SMOLIK/ GROSIAK/ MIUOSH

„Zaproszeni do tego wyjątkowego koncept albumu artyści zmierzyli się z niezwykłym materiałem wspomnieniowym dotyczącym życia Powstańców po Powstaniu Warszawskim. Te poruszające historie opowiadają o tym, jak głębokie piętno na życiu Powstańców odcisnęły wydarzenia z 1944 roku, jak potoczyły się dalsze losy mieszkańców Warszawy i czy po latach wojny odnaleźli swoich bliskich. Część z tych historii zupełnie niespodziewanie kończy się szczęśliwym i wzruszającym finałem, jednak wiele z nich przepełnionych jest dramatycznym zmaganiem z powojenną rzeczywistością. Muzykę do wspomnień skomponował Smolik, teksty napisali Natalia Grosiak i Miuosh.“ Tak o projekcie pisze Muzem Powstania Warszawskiego, które jak łatwo zauwżyć jest jedną z najciekawszych tego typu instytucji w Polsce. Ich aktowyność, innowacyjność, pomysły i dobra energia, którą wnoszą do kolejnych projektów to wartość sama w sobie. Dzięki Muzeum w ręce zainteresowanych trafiają wyjątkowe wydawnictwa, ksiązki i płyty. „Historie“ to kolejny taki projekt. Oparty na znakomitym pomyśle i równie dobrze zrealizowany.

Od kogo wyszedł pomysł nagrania tego albumu, od Ciebie czy od Muzeum Powstania?

Zostałem zaproszony przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

W jaki sposób poznaliście „Historie” i jaka była pierwsza reakcja?

Dostaliśmy oryginalne nagrania rozmów z powstańcami i spisane teksty.To są bardzo poruszające historie i co najważniejsze prawdziwe. Niezwykła zawiłość losów ich bohaterów jest bardzo inspirująca.

Jaki wpływ miała powaga całego projektu, na proces komponowania muzyki? Czułeś się jakoś inaczej tym razem?

Nie czułem się inaczej choć muszę przyznać, że żywa tkanka w postaci tych opowieści świetnie uruchamia wyobrażnię.

Wybór Natalii i Miłosza biorąc pod uwagę ich wrażliwość i umiejętności jest oczywisty, ale jak udało im się odnaleźć w tych historiach jako ludziom nie z Warszawy?

Wydaje mi się ,że miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.Te historie są dość uniwersalne. Opowiadają o straconej miłości, emigracji, tułaczce, wykorzenieniu, trudnych powrotach w nową obcą rzeczywistość. Te rzeczy nie są obce współczesnemu człowiekowi. Mam wrażenie, że odpowiednio przetłumaczone mogą wzruszyć każdego niezależnie na miejsce zamieszkania czy urodzenia.

Jak wyglądała współpraca między Tobą a wokalistami? Oni dodali coś od siebie do warstwy muzycznej płyty?

Tworzenie tego albumu było jak gotowanie we troje. Za smak potrawy odpowiedzialni są wszyscy kucharze i choć mi przypadło stworzenie warstwy muzycznej bez Natalii i Miuosha z pewnością płyta nie brzmiała by tak jak brzmi obecnie.

Z drugiej strony – czy Ty miałeś jakiś wpływ na teksty?

Niewielki.Bardziej kosmetyczny.

Słuchałeś innych płyt nagrywanych dla Muzeum Powstania? Podobają Ci się?

Znam dwie płyty Lao Che i Voo Voo i podobają mi się.

Spodziewasz się, że tematyka tej płyty zdeterminuje w jakiś sposób recenzje? Dziennikarze czasami nie potrafią uciec w swoich opiniach od polityki.

To płyta z muzyką. Ma budzić emocje. Tło historyczne a szczególnie kontekst polityczny nie powinny grać roli i wpływać na niczyje opinie a w tym recenzentów.

Zdania na temat Powstania Warszawskiego są podzielone. Jedni chwalą inni ganią. Jaki jest twój stosunek to tych wydarzeń?

Odnosze wrażenie, że etos tego wydarzenia jest coraz większy. Na mnie to działa. Ocenę czy powstanie było słusznym wyborem zostawiam historykom.

Czy poza koncertem w MPW będzie jeszcze grać ten materiał na żywo?

Myślę, że ten koncert odbędzie się tylko raz i jest to bardzo ekscytujące dla nas.

Klika słów o głównych postaciach projektu. Smolik -  muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor, producent. Znanny ze współpracy z zespołami Wilki, Hey i Katarzyną Nosowską, Noviką, Kayah, zespołem Myslovitz i Arturem Rojkiem, Miką Urbaniak, Krzysztofem Krawczykiem, Maciejem Cieślakiem czy Marią Peszek. Jego działaność solowa, to kilka znakomitych albumów z udziałem wielu wspaniałych gości. Natalia Grosiak - charyzmatyczna woklaistka znana z zespołów Micromusic i Digit All Love. Znana z niezywkle intersujących, wielkroktnie tesktów. W roku 2006 reprezentowała Polskę w Melbourne na Red Bull Music Academy. W ramach tej imprezy nawiązała współpracę z pochodzącą z Brazylii Fernandą Cardoso, tworząc zespół Herbatta. W 2007 zespół nagrał swój album w Brazylii. Miuosh – jednen z najpopularniejszych rapperów i producentów w Polsce. Debiutował w roku 2007 albumem „Projekcje“, od tej pory nagrywał regularnie kolejne płyty. W ubiegłym roku pojawił się w projekcie „2015“, gdzie wystepował wspólnie z Radzimirem „Jimkiem“ Dębskim oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.