Nie ma co ukrywać, że wraz z pójściem dziecka do żłobka pojawia się długo wyczekiwana chwila przez wielu rodziców – ich powrót do świata dorosłych. Dzisiaj już dużo mówi się o tym, że urlop macierzyński tak naprawdę z urlopem ma cokolwiek wspólnego tylko z nazwy. To wyczerpujący okres zwłaszcza dla mam, które po 12 miesiącach sprawowania intensywnej opieki nad maluszkiem pragną w końcu wrócić do życia sprzed narodzin ukochanego dziecka, np. do pracy. Taką szansę daje im żłobek. Są też takie sytuacje, w których nawet jeśli rodzice chcieliby zostać z dzieckiem w domu, nie mogą tego zrobić ze względów ekonomicznych. Warto zdać sobie sprawę z tego, że zdrowe podejście do tematu może być bardzo pomocne w adaptacji w żłobku. Zamiast biczować się myślami, że robisz źle, puszczając roczniaka do placówki, dostrzegaj w tym rozwiązaniu dużo pozytywów dla siebie i dla dziecka. To pozwoli łagodniej rozpocząć ten nowy etap w życiu swojej rodziny. I choć emocje zawsze towarzyszą w takich sytuacjach, można cieszyć się tą zmianą. Warto wcześniej zaznajomić się z tematem i obmyślić plan adaptacji w żłobku, by przejść przez ten czas z lżejszą głową.

Kiedy puścić dziecko do żłobka?

Dla wielu rodziców decyzja o puszczeniu dziecka do żłobka jest trudna ze względu na wiek malucha. Placówki dla najmłodszych dzieci są bowiem dostępne już dla kilkumiesięcznych niemowląt. Jednak trzeba wiedzieć, że każdy żłobek sam ustala wiek przyjmowanych dzieci, dlatego trzeba to odpowiednio wcześniej sprawdzić. Najczęściej dzieci rozpoczynają przygodę ze żłobkiem, gdy mają ok. 12-13 miesięcy, a więc tuż po urlopie macierzyńskim rodzica. Tak naprawdę decyzja o tym, kiedy zapisać malca do żłobka, zależy od konkretnej sytuacji w domu. Czasem przyspiesza ją np. konieczność powrotu do pracy.

Ile trwa adaptacja w żłobku?

Nie ma reguły, ile powinna trwać adaptacja w żłobku. I tu znowu wiele zależy od konkretnej placówki, ale przede wszystkim od dziecka. Niektóre maluchy potrzebują nieco więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowego miejsca i zaakceptowanie opiekunów innych niż najbliżsi członkowie rodziny. Zazwyczaj adaptacja w żłobku trwa do 2 tygodni. W tym okresie maluszki są przyprowadzane każdego dnia na krótko np. 1-2 godziny, by stopniowo ten czas wydłużać. W niektórych placówkach rodzice mogą zostać z dziećmi podczas trwania adaptacji. To rozwiązanie jest cenione przez opiekunów, którzy sami borykają się z trudnymi emocjami związanymi z zostawianiem malca poza domem.

 

LEGO DUPLO, klocki, Dzień z życia w żłobku, 10992

 

Plan adaptacji w żłobku

Mówiąc o adaptacji w żłobku, warto mieć na uwadze zarówno dziecko, jak i jego rodziców. Jednak większość działań jest nastawiona szczególnie na dobro maluszka. W końcu to dla niego następuje największa zmiana, a nie da się ukryć, że kilkunastomiesięczne dziecko może być mocno zdezorientowane. Co więc warto robić, a czego unikać podczas adaptacji w żłobku?

  1. Jeszcze przed rozpoczęciem adaptacji, zacznij w domu rozmawiać o żłobku. Przydadzą się do tego tematyczne książeczki dla dzieci, ale i poradniki dla dorosłych, którzy mierzą się z trudnymi emocjami i potrzebują oswoić temat. Opowiadaj malcowi o nowym miejscu, o tym, co go tam czeka, o zabawach z innymi dziećmi.
  2. Bardzo ważny jest entuzjazm podczas rozmów o żłobku. Mów o nim, jak o najfajniejszej przygodzie, na którą wszyscy czekacie z ekscytacją. Ta radość i pozytywne myślenie w naturalny sposób udzielą się również tobie.
  3. Często podkreślaj, że mama albo tata zawsze będą wracać po dziecko. Dla malucha musi to być naturalna myśl, że rodzice nigdy go nie zostawią na zawsze.
  4. Urządzajcie sobie spacery w okolicy żłobka jeszcze przed oraz w trakcie adaptacji. Pokaż dziecku plac zabaw, wskaż wejście do placówki, opowiadaj o zabawkach, jakie się tam znajdują.
  5. Niech dziecko zabiera ze sobą do żłobka ulubioną przytulankę, przy której będzie czuło się bezpieczniej.

  1. Na czas adaptacji w żłóbku zaplanuj sobie wolne od angażujących zajęć. Dzięki temu unikniecie porannego ponaglania albo, co gorsza, spóźnień, nawet kilkuminutowych, gdy przyjdzie pora odebrać dziecko z placówki.
  2. Po wyjściu ze żłobka możecie wspólnie zrobić coś fajnego – pójść na plac zabaw, na lody, spacer. Dziecko będzie miało czas odetchnąć i uspokoić emocje, a przy okazji zbuduje pozytywne skojarzenia.
  3. Jeśli planujesz być z dzieckiem w żłobku podczas adaptacji, nie przedłużaj tego czasu. Warto nie zostawać dłużej niż to konieczne, bo coraz trudniej będzie dziecku „oderwać się” od rodzica.
  4. Tak samo krótkie powinny być pożegnania, choć niepozbawione czułości.
  5. Dla własnego komfortu psychicznego, jeśli to możliwe, poproś panie opiekunki o kontakt SMS-owy albo na komunikatorze, ale tylko przez okres adaptacji w żłobku. Czasem 2-3 zdjęcia, na których widać radosne dziecko podczas zabawy z innymi, mogą rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości.

Plecak Dla Przedszkolak Do Żłobka Przedszkola Pingwinek Przedszkolny
Plecak Dla Przedszkolak Do Żłobka Przedszkola Pingwinek Przedszkolny No Brand
0/5
19,90 zł
Promocja
29,90 zł (-33%)  najniższa cena

29,90 zł (-33%)  cena regularna

Worek na buty, kapcie, pościel do żłobka do przedszkola dla dzieci bawełniany kolorowy  - MOTYLKI
Worek na buty, kapcie, pościel do żłobka do przedszkola dla dzieci bawełniany kolorowy - MOTYLKI BabyBall
5/5
15,00 zł
Promocja
17,49 zł (-14%)  najniższa cena

21,99 zł (-31%)  cena regularna

Malomi Kids - Zestaw do żłobka PINK
Malomi Kids - Zestaw do żłobka PINK Malomi Kids
0/5
183,20 zł
Promocja
229,00 zł (-20%)  najniższa cena

229,00 zł (-20%)  cena regularna

Te z pozoru oczywiste zasady mogą skutecznie pomóc w przezwyciężeniu lęku przed nowym, jakim jest adaptacja w żłobku. Mamy nadzieję, że przed wami początek nowej, wspaniałej przygody.

Więcej porad znajdziesz w dziale Pasje dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock