Jeśli dziecko ma już za sobą przygodę ze żłobkiem, może być nieco łatwiej i jemu, i rodzicom przejść przez adaptację w przedszkolu. Nie jest to jednak regułą, zwłaszcza jeśli nowa placówka mieści się w zupełnie innym miejscu. Przejście ze żłobka do przedszkola wiąże się ze zmianą całego otoczenia, koniecznością poznania nowych opiekunek i dzieci. A co jeśli maluch od urodzenia był w domu tylko z bliskimi? Czy takiemu dziecku trudniej będzie zaadaptować się w przedszkolu? Wiele zależy od dziecka – jego charakteru, temperamentu i potrzeb. Zacznij od pozytywnego nastawienia i nie zadręczaj się czarnymi myślami, że coś może pójść nie tak. Bądź wsparciem dla dziecka, ale pomyśl też o swoim komforcie psychicznym.

Ile trwa adaptacja w przedszkolu?

Adaptacja w przedszkolu różni się nieco od adaptacji w żłobku. Przede wszystkim w przedszkolu rodzice nie zostają na kilka godzin ze swoją pociechą, choć faktycznie początkowo mogą przyprowadzać ją nie na cały dzień, ale na 2-3 godziny i stopniowo ten czas wydłużać. Zazwyczaj adaptacja w przedszkolu trwa do 2 tygodni. Wiele zależy od zasad, jakie panują w konkretnej placówce. Warto więc wcześniej o nie dopytać.

Dzień otwarty – początek adaptacji w przedszkolu

Na kilka dni przed 1 września organizowane są dni otwarte w przedszkolach. To świetna okazja do tego, by pokazać maluchowi nowe miejsce i porozmawiać z nauczycielami. Warto z tego skorzystać i spędzić w sali dłuższy czas, oglądając z dzieckiem zabawki, a nawet chwilkę się nimi bawić. Nie naciskaj, by zostać w przedszkolu dłużej, niż dziecko tego chce. Nie staraj się też na siłę próbować poznać go z nowymi koleżankami i kolegami. Dla dzieci, które są dla siebie obce, to bardzo stresujące.

Adaptacja w przedszkolu – rady dla rodziców

Nie wszystko da się przewidzieć, ale można dużo zrobić, by adaptacja w przedszkolu przebiegła spokojnie.

  1. Już kilka tygodni przed rozpoczęciem roku przedszkolnego warto rozmawiać z dzieckiem o zmianie, jaka go czeka. Pomocne w tym będą tematyczne książeczki o przedszkolu dostosowane do wieku malca. Jeśli rodzic czuje taką potrzebę, sam również może skorzystać z poradników dla dorosłych, które pomogą mu oswoić temat i uporać się z trudniejszymi emocjami.
  2. Gdy rozmawiasz z dzieckiem o przedszkolu, rób to z entuzjazmem, ale umiarkowanym. Tak, żeby dziecko wyczuło szczerość w twoim głosie. Opowiadaj o przedszkolu jak o świetnej przygodzie, której wszyscy nie możecie się doczekać.
  3. Swoistym wstępem do adaptacji w przedszkolu może być poznawanie jego okolicy na spacerach.
  4. Kup, najlepiej wspólnie z malcem, wyprawkę do przedszkola – plecaczek oraz kocyk i poduszkę, jeśli maluchy będą leżakować. Dziecko będzie szczęśliwe z posiadania nowych rzeczy i skupi się na nich, a może nawet będzie chciało pochwalić się nimi w grupie.
  5. Zapytaj nauczycielkę, czy dziecko może przynosić do przedszkola ulubionego pluszaka. Taka maskotka może podbudować jego poczucie bezpieczeństwa.
  6. Nie przedłużaj rozstań pod salą. Pożegnaj się z dzieckiem czule, ale sprawnie, tak, by nie miało czasu się rozkleić.
  7. Tłumacz maluchowi, że codziennie będziecie go odbierać z przedszkola i nigdy go tam nie zostawicie zbyt długo. To ważne, aby nie spóźniać się po dziecko. Nawet jeśli ono nie zna się na zegarku, będzie czuło, że czeka zbyt długo, zwłaszcza gdy coraz więcej dzieci na jego oczach będzie odbieranych przez swoich rodziców.
  8. Porozmawiaj z nauczycielkami/ami, czy w przedszkolu praktykuje się kontakt SMS-owy lub przez komunikator z rodzicami. Czasem opiekunki/owie wysyłają codziennie kilka zdjęć maluchów. To bardzo dużo dla komfortu psychicznego rodziców.
  9. Na okres adaptacji w przedszkolu nie planuj angażujących zajęć dla siebie. Dzięki temu rano unikniecie stresującego pośpiechu i w 100% każdy będzie mógł się poświęcić tej ważnej sprawie, jaką jest rozpoczęcie przedszkola.
  10. Po odebraniu malca z placówki nie wypytuj go o to, jak minął mu dzień. Dzieci niechętnie opowiadają, niektóre nie potrafią jeszcze tego robić albo zwyczajnie nie pamiętają szczegółów. Przepytywanie przedszkolaka może go frustrować i męczyć. Lepiej zadać 1-2 proste pytania i nie drążyć tematu. Warto za to po przedszkolu zrobić wspólnie coś miłego, np. pójść na lody albo na plac zabaw.

W myśl starego porzekadła, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, często adaptacja w przedszkolu okazuje się prostsza, niż rodzice się spodziewali. Tego życzymy każdemu, zwłaszcza nowym przedszkolakom!

Więcej porad znajdziesz w dziale Pasje dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock