Inspiracje lingwistyczne

Czy wiecie, że J.R.R. Tolkien podobno znał aż około 30 języków? Chęć do nauki zaszczepiła w nim jego mama  – Mebel, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Uważa się, że posługiwał się między innymi łaciną, starożytną greką, hebrajskim, duńskim, norweskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, a także próbował nauczyć się polskiego! Tolkien sam stworzył 14 języków, którymi posługiwały się postacie zamieszkujące śródziemie. Jednym z nich jest quenya, który powstał na podstawie języka fińskiego i stał się potem mową elfów Wysokiego Rodu w świecie „Silmarillionu’’, „Hobbita’’ i „Władcy Pierścieni’’. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów słów w języku quenya:

quen. lapse - niemowlę (fin. lapsi – dziecko)

quen. anta- dawać (fin. antaa – dawać)

quen. hala - rybka (fin. kala – ryba)

Tolkien i jego światy

Religia chrześcijańska

W 1900 roku Tolkien wstąpił do kościoła katolickiego, mimo stanowczych protestów  strony rodziny. Jego wiara miała mocne podłoże emocjonalne, traktował ją jako sposób oddawania hołdu swojej zmarłej na cukrzycę matce. W żadnym z dzieł Tolkiena nie spotkamy jednak bezpośrednich nawiązań do chrześcijaństwa. We „Władcy Pierścieni’’ nie doszukamy się ani jednej wzmianki o Bogu czy Piśmie Świętym. Znajdziemy natomiast wiele subtelnych metafor, między innymi konflikt dobra i zła, bezinteresowna ofiara oraz pytanie o czas i wieczność, a szczególnie o życie i śmierć.

Władca pierścieni empik

II wojna światowa

Tolkien zdecydowanie zaprzeczał, że jego twórczość jest metaforą do II wojny światowej, a Mordor obrazuje nazistowskie Niemcy. Jednak pisarz, tak samo jak jego Mali Ludzie nie chciał walczyć na wojnie. Po skończeniu szkoły zwerbowano go do obozu szkolenia oficerskiego, podczas tragicznej w skutkach bitwy nad Sommą poznał prostych poborowych – międzyklasowa przyjaźń ma odzwierciedlenie w historii Froda Bagginsa i Sama Gamgee. Niektórzy porównują bitwy elfów, krasnoludów, ludzi, hobbitów z goblinami i orkami do wydarzeń z tamtych czasów.  

 

 

Mitologia 

Tolkien już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania podaniami, legendami i baśniami. Jego dzieła zawierają wiele odniesień do mitologii nordyckiej. Jednym z największych źródeł inspiracji Ronalda była „Edda poetycka’’ – zbiór utworów mitologicznych i pieśni heroicznych. Pomysły na imiona trzynastu krasnoludów, które odwiedziły Bilba Bagginsa, tytułowego bohatera książki „Hobbit’’ zaczerpnął z jednej z islandzkich pieśni, pt. „Wieszczba Wölwy”, która rozpoczyna „Eddę poetycką’’.

Tolkien Silmarilion

Rodzinne strony

Tolkien urodził się w Południowej Afryce, jednak po śmierci ojca przeprowadził się do Anglii. Od czwartego do ósmego roku życia mały Ronald wraz z matką i bratem mieszkali w niewielkiej wiosce, Sarehole, w okolicy Birmingham. W jednym z wywiadów Tolkien wspomniał, że tworząc Shire – hobbicią ojczyznę – inspirował się „kilkoma ukochanymi milami kwadratowymi rzeczywistej okolicy Sarehole’’.

Atlas tolkienowski

A was do czego zainspirował J.R.R. Tolkien i jego twórczość? Dajcie znać w komentarzach!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam