Warto bliżej przyjrzeć się twórczości tej niezwykłej artystki. Jeśli jeszcze nie znasz jej powieści i opowiadań – nadrób zaległości literackie z empik.com!

Nowoczesne parabole

Tokarczuk, już w swoich pierwszych powieściach – choćby debiutanckiej „Podróży ludzi Księgi” czy wydanej dwa lata później „E.E.” kreuje fabułę literacką niejako na dwóch płaszczyznach – tej dosłownej i symbolicznej, tworząc nowoczesną parabolę. Pisarka nie obawia się sięgać głęboko w świat filozofii, psychologii czy świata mistycyzmu i zjawisk wymykających się ludzkiemu rozumowi. Znajdziesz je także w nominowanej do Nike powieści „Prawiek i inne czasy”, okrzykniętej jedną z najgłośniejszych książek końca lat 90-tych w Polsce. Tu szara rzeczywistość miesza się niezwykłością, a codzienność – z mitem. Uniwersalna historia o życiu, przemijaniu i ludzkim losie, którą przetłumaczono na ponad 20 języków świata. Jeśli jeszcze nie czytałeś – polecamy!

Świat realizmu magicznego i nominacje do Nike

„Prawiek i inne czasy” to pierwsza przygoda Tokarczuk z Nike, ale nie ostatnia. Pisarka jeszcze czterokrotnie uzyskała nominację. Dwie spośród nich zakończyły się zwycięstwem.

Pierwsza po „Prawieku” pojawiła się już rok później, za powieść „Dom dzienny, dom nocny”. Pełna melancholii opowieść, która otwiera czytelnika na poznawanie istnienia w wielu wymiarach kończy się optymistycznie, zachęcając do zanurzenia się w niezwykłą przygodę, jaką jest nasza własna egzystencja.

Druga przyszła trzy lata później dla zbioru opowiadań „Gra na wielu bębenkach”, który po raz kolejny przenosi czytelnika w świat realizmu magicznego, skłaniając do refleksji nad kulturą, przemijaniem i życiem w ogóle. 

Pierwsza nagroda za nominacją pojawiła się w 2008 roku. Mowa oczywiście o osławionych „Biegunach” – powieści nie tyle o podróżniczych przygodach, ale o fenomenie podróży samej w sobie. Dlaczego podróżujemy i co pcha nas do poznawania świata? W jaki sposób podróż wpływa na naszą tożsamość? Rozważ to, przemierzając kolejne strony tej niezwykłej historii!

Nagroda druga przyszła w 2015 roku za „Księgi Jakubowe” – ponad 1000-stronicową powieść napisaną z literackim rozmachem, dającą się czytać na kilku poziomach i pozostawiającą niebywałą swobodę interpretacyjną. Czytając, przeniesiesz się do 1792 roku i zanurzysz w refleksję o przeszłości, historii i na pozór nic nieznaczących wydarzeń, które kształtują losy całych narodów. Polecamy!

Jeśli chcesz odkryć więcej historii utkanych przez Olgę Tokarczuk, najlepsze wydania znajdziesz na empik.com. U nas zawsze czekają na Ciebie w najlepszej cenie.

10 października 2019 roku, Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.