A to za sprawą amerykańskiej firmy Corning Inc., która przeszła drugą drogę od produkcji teleskopów i soczewek, poprzez wspomniane szyby czołowe, kończąc na jednym z najbardziej rozpoznawalnych szkieł, wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych: słynnym szkle Gorilla Glass. Na czym polega jego sukces?

Gorilla Glass – początki produkcji 

Historia Corning, Inc. sięga połowy XIX wieku i na swoim koncie ma wiele ważnych dla rozwoju technologii produktów. Czołowym przykładem jej wczesnych osiągnięć jest wdrożenie jednej z pierwszych soczewek do przednich lamp samochodu.

Nieco bliższym naszym czasom wynalazkiem jest ulepszona i wzmocniona (jak na ówczesne standardy) samochodowa szyba czołowa w latach 60., a także projekt o nazwie Corning’s Z Glass z lat 70., który miał być stosowany w konstruowaniu telewizorów kineskopowych. Ten wynalazek wytyczył kierunek rozwoju firmy: produkcję użytkowych, silnych odmian szkła. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na szkło w przemyśle konstrukcyjnym telefonów komórkowych, Corning idealnie „wstrzelił się” w odpowiedni moment na rynku, jakim były przeobrażenia w designie smartfonów. Coraz więcej firm odchodziło od plastikowych wyświetlaczy na rzecz szklanych, a wzrost rynkowego zainteresowania Corning wywołał sam Steve Jobs i jego inicjatywa wdrożenia produktów firmy do pierwszego iPhone’a. W taki sposób powstała pierwsza seria Gorilla Glass, która zadebiutowała w 2008 roku. Produkcja kolejnych kontynuowana jest po dziś dzień, a sam produkt stał się światowym standardem wytrzymałego, cienkiego szkła, które chroni powierzchnię naszego smartfona.

 

SAMSUNG Galaxy Note20 Ultra 5G SM-N986BZKGEUE, 12 GB RAM, 256 GB, czarny

 

Corning Gorilla Glass. Na czym polega sekret?

Przede wszystkim. wytwory szklane z taśmy produkcyjnej Corning, Inc. na rynek smartfonów to szkło hartowane metodami chemicznymi w temperaturze ok. 400 stopni Celsjusza. Jego mała grubość jest uwarunkowana wykorzystaniem stopionej soli podczas produkcji (jony sodu znajdujące się w szkle „zamieniają się” miejscami w z jonami potasu, będącymi częścią soli). Finalnym stadium produkcji jest bardzo silna kompresja fizyczna, która umożliwia uzyskanie wyrobu bardzo cienkiego i wytrzymałego zarazem.

 

Smartfon OnePlus 8T 5G 8/128GB Dual SIM aquamarine green

 

Jakie produkty wykorzystują ten typ szkła?

Z pewnością każdy słyszał o kolejnych generacjach smartfonów z Androidem na pokładzie, wykorzystujących coraz to nowe odsłony Gorilla Glass. Jednym z najważniejszych klientów firmy jest koreański Samsung, a także wspomniany Apple. Obie te spółki przy każdej prezentacji nowego, flagowego produktu wymieniają szkło od Corning jako jedną z największych zalet w obszarze wytrzymałości. Najpopularniejszymi urządzeniami korzystającymi z poszczególnych generacji Gorilla Glass są, rzecz jasna, smartfony, a także tablety oraz smartwatche. Przyjrzyjmy się zatem trzem ostatnim jego wersjom.

Odsłony szkła z lat 2018-2020

  • Gorilla Glass 5 stanowiło przełom technologiczny w kategorii fizycznego bezpieczeństwa smartfonów — twórcy skoncentrowali się na ochronie przed upadkami urządzeń z wysokości ok. 150 cm.
  • Szósta odsłona produktu położyła jeszcze większy nacisk na powyższy parametr: wedle danych dostarczonych przedpremierowo, urządzenia opatrzone tą generacją szkła miały wytrzymać ok. 15 upadków z wysokości półtora metra bez zbicia czy pęknięcia szkła oraz z minimalnym odsetkiem jakichkolwiek zniekształceń.
  • Gorilla Glass 7 Victus, zaprezentowane w lipcu 2020, stanowi dalsze przedłużenie dotychczasowych starań. Znacząco zwiększony został pułap dopuszczalnego upadku: z 1.5 metra do aż dwóch metrów. Poprawki wprowadzono także w ochronie przed zarysowaniami, bardzo częstymi w przypadku trzymania smartfona w tej samej kieszeni co klucze.

Smartfony wykorzystujące sprzęt od Corning

Próbując skonstruować listę telefonów ze szkłem tej firmy łatwo się zorientować, że jest za długa, aby zaprezentować ją w całości — znalazłoby się na niej ponad pięćdziesięciu producentów elektroniki. Warto mimo to wspomnieć o paru modelach: sztandarowym Samsungu Galaxy Note20 Ultra, OnePlus 8T, Sony Xperia 1 II czy wybranych telefonach od Xiaomi (przede wszystkim seriach Redmi oraz Poco). Ogromne zainteresowanie produktami Corning na lata ustabilizowało pozycję tej firmy na rynku smartfonów.

Szczególny przypadek telefonów Apple

Choć producent iPhone’a korzysta z tego typu szkła od wielu lat, trudno znaleźć informację na temat tego, jaki konkretnie jest to model. Wygląda na to, że na mocy indywidualnych umów dwóch koncernów, do każdej kolejnej generacji smartfonów Apple powstaje specjalnie opracowana wersja szkła, która nie pokrywa się nazwą z żadną ze znanych nam serii. Zwiększa to prestiż Apple’a, choć nie sprzyja reklamie poszczególnych generacji Gorilla Glass. Rekompensatą są regularne granty od firmy Tima Cooka w wysokości kilkuset milionów dolarów rocznie.

Choć Corning jest najpopularniejszy, to nie jedyny

Ograniczoną popularność na rynku zdobywa syntetyczne szkło szafirowe (stosowane często w lepszych zegarkach) oraz japoński Dragontrail Glass, który prawdopodobnie jest drugim wyborem zabezpieczeń telefonu, na który decyduje się część producentów. Częściowe wykorzystanie szkła szafirowego ogłosił jakiś czas temu HTC. Każdy ze sposobów wytworzenia szkła ma swoją specyfikę, która przekłada się na zauważalne różnice w odporności telefonu na upadki oraz otarcia i rysy.

Wytrzymałe telefony wykorzystujące najnowszą technologię Gorilla Glass znajdują się wśród produktów pod tym artykułem. Rozwój sposobów obróbki szkła zapewnia nie tylko podstawową ochronę przed zwyczajnym użytkowaniem, ale także chroni przed upadkiem ze znacznych wysokości, a także zmniejsza odkształcenie materiału po uszkodzeniach. Każdy z nas upuścił kiedyś smartfon. A kto musiał go chwilę później wymienić? Lepiej nie ryzykować i polegać na solidnej ochronie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock