jest zapobieganie jedzeniu kup przez psa. Bywa natomiast tak, że zdiagnozowanie przyczyny i jej wyeliminowanie może całkowicie zlikwidować problem.  

Najlepszym i najskuteczniejszym postępowaniem w oduczaniu psa jedzenia odchodów jest wprowadzenie komendy, która zatrzyma zwierzę przed zjedzeniem niechcianych obiektów. Najczęściej stosowanym zwrotem w tej sytuacji jest słowo „zostaw”. Nauka tej umiejętności może zając wiele czasu, natomiast warto się do tego przyłożyć. Pomoże unikać ona zjadania nie tylko odchodów, ale także innych elementów znalezionych przez psa, które negatywnie mogą wpłynąć na jego zdrowie. Zatem pod kątem bezpieczeństwa pupila może okazać się jedną z ważniejszych nauk w jego psim życiu.

W zależności od sytuacji bywa, że konieczne jest także spacerowanie w kagańcu. W większości przypadków uniemożliwia to zjedzenie kału. Często jednak musimy przejść przez naukę i przyzwyczajenie pupila do tego nowego akcesorium. Warto wtedy planować spacery w taki sposób, by unikać miejsc, gdzie zwierzę będzie miało okazje do zjedzenia odchodów. Dbajmy też o czystość w przestrzeni psa, sprzątając podwórko czy kojec.

Oprócz wykluczenia przyczyn zdrowotnych i pracy behawioralnej można rozważyć dodatek probiotyków. W niektórych przypadkach sprawdza się także dodanie niewielkiej ilości kiszonek do diety psa.

Z uwagi na dużą ilość przyczyn i bardzo różnorodne sytuacje, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Priorytetem jest ograniczenie kontaktu psa z odchodami i zweryfikowanie stanu zdrowia zwierzęcia.

Więcej podobnych porad znajdziesz w zakładce Opieka nad psem.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock