Hot Wheels stworzył mąż kobiety, która wymyśliła Barbie

Elliot i Ruth Handler, wraz z przyjacielem Haroldem Matsonem, założyli w 1945 roku firmę wykonującą ramy do obrazów. Z odpadów produkcyjnych Ruth tworzyła mebelki do domków dla lalek – a niecały rok później produkcja zabawek stała się specjalizacją Mattela. Pod koniec lat 50. córka Handlerów, Barbara, zainspirowała mamę do stworzenia najsłynniejszej laki świata, Barbie. Elliot na swój multimilionowy pomysł musiał trochę poczekać – w połowie lat 60. doszedł do wniosku, że miniaturowe modele samochodów dostępne dla dzieci są nudne, bo wzorowane wyłącznie na pełnowymiarowych pojazdach, a na dodatek bardzo opornie się poruszają. Handler rzucił wyzwanie brytyjskiej firmie Matchbox i wraz z grupą projektantów stworzył przyciągające wzrok, widowiskowe małe autka, znane dzisiaj jako Hot Wheels.

 

W roku premiery sprzedano ponad 16 milionów aut!

Handlerowi udało się znaleźć niszę i wypełnić ją swoim innowacyjnym produktem – Hot Wheels zadebiutowały w 1968 roku i przez pierwsze 12 miesięcy sprzedało się ponad 16 milionów egzemplarzy!

 

Nazwa miała wziąć się od wymyślonego na poczekaniu komplementu

Historii o tym, w jakich okolicznościach powstała znana dziś na całym świecie nazwa, jest kilka. Oficjalna mówi jednak o tym, że Handler, widząc Chevroleta El Camino, którym jeździł wówczas Harry Bradley, jeden z członków oryginalnej grupy projektantów Mattela, rzucił do niego: „Those are some hot wheels”.

 

Zabawki z pierwszej, oryginalnej linii, wzorowane były na samochodach koncepcyjnych

Było ich aż 16, a wśród nich słynny Dodge Deora – futurystyczny pick-up, efekt fascynacji podbojami kosmicznymi, o którym mówiło się, że „właśnie taką maszyną kosmici jeżdżą do swoich latających spodków”. Samochód bez drzwi – za to z otwieraną przednią szybą – stał się jednym z najpopularniejszych modeli serii Hot Wheels w historii.

 

Przez pierwsze lata opony Hot Wheels miały charakterystyczną, czerwoną linię

Opony zdobiono w ten sposób 1968 do 1977 roku, jednak w związku z koniecznością cięcia kosztów produkcji, ostatecznie z niej zrezygnowano. Dzięki temu dzisiaj każdy model z czerwoną linią wokół opony ma dużą wartość kolekcjonerską.

 

Marka współpracowała z… NASA

W 1998 roku Mattel połączył siły z Jet Propulsion Laboratory, jednym z centrów badawczo-rozwojowych NASA, celem stworzenia miniaturowego modelu pierwszego sprawnego łazika marsjańskiego, działającego w ramach misji Mars Pathfinder. W 2012 roku współpracę odnowiono, tym razem dla zbudowania podobnego zestawu w hołdzie kolejnej ekspedycji na Czerwoną Planetę – sześciokołowego łazika Curiosity.

 

Największa pętla wyścigowa miała prawie 4 metry wysokości

Zbudował ją w 2015 roku Matt West, inżynier silnika w jednej z fabryk Forda, dla swojego 6-letniego syna. Miała ona 3,8 metra wysokości, a żeby trik z przejechaniem samochodziku po pętli się udał, wykonać było trzeba szereg skomplikowanych obliczeń. W 2015 roku tor wpisano do Księgi Rekordów Guinessa.

 

Imponujące liczby

Dziś na świecie jest więcej zabawek Hot Wheels, niż prawdziwych samochodów. Od początku istnienia firmy, czyli od 1968 roku, wyprodukowano ponad cztery miliardy (!) zminiaturyzowanych aut. W 2007 roku słynny jubiler z Beverly Hills zaprojektował specjalną zabawkę na 40-lecie marki – ozdobioną trzema tysiącami diamentów.