Terry Prachett, a właściwie Terence David John Pratchett,  był jednym z najpopularniejszych autorów powieści gatunku fantasy i science fiction. Twórca, który od kilku lat walczył z chorobą, 12 marca 2015 roku zmarł w wieku niespełna 67 lat. Pratchett zostawia po sobie bogata spuściznę w postaci dziesiątek książek, które weszły do kanonu światowego fantasy.

Jego debiutancka powieść, Dywan, została opublikowana w 1971. Akcja książki osadzona została przez Pratchetta w bardzo oryginalnym otoczeniu -  między włosami dywanu, wśród gromadzącego się tam kurzu i pyłu. To tam zamieszkuje plemię Munrungów, które zmierzyć się musi z wieloma przeciwnościami -  legendarnym Tąpnięciem i żądnym władzy moulom… „Dywan” to także powieść o o dwóch braciach, którzy po zniszczeniu rodzinnej wioski wyruszyli na przygodę nad przygodami.

Pierwsza książka z legendarnej serii Terry’ego Pratchetta Świat Dysku – Kolor magii – ukazała się w 1983 i od tego momentu autor kończył średnio dwie książki rocznie. Seria przyniosła autorowi światową karierę, ale jej sukces rodził się w bólach – pierwsza książka sprzedała się wyjątkowo źle. Jednak już kolejny po „Kolorze magii” tom – Blask Fantastyczny został przyjęty przez fanów fantasy z ogromnym entuzjazmem i szybko po premierze stał się bestsellerem. Kolejne części – Mort i Równoumagicznienie były już oczekiwane. Seria obejmuje kilkadziesiąt tytułów, które dzięki niezazębiającej fabule można czytać niezależnie. Akcja wieloksięgu dzieje się w świecie o kształcie dysku spoczywającego na grzbietach czterech słoni.

Seria „Świat Dysku”, jak i sam Terry Prachett, zasłynęła z nietuzinkowego humoru. Autor opisuje świat w krzywym zwierciadle, komentując go celnie i ironicznie. Z myślą o wszystkich miłośnikach jego poczucia humoru powstała publikacja Humor i mądrość świata dysku, będąca zbiorem najbardziej dowcipnych, błyskotliwych i mądrych cytatów ze wszystkich tomów „Świata Dysku”. Pozycja zarówno dla fanów Pratchetta, którzy chcą ponownie przenieść się  do ulubionych lub zapomnianych scen z uniwersum, jak i dla każdego, kto zechce odwiedzić Dysk po raz pierwszy.

„Małżeństwo zawsze jest związkiem dwojga ludzi, gotowych przysiąc, że tylko to drugie chrapie." („Piąty elefant")

„Wewnątrz każdego starego człowieka tkwi młody człowiek i dziwi się, co się stało" („Ruchome obrazki")

W dorobku autora znajdziemy także propozycję dla zwolenników krótszych form literackich. Mgnienie ekranu to zbiór opowiadań zebranych z całej kariery pisarskiej Pratchetta - od czasów szkolnych, poprzez jego debiutancką powieść „Dywan", aż po mistrzowski cykl Świata Dysku. Czytelnicy znajdą tu zarówno postaci znajome z książek autora, jak i postaci dopiero czekające na odkrycie; porzucone światy i takie, które się wciąż rozwijają; przygody, disco, kurczaki, śmierć, a także święta w dość niepokojącym wydaniu. A wszystko to przepełnione charakterystycznym humorem autora.

Nie wszyscy wiedzą, że w twórczości Pratchetta można doszukać się również polskich akcentów. Autor przyznaje, iż inspiracją do stworzenia kopalni tłuszczu z Piątego elefanta", było spotkanie z tłumaczem jego książek na język polski  (z Piotrem Cholewą), podczas którego wybrali się do typowo polskiej restauracji na… pierogi.

 „Wszedł Śmierc. Stukał stopami o podłogę.
- DRŻYJCIE ŚMIERTELNICY – rzekł - GDYŻ JAM JEST ŚMIERC, KTÓREGO ŻADNA... ŻADNA... KTÓREGO ŻADNA...
Zawahał się. Zawahał się po raz pierwszy w ciągu wieczności swego istnienia.”

(Terry Pratchett, „Trzy Wiedźmy”)