Są osoby, które są w stanie zrezygnować ze wszystkich kosmetyków – ale nie z tuszu do rzęs. Nic dziwnego – w ciągu kilku chwil, które zajmuje jego aplikacja, może nadać wyjątkowego charakteru tęczówkom i powiększyć optycznie oczy. Niestety, zwyczajne tusze do rzęs bardzo łatwo rozmazują się. Na szczęście istnieją mascary wodoodporne.

Tusz wodoodporny a tradycyjny – różnice w stosowaniu i zmywaniu obu produktów

W przypadku tuszy tradycyjnych jesteś w stanie zmyć kosmetyk zwykłą wodą – choć oczywiście nie jest to zalecane z uwagi na możliwość pozostawienia na rzęsach resztek produktów. Stosując wodoodporne maskary, nie będziesz jednak w stanie tego zrobić. Dzięki swojemu specyficznemu składowi, tusze wodoodporne wykazują wyjątkowe właściwości. Brak w nim składników o wodnej bazie – nie brak za to olejków roślinnych i wosków. Oblepiają one rzęsy trwałą warstwą, która pozostaje na nich bardzo długo.

Wodoodporne tusze mają w składzie również kopolimer akrylowy, który tworzy na rzęsach ochronny płaszcz zapobiegający odparowywaniu wody na zewnątrz oraz jej wnikaniu w strukturę rzęsy. Gwarantuje to maksymalną trwałość.

Ma to oczywiście swoje zalety – w deszczowy dzień, na basenie, na twarzy, czy podczas emocjonalnej uroczystości. Dzięki zastosowaniu wodoodpornej maskary możesz wyglądać nieskazitelnie w każdych warunkach. Zmywanie wymaga jednak odrobiny zachodu i zakupu odpowiednich kosmetyków. Co wybrać?

Dr Irena Eris, Cleanology, mleczko do demakijażu twarzy i oczu wszystkich typów skóry, 200 ml

Czym zmyć tusz wodoodporny? Najlepsze produkty

Tuszy – zwłaszcza tych wodoodpornych – nie należy zmywać zwykłymi kosmetykami do mycia twarzy. Powody są dwa. Po pierwsze – mogą one podrażnić wrażliwe okolice oczu. Po drugie – niekoniecznie poradzą sobie z tak silnymi produktami. Aby możliwe było skuteczne zmycie mascary wodoodpornej, konieczny jest wybór kosmetyku z tłuszczami. Umożliwiają one emulgację tłustego, zawierającego w składzie głównie oleje i woski tłuszczu.

Płyn dwufazowy

Najczęściej polecanym kosmetykiem do zmywania tuszu wodoodpornego jest płyn dwufazowy. Co wyróżnia go na tle zwykłych płynów? Zawiera on w sobie zarówno składniki tłuste, jak i wodne. Dzięki temu możesz skutecznie usunąć z rzęs tłusty tusz, a następnie zmyć go z twarzy.

Płyny dwufazowe uniwersalne:

  • tołpa, dermo face physio, dwufazowy płyn do demakijażu oczu, 150 ml;
  • Ziaja, Liście Zielonej Oliwki, płyn dwufazowy do demakijażu oczu i ust, 120 ml.

Płyny dwufazowe do cery suchej i wrażliwej:

  • Bielenda, Awokado, płyn 2-fazowy do demakijażu oczu skóra sucha i odwodniona, 125 ml;
  • Nivea, Visage, płyn do demakijażu oczu delikatny, 125 ml.

Olej ze słodkich migdałów - Lullalove

Mleczko do demakijażu oczu

Dobrą alternatywą dla płynu dwufazowego może być mleczko, które zastosujesz w pierwszej fazie dwufazowego oczyszczania twarzy. Następnie możesz sięgnąć po żel o wodnej bazie czy po prostu oczyścić okolice oczu wacikiem z wodą.

  • Celia, Kolagen, mleczko do oczyszczania twarzy i demakijażu oczu, 150 ml;
  • Douglass Essential Mleczko do demakijażu twarzy i oczu;
  • Dr Irena Eris, Cleanology, mleczko do demakijażu twarzy i oczu wszystkich typów skóry, 200 ml.

Olejek do demakijażu oczu

Do usuwania mascary wodoodpornej możesz użyć także oleju, który stosujesz do oczyszczania twarzy w pierwszej fazie, emulgując zanieczyszczenia tłuste. Wybierz łagodne oleje, które nie podrażnią wrażliwych okolic, jak na przykład:

  • Olej ze słodkich migdałów – Lullalove;
  • Mokosh, Cosmetic Raspberry Seed Oil, olej z pestek malin, 12 ml.

Tłuszcz to podstawowy składnik preparatów do demakijażu tuszu wodoodpornego. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne elementy kosmetyku, który powinien jednocześnie pielęgnować wrażliwe okolice oczu. Wyciąg z alg i aloesu, kolagen, delikatne oleje – wszystkie te substancje przysłużą się wyglądowi skóry w tym rejonie, rozświetlając ją i zapobiegając powstawaniu worków.

Mokosh, Cosmetic Raspberry Seed Oil, olej z pestek malin, 12 ml

Jak zmyć wodoodporny tusz do rzęs?

Zmywając tusz, zwróć uwagę nie tylko na dobór kosmetyków, ale również sposób usuwania produktu z rzęs. Najlepiej unikać pocierania – nie tylko ze względu na ryzyko podrażnień, ale również dobro rzęs. Zamiast pocierać, przyłóż nasączony produktem wacik do powieki, poczekaj chwilę aż rozpuści mascarę, i dopiero po kilku sekundach przesuń go po skórze delikatnym ruchem.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.